Iran privodi kraju svoje najintenzivnije vojne vežbi u poslednjih nekoliko decenija, koje su trajale čak dva meseca, u pokušaju da odvrati potencijalne napadače, na prvom mestu svoje stare rivale - Izrael i Sjedinjenjen Države, kažu istraživači iz oblasti bezbednosti za Glas Amerike.
Istraživači sa sedištem u Vašingtonu takođe kažu da su vežbe Irana, koje su počele krajem decembra, a trebalo bi da se završe sredinom marta, uključivale testiranje nekih sistema naoružanja koji predstavljaju pretnju po SAD i Izrael, ali i druge koji otkrivaju slabosti u odvraćajućoj sposobnosti Irana.
"Tempo, intenzitet i publicitet vežbi je bez presedana", rekao je Behnam Ben Taleblu iz Fondacije za odbranu demokratija.
Farzin Nadimi sa Vašingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku, koji proučava vojsku Islamske Republike Iran poslednjih 20 godina, kaže:
"Nikada ih nisam video da izvode toliko vežbi u tako kratkom vremenskom periodu".
Iranski državni mediji izvestili su o početku vežbi 28. decembra. Nedelju dana kasnije rekli su da su vežbe pod kodnim nazivom "Veliki prorok 19" deo godišnjih vežbi "Ektedar" ["Sila"] u kojima su učestvovale kopnene snage Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC).
Usledilo je još nekoliko vežbi, uključujući vežbe protivvazdušne odbrane IRGC-a i iranske vojske u blizini nuklearnih objekata u Natanzu, Fordou i reaktora Arak u Khondabu; Pomorske vežbe IRGC-a u Persijskom zalivu; druga runda kopnenih vežbi IRGC-a u jugozapadnom Iranu i vojna vežba, kodnog naziva "Zulfikar", nazvana po dvoseklom maču u islamskoj tradiciji.
Šef Organizacije za atomsku energiju Irana Mohamed Eslami najavio je 26. februara početak dvodnevne"vežbe nuklearne odbrane" koja uključuje nuklearna postrojenja, iako nije dalje elaborirao. Nije bilo izveštaja državnih medija o ishodu tih vežbi, za koje su istraživači rekli da obično uključuju elektronske simulacije.
Iranski zvaničnici i državni mediji opisali su da vojne vežbe imaju nekoliko ciljeva, od podizanja javnog morala do jačanja odbrambenih i ofanzivnih sposobnosti Irana, njegove integracije vojnih snaga i upotrebe domaćih tehnologija za odvraćanje od spoljnih pretnji.
Pojačan osećaj ugroženosti
"Iranci jasno vide pojačanu vojnu pretnju od Izraela i SAD", rekao je Nadimi.
Od kada je preuzeo dužnost u januaru, predsednik Donald Tramp je pooštrio američka upozorenja o posledicama po Iran ako preradi svoj obogaćeni uranijum na nivoe potrebne za izradu oružja i pretvori ga u nuklearnu bojevu glavu. Teheran dugo negira da traži nuklearno oružje.
"Oni ne mogu imati nuklearno oružje. I ako mislim da će imati nuklearno oružje, uprkos onome što sam upravo rekao, mislim da će to biti veoma nesrećno za njih", rekao je Tramp na zajedničkoj konferenciji za novinare 4. februara sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.
Netanjahu je 16. februara u Jerusalimu, u prisustvu državnog sekretara SAD Marka Rubija, rekao da je Izrael zadao "snažan udarac iranskoj terorističkoj osovini" u prethodnih 16 meseci. To je uključivalo prvi veliki vazdušni napad Izraela na Islamsku Republiku, kontinuirani napad krajem oktobra na, kako je Izrael saopštio, iransku protivvazdušnu odbranu i raketne objekte u znak odmazde za baraž iranskih balističkih projektila na Izrael ranije tog meseca.
"Pod snažnim vođstvom predsednika Trampa i uz vašu nepokolebljivu podršku, ne sumnjam da možemo i da ćemo završiti posao", rekao je Netanjahu.
Odgovarajući na zahtev Glasa Amerike za komentar o iranskim vojnim vežbama, izraelska vojska je saopštila da "sprovodi stalne procene situacije kako bi osigurala spremnost za širok spektar scenarija, kako defanzivnih, tako i ofanzivnih".
Portparol Netanjahua je odbio da komentariše pitanje Glasa Amerike o proceni izraelske vlade o iranskim vežbama.
Ministarstvo odbrane SAD nije odgovorilo na upit Glasa Amerike o svom viđenju vežbi.
Brajan Karter iz Projekta kritičnih pretnji Američkog instituta za preduzetništvo rekao je da se Islamska Republika oseća izloženom zbog nedavnih neuspeha sa svojim proksi grupama i saveznicima u Libanu i Siriji.
Izrael je ubio vođe libanske terorističke grupe Hezbolah koju podržava Iran i uništio veći deo njihovog naoružanja u dvomesečnoj ofanzivi od septembra do novembra, dok su sunitski islamistički pobunjenici u Siriji u decembru zbacili dugogodišnjeg autokratskog vladara te zemlje, saveznika Irana, Bašara al Asada.
"Iranske protivvazdušne i pomorske vežbe imaju za cilj da odvrate SAD i Izrael od napada na ključne iranske lokacije nakon što je izraelska degradacija Hezbolaha ostavila Iran bez primarnog sredstva odvraćanja od takvog napada", rekao je Karter. "Mnoge kopnene vežbe, s druge strane, imaju za cilj da bolje zaštite zapadni Iran od onoga što Teheran vidi kao obnovljenu sunitsku terorističku pretnju u Siriji i Iraku".
Tokom tih iranskih vežbi trenirana je upotreba sistema naoružanja koji bi mogli da naškode Izraelu i SAD ako Iran uzvrati na napad, rekli su istraživači.
"Iranske zalihe balističkih projektila dugog i kratkog dometa i dalje predstavljaju ozbiljnu pretnju Izraelu i američkim bazama u regionu", rekao je Nadimi. "Iran može da ispali stotine balističkih projektila u bilo kom trenutku i da preoptereti njima protivvazdušnu odbranu Izraela ili SAD".
Karter je rekao da iranske pomorske snage takođe imaju male čamce koji se brzo kreću naoružani protivbrodskim projektilima koji bi mogli da zaspu projektilima i ugroze brodove američke mornarice u regionu.
Nadimi je rekao da je jedan aspekt nedavnih vežbi koji je razotkrio iransku slabost ograničena upotreba naprednog naoružanja od iranskih snaga.
"Nisam video široko rasprostranjenu upotrebu modernih sistema kao što su bespilotne letelice Rezvan loiting munition FPV i Shahed-149 ’Gaza’ visokoletne dugometne (HALE) bespilotne letelice od strane redovnih jedinica IRGC-a i vojske", rekao je Nadimi. "Samo elitne vojne jedinice Irana široko koriste te sisteme".
Karter je rekao da je još jedna slabost oslanjanje na domaće iranske sisteme protivvazdušne odbrane nakon što je Izrael uništio jedinice najnaprednijeg iranskog sistema, S-300 ruske proizvodnje, prošlog oktobra.
"Malo je verovatno da bi Iran mogao da odbije vazdušni napad SAD ili Izraela s obzirom na inferiornost iranskih sistema koji su korišćeni u ovim vežbama u odnosu na savremene kapacitete SAD i Izraela", rekao je Karter.