Izraelski sud je potvrdio i produžio za 35 dana vladinu odluku da zatvori katarski televizijski kanal Al Džazira, saopštilo je u petak Ministarstvo pravde.
Al Džaziri, koja emituje program na arapskom i engleskom jeziku, prekinuto je emitovanje u Izraelu prema prvobitnoj naredbi na 45 dana početkom prošlog meseca.
Vlada premijera Benjamina Netanjahua ima dugogodišnje nesuglasice sa Al Džazirom koje su se pogoršale od početka rata u Gazi u oktobru.
"Okružni sud u Tel Avivu potvrdio je instrukcije ministra komunikacija da zaustavi emitovanje kanala Al Džazira, zatvori njene urede u Izraelu, blokira pristup njenim veb stranicama i zapleni opremu", saopštilo je Ministarstvo pravde.
Naredba, izdata u četvrtak nakon zahteva tužioca za njeno potvrđivanje i produženje, bila je na dodatnih 35 dana, saopštilo je Ministarstvo na svom sajtu.
Gašenje ne utiče na emitovanje sa Zapadne obale koju okupiraju Izraelci ili iz Pojasa Gaze, odakle Al Džazira i dalje prati izraelski rat sa palestinskim ekstremističkim pokretom Hamas.
Parlament je u aprilu usvojio zakon o bezbednosti koji mu omogućava da zabrani emitovanje stranih medija u Izraelu zbog podrivanja bezbednosti.
Vlada je 5. maja odobrila odluku o zabrani emitovanja Al Džazire u Izraelu i zatvaranju njenih kancelarija na 45 dana.
Ali 9. juna vrhovni sud je, odgovarajući na peticiju Udruženja za građanska prava u Izraelu, prosledio slučaj okružnom sudu u Tel Avivu.
Vlada je tada zatražila od tog suda da potvrdi zabranu na 45 dana. Sudija je odobrio 35-dnevnu zabranu, navodeći pravne nedostatke.
Ministar komunikacija Šlomo Karhi reagovao je u saopštenju, nazvavši Al Džaziru "glasnikom terorizma u službi Hamasa".
"Iz apsurdnih pravnih razloga, prinuđeni smo (da tražimo) njihovo zatvaranje u Izraelu svakih 45 dana. Nastavićemo da činimo sve što je potrebno da očistimo region od terorizma i podsticanja" na nasilje, dodao je on.
Izrael je u januaru rekao da su novinar Al Džazire i honorarac ubijeni u vazdušnom napadu u Gazi bili "teroristički operativci".
Sledećeg meseca, još jedan novinar kanala koji je ranjen u odvojenom napadu optužen je da je bio "zamenik komandira čete" u Hamasu.
Al Džazira je demantovala optužbe.
Organizacija Reporteri bez granica (RSF) pozvala je na poništavanje zabrane. Zabrani su se usprotivile i Ujedinjene nacije, SAD i Nemačka.
Izrael je rangiran na 101. od 180 mesta u Svetskom indeksu slobode medija RSF 2024.
Sud u Tel Avivu je saopštio da je sloboda izražavanja "posebno važna u vremenima rata. Međutim, kada postoji značajno narušavanje bezbednosti države, prioritet se daje ovom drugom razmatranju".