Ruski predsednik Vladimir Putin preneo je saudijskom prestolonasledniku Muhamedu bin Salmanu da je politizacija globalnog snabdevanja energentima, kako se izrazio, neprihvatljiva, objavila je ruska državna agencija TAS – prenevši saopštenje Kremlja.
Putin i Salman razmatrali su sankcije uvedene Rusiji nakon invazije na Ukrajinu – i saglasili se da će dve države nastaviti da koordiniraju svoje napore u okviru Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), navedeno je u saopštenju Kremlja koje su prenele agencije.
Sergej Nariškin, šef ruske obaveštajne službe, izjavio je da je neadekvatno govoriti o novom Hladnom ratu između Rusije i Zapada jer je situacija, kako je ukazao, već uzavrela.
“Zapadni političari i komentatori ovo što se dešava nazivaju novim Hladnim ratom. Čini se da istorijske paralele ovde nisu sasvim prikladne“, ukazao je Nariškin – objavljeno je na internet sajtu službe koju predvodi.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba izjavio je da je sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom razmatrao načine za jačanje ukrajinske vazdušne odbrane.
U objavi na društvenoj mreži Tviter Kuleba je poručio da će Ukrajina Rusiju smatrati odgovornom za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
"Ukrajina je sa 45 državapokrenula Moskovski mehanizam OEBS-a o invaziji Rusije. Ekspertska misija će svoje nalaze dostaviti mehanizmima za utvrđivanje odgovornosti, uključujući međunarodne sudove i tribunale", saopštio je Kuleba.
Istražitelji Međunarodnog krivičnog suda uputili su se prema, kako je saopšteno, ukrajinskom regionu u okviru istrage o mogućim ratnim zločinima, izjavio je glavni tužilac te sudske institucije Karim Kan.
On je agenciji Rojters rekao da će istražitelji tražiti dokaze o ratnim zločinima, zločinima protiv čovečnosti, kao i genocidu za koje postoji mogućnost da su počinile sve strane u konfliktu.
Upitan o izveštajima o artiljerijskim udarima na gradove i naselja Ukrajine Kan je odgovorio da svaka strana koja napada civile ili civilne objekte čini zločin prema Rimskom statutu i međunarodnom humanitarnom pravu.
Stotine ruskih vojnika i ukrajinskih civila pogimule su poslednjih dana - od kada je ruski predsednik Vladimir Putin odobrio napad na Ukrajinu.
Rusija poriče da cilja civile i tvrdi da je njen cilj da demilitarizuje Ukrajinu i uhapsi političare koje označava neonacistima.
Međunarodni krivični sud, koji ima 123 države članice, goni pojedince odgovorne za najteže zločine kada neka od država to ili nije u mogućnosti li ne želi.
Ni Rusija ni Ukrajina nisu članice te sudske institucije. Moskva ne priznaje tribunal koji je osnovan u Hagu 2002. godine.
Sjedinjene Države nameravaju da uvedu dodatne sankcije većem broju ruskih oligarha i članovima njihovih porodica - kao odgovor na rusku invaziju Ukrajine, izjavio je neimenovani izvor upoznat sa tom namerom.
Izvor, koji je za agenciju Rojters govorio podm uslovom anonimnosti, rekao je da će sankcije biti uvedene i članovima porodica oligarha.