Nastavnik u Oregonu pronašao je u svom dvorištu dio trupa putničkog aviona kompanije Aljaska erlajns koji je ispao tokom leta, saopštili su zvaničnici, nakon incidenta tokom vikenda. U međuvremenu su tokom inspekcije, pronađeni problemi i na letjelicama istog tipa kompanije Junajted.
Desetine letova otkazane su širom svijeta, nakon što su aviokompanije i regulatorna tijela prizemljili neke avione 737 MAX 9 kompanije Boing dok se vodi istraga incidenta koji se srećom završio bez velikih povreda.
Avion kompanije Aljaska erlajns sa 177 putnika i članova posade, na letu 1282, poletio je sa međunarodnog aerodroma u Portlandu i dostizao je određenu visinu kada je posada prijavila problem sa pritiskom, prema navodima Federalne uprave za vazduhoplovstvo (FAA). Avion, kojem je tokom leta ispao dio trupa, prinudno je sletio u Portland.
Na snimcima incidenta, koji su obišli svijet, vidi se rupa na trupu aviona, ispale maske za kiseonik i putnici koji posmatraju gradska svijetla kroz otvor.
Dio trupa koji je otpao koristi se da prekrije nepotrebni izlaz za vanredne situacije, u avionima sa manjom konfiguracijom sjedišta.
Prema časopisu "Aviation Week", kompanije koje su kupile takav model Boingovih MAX aviona mogu da zatvore izlaz, tako da on iz kabine izgleda kao obični prozor
Predsjedavajuća Nacionalnog odbora za bezbjednost u saobraćaju (NTSB) Dženifer Homendi rekla je da će početi analiza pronađenog dijela i da je velika sreća što nije došlo do tragedije.
Putnik Kajl Rajnker je za CNN opisao šta se dogodilo tokom leta.
"Bilo je iznenada. Dostigli smo određenu visinu i prozor/zid je otpao", rekao je Rajnker.
NTSB je saopštio da nije bilo putnika na dva sjedišta najbliža otpalom dijelu, ali mediji prenose da je dječaku koji je sjedio u istom redu pocijepana majca tokom iznenadnog pada pritiska i da je lakše povrijeđen.
Avion, koji je letio za Ontario u Kaliforniji, prošao je bezbjednosnu provjeru u oktobru i tek je isporučen kompaniji Aljaska erlajns.
Posle incidenta, FAA je odlučila da prizemlji 171 avion tipa 737 MAX 9 radi inspekcije, dok su akcije Boinga na otvaranju Volstrita u ponedeljak pale gotovo devet odsto.
Kompanija Junajted saopštila je u ponedeljak da je na više letjelica 737 MAX 9 ponašla labave šrafove na djelovima trupa.
Junajted je "našao primjere koji su po svemu sudeći povezani sa panelima na trupu - na primjer šrafove koje je potrebno dodatno pričvrstiti", saopšteno je iz te kompanije.
Brojni problemi, ali bez dugotrajnih posljedica?
Riječ je o najnovijem u nizu problema s kojima se Boing suočava proteklih godina. Najgora su bila dva pada aviona 737 MAX u oktobru 2018. i martu 2019. godina, u kojima je ukupno poginulo 346 ljudi.
Te nesreće povezane su sa softverom u sistemu za stabilizaciju leta, što je dovelo do prizemljivanja svih aviona 737 MAX gotovo dvije godine.
Međutim, Boing se suočavao i sa drugim problemima. Nekoliko puta tokom dvije godine je otkazivao isporuku avojih aviona 787 zbog propusta u proizvodnji i inspekciji.
Prošle jeseni, ponovo su pronađeni defekti u avionima 737 MAX, u kabini, dok je u decembru otkriven problem sa navigacionim sistemom.
Najnoviji problem mogao bi da bude rezultat proizvodnje specifičnog dijela trupa aviona koji je ispao ili šrafova za njegovo pričvršćivanje, ili je riječ o kontroli kvaliteta, kaže Skot Hamilton iz medija koji se bavi avijacijom, "Leeham News".
"Rekao bih da je više riječ o anomaliji, nego o sistemskom problemu", smatra Hamilton.
"Čini mi se da je ovo izolovani problem. Trebalo bi da se vratimo u normalu za oko nedelju", dodaje ekspert za aeronautiku Majkl Merluzu i ističe da je najnoviji incident rezultat problema u lancu nabavke i proizvodnji koji trenutno pogađaju sektor putničkog avio-saobraćaja. Naveo je i posljedice pandemije koronavirusa.
U proljeće 2020. godine, kada je američka ekonomska aktivnost gotovo zaustavljena na vrhuncu pandemije, Boing je obustavio proizvodnju aviona gotovo mjesec. Kako je avio-saobraćaj zabilježio dramatičan pad, kompanija je otpustila oko 30.000 radnika.
Ponovo je počela da masovno zapošljava 2022. godine, ali se nisu vratili mnogi iskusni radnici.
Boingov glavni rival, Erbas, obustavio je proizvodnju samo nekoliko dana 2020. godine i izbjegao je masovna otpuštanja, kaže Hamilton.
Merluzu ne očekuje da će najnoviji incident imati dugoročne posljedice po Boing.
"Boing mora da riješi ovu situaciju i što je prije moguće mušterijama da garancije kada je riječ o proizvodnji aviona kako ljudi ne bi brinuli".
Hamilton ističe da je "MAX 9 uglavnom američki avion - dvije trećine flote je u vlasništvu Aljaska erlajnsa (65) i Junajteda (70)".
"I njihov odnos sa Boingom je prilično snažan i dobar", kaže Hamilton i dodaje da će problem sa ispalim vratima uglavnom uticati na odnos kompanije sa američkim regulatorima.