Izraelske snage izvele su u sredu vazdušne napade na južni Liban u najnovijoj akciji na pripadnike ekstremističkog pokreta Hezbolah.
Izraelska vojska je saopštila da su se njihovi udari bili usredsređeni na infrastrukturu Hezbolaha i da je upotrebljena artiljerijska vatra kao odgovor na pretnje Hezbolaha u toj oblasti.
Hezbolah je ispalio rakete prema Izraelu, a IDF je saopštio da je presreo neke od projektila, dok su drugi pali na otvorena područja bez ikakvih oštećenja ili žrtava.
Lider Hezbolaha Sajed Hasan Nasralah rekao je tokom govora u sredu da će ekstremistička grupa ciljati nova područja u Izraelu ako izraelske snage nastave da ubijaju civile.
U napadima Izraela u utorak ubijeno je pet sirijskih civila na jugu Libana.
Prekogranični sukobi između Izraela i Hezbolaha izazvali su zabrinutost zbog proširenog sukoba u regionu sa izraelskim snagama koje se takođe bore protiv Hamasa u Pojasu Gaze.
Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin i izraelski ministar odbrane Joav Galan razgovarali su telefonom o borbama između Izraela i Hezbolaha u utorak, saopštio je Sekretarijat odbrane SAD.
Portparol Pentagona, general-major Pat Rider, rekao je da su Ostin i Galant takođe govorili o privremenom pristaništu koje su Sjedinjene Države podigle na obali Gaze kako bi obezbedile još jedan put za dovođenje humanitarne pomoći za palestinske civile. Rad pristaništa je bio obeležen brojnim problemima, uključujući uzburkano more koje je dovelo do njegovog odvajanja od obale, a Ostin je rekao Galantu da će napori uskoro biti obustavljeni.
"Sekretar je naglasio važnost povećanja protoka humanitarne pomoći kroz sve kopnene prelaze i podrške isporuci pomoći luci Ašdod u Izraelu za dalju distribuciju u Gazi", rekao je Rajder.
Pentagon je saopštio da je Ostin takođe "ponovo potvrdio zajedničku želju da se obezbedi trajni poraz Hamasa i da se obezbedi bezbedno oslobađanje svih talaca koje Hamas drži u zarobljeništvu".
Sjedinjene Države, Egipat i Katar pokušavaju da pregovaraju o prekidu vatre između Izraela i Hamasa koji uključuje oslobađanje talaca koji se još drže u Gazi, uz prekid borbi i navalu humanitarne pomoći za palestinske civile.
Galantova kancelarija saopštila je da je on rekao Ostinu da su izraelske vojne operacije u Gazi "dovele do uslova neophodnih za postizanje sporazuma o povratku talaca, što je najviši moralni imperativ u ovom trenutku".
Hamas je zarobio oko 250 talaca i ubio oko 1.200 ljudi tokom napada na Izrael 7. oktobra. Od tada je u izraelskim vazdušnim napadima i kopnenim operacijama u Gazi poginulo više od 38.700 ljudi, podaci su lokalnog ministarstva zdravlja koje kontroliše Hamas i koje ne pravi razliku između boraca i civila.
Skoro tri četvrtine od 2,3 miliona stanovnika Gaze je raseljeno, a skoro celokupno stanovništvo je u opasnosti od gladi, prema Ujedinjenim nacijama.
Izraelski zvaničnici objavili su u utorak da će početi da šalju obaveštenja za mobilizaciju ultraortodoksnim Jevrejima da bi se borili u ratu u Gazi. Oni su bili izuzeti do presude Vrhovnog suda Izraela u junu.
Vlada izraelskog premijera Benjamina Netanjahua oslanja se na dve ultraortodoksne stranke u svojoj koaliciji. Očekuje se da će ova odluka izazvati određene tenzije u zemlji, s obzirom na to da su se ranije održavali protesti kada je vlada pokušala da mobiliše ultraortodoksne Jevreje.