Pentagon je uspostavio direktan kanal za komunikaciju sa ruskim Ministarstvom odbrane da bi izbegao nenamerni konfliikt povezan sa ratom u Ukrajini.
Neimenovani zvaničnik Pentagona rekao je da je "linija za izbegavanje konflikta" uspostavljena 1. marta i da je svrha da se "spreče pogrešne procene, vojni incidenti i eskalacija", prenosi agencija Asošijeted pres.
Sjedinjene Države uvele su nove sankcije ruskim oligarsima aktivnim u oblasti nafte i nekretnina, u nastojanju da embargom obuhvate bliske saradnike predsednika Vladimira Putina, što predstavlja američki odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
Sankcije podrazumevaju potpunu blokadu osam oligarha i zvaničnika, kao i pojedinih njihovih kompanija, saopštila je Bela kuća. Na meti embarga našli su se imućni Rusi koji su bogatstvo i politički uticaj stekli zahvaljujući bliskim vezama sa Putinom.
„Želimo da on i ljudi oko njega osete pritisak", izjavila je predstavnica za medije Bele kuće Džen Psaki.
Među sankcionisanima je portparol Kremlja Dmitrij Peskov - koga je Bela kuća optužuje da je glavni promoter Putinove propagande, kao i Nikolaj Tokarev, izvršni direktor energetskog giganta Transnjefta. Na listi su se, uz njega, našle supruga, ćerke i dve kompanije čija su delatnost luksuzne nekretnine.
Pod američkim sankcijama našli su se milijarderi Boris i Arkadij Rotenberg, kao i nekoliko njihove članova porodice, ali i Ališer Usmanov, ruski tajkun i osnivač rudarske kompanije Metaloinvest, koga je Bela kuća opisala kao jednog od najbogatijih Rusa i bliskog Putinovog saveznika.
Vašington je poslednjih nedelja uveo nekoliko rundi sankcija koje su obuhvatile ruskog predsednika i Centralnu banku nakon što su ruske snage izvršile invaziju na Ukrajinu u najvećem napadu na jednu evropsku državu od Drugog svetskog rata.
Uz to biće uvedena vizna ograničenja za 19 ruskih oligarha, članove njihovih porodica i saradnika, navodi se u saopštenju Bele kuće. Sankcije će biti uvedene protiv entiteta i pojedinaca odgovornih za širenje dezinformacija u zemlji.
Taj potez omogućava da se SAD-a usklade sa merama koje je Evropska unija preduzela tokom nedelje.
EU je u ponedeljak, zbog ruske invazije na Ukrajinu, uvela sankcije za 26 osoba - uključujući oligarhe i poslovne ljude aktivne u naftnom, bankarskom i finansijskom sektoru. Mere su obuhvatale Peskova i Usmanova.
Sekretarka za štampu Bele kuće Džen Psaki na redovnom brifingu za novinare je prokomentarisala zahtev Ukrajine da se Rusiji oduzme pravo glasa u Savetu bezbednosti Ujedinjenim nacijama. "Ne vidimo da će se to dogoditi", rekla je, iako je dodala da Moskva "aktivno podriva" Povelju UN i "zloupotrebljava svoj položaj", prenosi novinarka Glasa Amerike Petsi Vidakusvara.
Nemački kancelar Olaf Šolc založio se za hitan prekid vatre koji bi, kako je rekao doprineo deeskalaciji situacije u Ukrajini.
"To je od najveće važnosti kako bi se sprečio direktan sukob Severnoatlantske alijanse (NATO) i Rusije", rekao je Šolc.
Prema njegovim rečima, blokada gasovoda Severni tok 2 kojom su dodatne količine gasa trebalo do Nemačke da stižu iz Rusije, dogodila se u pravom trenutku.
Nemačka, koja polovinu svojih potreba za gasom namiruje iz Rusije, dugo je podržavala ruski državni projekat, tvrdeći da će doprineti diversifikaciji snabdevanja tim energentom u Evropi.
Blokirala ga je u februaru pošto je Rusija priznala nezavisnost Luganska i Donjecka - dva otcepljena regiona istočne Ukrajine.