Predstavnički dom Kongresa usvojio je rezoluciju kojom se ograničavaju ratna ovlašćenja predsednika, pošto je Donald Tramp naredio ubistvo iranskog generala Kasema Sulejmanija, a Iran uzvratio raketiranjem baza u Iraku u kojima su se nalazili američki vojnici. Tramp i članovi njegove administracije tvrde da je ubistvo Sulejmanija opravdano, jer je planirao dalje napade.
Na prvom mitingu otkad je naredio vazdušni napad u kojem je ubijen Kasem Sulejmani, predsednik Tramp je poručio da je iranski general planirao napade na mnoge američke ambasade.
“Ozbiljno je planirao napade na ambasade i to ne samo u Bagdadu. Ali zaustavili smo ga i brzo neutralisali“, rekao je predsednik SAD.
To kaže i državni sekretar Majk Pompeo.
“Nema sumnje da je Sulejmani planirao seriju napada. Ne znamo kad i gde, ali je pretnja bila stvarna”.
Ali, predstavnici u Kongresu, koji imaju obaveštajne podatke, kažu da nije bilo naznaka da se planira bombardovanje ambasade.
“Ova administracija nam nije dala nijedan razlog da u to poverujemo. Aktuelna spoljna politika je ugrozila poziciju Amerike, udaljila nas od saveznika, ponizila diplomate. Ulazimo iz krize u krizu”, rekao je demokratski predstavnik u Kongresu Eliot Engel.
Demokrate i nekoliko republikanaca u Predstavničkom domu usvojili su rezoluciju kojom se od predsednika traži da dobije odobrenje Kongresa za svaku vojnu akciju u Iranu, koja traje duže od 30 dana.
Bela kuća je rezoluciju ocenila “smešnom i potpuno neosnovanom”, a republikanci u Kongresu kažu da ne utiče na Trampova ovlašćenja.
“Rezolucija je neobavezujuća i nema snagu zakona”, kazao je lider republikanske manjine u Predstavničkom domu Kevin Mekarti.
Ova rasprava predsednika i Kongresa nije nova - borba oko toga ko ima ovlašćenje da proglasi rat traje već decenijama.
“Predsednik Tramp se u ovom slučaju protegao do krajnjih granica time što je na Tviteru napisao da je njegov potez u skladu sa Zakonom o ratnim ovlašćenjima. A zapravo nije u skladu sa tim aktom. Predsednik Tramp je igronisao Kongres više od ostalih predsednika u ovakvim situacijama“, kaže Sara Bajnder iz Instituta Brukings.
O rezoluciji Predstavničkog doma će naredne nedelje glasati i Senat, ali je malo verovatno da će biti usvojena, jer većinu imaju Trampovi republikanci. Ipak, dobra je prilika za debatu.
“Ovo je prilika da predstavnici u Kongresu javno kažu šta misle”, ocenjuje Sara Bajnder.
Demokratski senatori kažu da bi efikasnije bilo da se Trampu ograniči pristup novcu ako uđe u konflikt.
“Sada je trenutak da se ponovo ujedinimo i da se postaramo za to da predsednik ne potroši nijedan cent na rat u Iranu, ukoliko ne dobije odobrenje od Kongresa”, poručuje senator iz Vermonta Berni Sanders.
To su predstavnici u Kongresu pokušavali i ranije - u slučaju ratova u Iraku i Avganistanu - ali bezuspešno.