Američki Sekretarijat za pravosuđe saopštio je da će se obračunati sa ruskim oligarsima i svima onima koji krše sveobuhvatne sankcije koje je Bajdenova administracija uvela zbog rata u Ukrajini.
Sekretar za pravosuđe Merik Garland objavio je formiranje radne grupe pod nazivom “KleptoCapture” (klepto zaplijena). Riječ je o timu federalnih agenata i tužilaca koji će istraživati i krivično goniti slučajeve kršenja novih i budućih sankcija.
To obuhvata zamrzavanje imovine oligarha i drugih koji krše sankcije, te sprečavanje napora da se koristi kriptovaluta za izbjegavanje kaznenih mjera.
"Onima koji potpomažu ruski režim kroz korupciju i izbegavanje sancija poručujemo: lišićemo vas bezbednog utočišta i osigurati da odgovarate. Upozorenje oligarsima: upotrebićemo sva sredstva da zamrznemo i zaplenimo vaš profit od kriminala", naglasila je zamenica sekretara za pravosuđe Lisa Monako.
Ruske snage su, po svemu sudeći, postale agresivnije u napadima na infrastrukturu u Kijevu, gde se povećava broj raketnih i artiljerijskih napada, saopštio je neimenovani visoki američki zvaničnik.
Zvaničnik je dodao da su ruske snage tokom protekle nedelje ispalile 450 raketa na ciljeve u Ukrajini.
Neimenovani visoki zvaničnik Pentagona rekao je da je ruski konvoj i dalje u zastoju izvan gradskog centra Kijeva i da je nije mnogo napredovao protekla dva dana.
Zvaničnik je rekao da se konvoj i dalje suočava sa nestašicama goriva i hrane i sa logističkim problemima, kao i da je suočen sa žestokim otporom Ukrajinaca.
Dodao je da je oko 82 odsto ruskih trupa, koje su bile raspoređene oko Ukrajine, sada u zemlji, što je neznatni porast u odnosu na protekla 24 sata.
Takođe je naveo da ima preliminarnih izveštaja da će ruske trupe pokušati da idu kao jugu, ka Marijupolju, iz Donjecka, u okviru napora da opkole grad.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je nacrt rezolucije o Ukrajini kojom se osuđuje ruska agresija u toj zemji.
Nacrt rezolucije podržala je 141 država, pet ih je bilo protiv, dok ih je 35 bilo suzdržanih.
Srbija je bila jedna od članica Generalne skupštine koja je podržala usvajanje nacrta rezolucije UN-a.
Američka ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama Linda Tomas Grinfild izjavila je tokom obraćanja u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija da sve ukazuje na to da se Rusija priprema da pojača brutalnost kampanje koju vodi protiv Ukrajine.
“Ruskim vojnicima poručujem da ih njihovi lideri lažu. Nemojte činiti ratne zločine – položite oružje", rekla je tokom vanrednog zasedanja koje se održava povodom ruske agresije na Ukrajinu.
Pozvala je Rusiju da odmah obustavi, kako ga je označila, unapred smišljeni, ničim izazvani i neopravdani rat protiv Ukrajine.
Prethodno se, u utorak, istim povodom članovima Generalne skupštine obratio predstavnik Rusije Vasilij Nebeznja.
“Koren krize leži u samoj Ukrajini”, poručio je ruski ambasador pri UN – dodavši da je Kijev prekršio sporazume za ublažavanje krize postignute u Minsku.
“Nije uspeo da se uključi u dijalog sa regionom Donjecka i Luganska i zažmurio na narod Donbasa. U tom kontekstu, predsednik Vladimir Putin je odlučio da reaguje. Postoji potreba da se Ukrajina denacifikuje”, naglasio je predstavnik Rusije, dodajući da njegova zemlja koristi svoje pravo na samoodbranu od Ukrajine.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija vanredno zaseda tokom poslednja tri dana povodom ruske agresije na Ukrajinu. Nakon obraćanja više od stotinu govornika – očekuje se glasanje članova tog tela o nacrtu rezoluciji kojom bi trebalo da bude osuđena ruska agresija u Ukrajini.
Rezolucije Generalne skupštine UN nisu obavezujuće ali se smatra da imaju političku težinu jer odražavaju stav šireg članstva svetske organizacije.
Vanredna sednica Generalne skupštine UN o ruskoj invaziji na Ukrajinu sazvana je po hitnoj proceduri, pošto je Savet bezbednosti UN u nedelju usvojio rezoluciju kojom je to zatraženo.
Odluka o sazivanju sednice Generalne skupštine UN doneta je u Savetu bezbednosti UN sa 11 glasova za, Rusija je glasala protiv, a Ujedinjeni Arapski Emirati, Kina i Indija su bili uzdržani.
Budući da je reč o proceduralnom glasanju, po pravilima UN, nije postojala mogućnost da neka od pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN uloži veto.