U Gazu je u subotu tokom dana počela da pristiže prva humanitarna pomoć iz Egipta, dok Izrael istovremeno najavljuje da planira da pojača napade na Pojas Gaze od subote uveče, kao pripremu za novu fazu rata protiv Hamasa, rekao je portparol izraelske vojske.
Upitan o potencijalnoj kopnenoj ofanzivi na Gazu, admiral Danijel Hagari je rekao da se vojska trudi da stvori optimalne uslove za to pre nego što krene, prenosi Asošiejted pres.
"Produbićemo napade kako bismo minimizirali opasnost za naše snage u narednoj fazi rata. Pojačaćemo napade počev od danas", kaže Hagari koji je ponovio poziv stanovnicima grada Gaze da se evakuišu na jug.
Kamioni sa humanitarnom pomoći, uključujući hranu, lekove i vodu, ušli su u subotu u opkoljeni Pojas Gaze preko prelaza Rafa koji kontroliše Egipat. U Gazu je ušlo 20 kamiona, posle čega su Ujedinjene nacije pozvale na prekid vatre i neograničeni humanitarni pristup toj enklavi.
"Pozivamo na humanitarni prekid vatre i hitni, neograničeni humanitarni pristup širom Gaze da bi se humanitarnim radnicima omogućilo da dođu do civila, spasu živote i spreče ljudske patnje. Protok humanitarne pomoći mora da se održi i da bude razmeran, i da omogući svim stanovnicima Gaze da očuvaju svoje dostojanstvo", navodi se u zajedničkom saopštenju agencija svetske organizacije, među kojima se Svetska zdravstvena organizacija i Svetski program hrane.
Podsekretar UN za humanitarna pitanja i koordinator za hitnu pomoć Martin Grifits rekao je da se nada da će u nedelju u Gazu biti poslat drugi konvoj kamiona.
"Upravo pregovaramo i možda će biti još jedan konvoj sutra, možda malo veći, 20 do 30 kamiona", rekao je Grifits.
Američki predsednik Džo Bajden rekao je da su SAD posvećene tome da se civilima u Gazi omogući pristup hrani, vodi i medicinskoj nezi - bez da Hamas preusmeri pomoć.
"Nastavićemo da radimo sa svim stranama da prelaz Rafa ostavimo otvorenim i omogućimo kontinuirani protok pomoći koji je od ključne važnosti za stanovništvo u Gazi", navodi se u saopštenju,
Palestinski zvaničnici saopštili su da su razočarani što nisu poslate zalihe goriva, te da pomoć predstavlja samo tri odsto onoga što je dolazilo u Gazu pre krize.
"Bolnice u Gazi ostaju bez osnovnih resursa za medicinske zahvate", saopštilo je ministarstvo zdravlja u Gazi.
Kamioni su bili poređani u blizini Rafe nekoliko dana čekajući otvaranje granice. Subotnji humanitarni konvoj je prvi put da je dozvoljeno da pomoć uđe u Gazu otkako je Hamas 7. oktobra pokrenuo iznenadni napad na Izrael u kojem je poginulo oko 1.400 ljudi. To je pokrenulo izraelsku kampanju bombardovanja i potpunu izraelsku blokadu Pojasa Gaze.
Izraelska vojska je saopštila da će humanitarna pomoć koja ulazi u Gazu ići samo u južna područja enklave, gde je pozvala palestinske civile da se sklone od borbi sa Hamasom.
Zvaničnici UN kažu da je u Gazi potrebno najmanje 100 kamiona dnevno da bi se pokrile hitne potrebe i da svaka isporuka pomoći mora biti kontinuirana i u velikim razmerama. Pre izbijanja sukoba, u Gazu, koja je godinama pod izraelskom i egipatskom blokadom, svakodnevno je stizalo u proseku oko 450 kamiona pomoći.
"Humanitarna situacija u Gazi dostiže katastrofalne nivoe", upozorio je zvaničnik UN Martin Grifits.
Ambasada SAD u Izraelu, u Jerusalimu upozorila je da svi strani državljani koji pokušavaju da napuste Gazu dok je granični prelaz otvoren "treba da očekuju potencijalno haotično i neuredno okruženje sa obe strane prelaza".
Uprkos upozorenju, veliki broj Palestinaca sa američkim, kanadskim, nemačkim ili britanskim pasošima satima je uzalud čekao na prelazu, najmanje peti put ove nedelje.
Izrael je u noći između petka i subote nastavio sa teškim bombardovanjem ciljeva širom Gaze.
Palestinski medicinski zvaničnici i mediji Hamasa rekli su da je izraelska letelica preko noći gađala nekoliko porodičnih kuća širom Gaze, ubivši najmanje 50 ljudi i ranivši na desetine.
Izrael je grupisao tenkove i trupe u blizini ograđene granice oko male enklave za planiranu kopnenu invaziju sa ciljem uništenja Hamasa.
Izraelska vojska je izvestila o novoj salvi raketa iz Gaze na južne izraelske pogranične zajednice pre zore, a zatim zatišje sve dok se sirene nisu oglasile u lučkom gradu Ašdodu nekih 40 km severno od palestinske enklave. Nije bilo informacija o žrtvama u oba incidenta.
Arapski lideri osuđuju izraelske napade i pozivaju na mir
Sastanak je ipak okončan bez zajedničkog saopštenja. Govoreći na brzinu sazvanom skupu nazvanom Samit mira u Kairu, jordanski kralj Abdulah je osudio, kako je rekao, globalno ćutanje o izraelskim napadima na enklavu i pozvao na uravnotežen pristup izraelsko-palestinskom sporu.
"Poruka koju arapski svet čuje je da su životi Palestinaca manje važni od izraelskih", rekao je on, dodajući da je ogorčen i ožalošćen aktima nasilja nad nedužnim civilima u Gazi, na Zapadnoj obali i Izraelu.
"Izraelsko rukovodstvo mora jednom za svagda shvatiti da država nikada ne može napredovati ako je izgrađena na temeljima nepravde... Naša poruka Izraelcima treba da bude da želimo budućnost mira i bezbednosti za vas i Palestince".
Palestinski predsednik Mahmud Abas rekao je da Palestinci neće biti raseljeni ili proterani sa svoje zemlje.
"Nećemo otići, nećemo otići", rekao je on na samitu.
Egipatski predsednik Abdel Fatah al-Sisi rekao je da se njegova zemlja protivi, kako je naveo, raseljavanju Palestinaca u egipatski region Sinaj i dodao da je jedino rešenje nezavisna palestinska država.
Odsustvo visokog zvaničnika glavnog saveznika Izraela, Sjedinjenih Država i nekih drugih glavnih zapadnih lidera, ohladilo je očekivanja o tome šta može da se postigne na brzinu sazvanim događajem.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel rekao je da je glavni cilj samita bio da se saslušaju pojedinačni stavovi.
SAD, koje trenutno nemaju ambasadora u Egiptu, predstavljao je otpravnik poslova ambasade.
U izveštaju su korišćene neke informacije agencija Rojters, Asošijeted pres i Agencije Frans pres.