Predsednik Džo Bajden stigao je u Francusku u sredu, da bi obeležio 80-godišnjicu iskrcavanja u Normandiji. Američki lider planira da iskoristi tu priliku da istakne potrebu za snažnim transatlantskim savezništvom u vreme ruske agresije na Ukrajinu.
Bajden će se sastati sa ukrajinskim predsednikom i preživelim američkim veteranima iskrcavanja na francusku plažu i invazije 1944, najavio je Džejk Saliven, savetnik za nacionalnu bezbednost. Prema njegovim rečima, američki predsednik će iskoristiti te događaje kao povod da, "u vreme dok se u Evropi vodi rat, govori o žrtvama koje su ti heroji i veterani podneli pre 80 godina i kako je naša obaveza da nastavimo njihovu misiju borbe za slobodu".
Saliven, koji je razgovarao sa novinarima na avionu Er Fors 1 na putu ka Parizu, rekao je da će Bajden u petak održati govor u Normandiji koji će se odnositi na "egzistencijalnu borbu između diktature i slobode". Govor drži u blizini 30 metara visoke litice uz koju su američki vojnici morali da se uzveru, pod neprijateljskom paljbom, da bi pobedili u bici koja je dovela do oslobođenja Francuske i propasti nacističke Nemačke.
"Govoriće takođe o opasnosti od izolacionizma, i tome da, ako pokleknemo pred diktatorima, ako im se ne suprostavimo, oni će nastaviti i na kraju će Amerika i svet platiti još veću cenu", rekao je Saliven.
Bajden će takođe boraviti u državnoj poseti čiji je domaćin francuski predsednik Emanuel Makron, a sastaće se i sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, koji je pozvan na ceremoniju obeležavanja 80 godina bitke koja je dovela do kraja Drugog svetskog rata.
Američki predsednici redovno dolaze u Francusku na godišnjice istorijskog Dana D, i Bajden nije izuzetak.
“Predsednik se raduje što će u naredna dva dana odati poštu službi, žrtvama i hrabrosti savezničkih i američkih vojnika, koji su se borili na Dan D. On će podsetiti da je bitka za Normandiju - takozvana "operacija Overlord" - označila početak kraja nacističke Nemačke, i početak nečega još većeg, a to je međunarodni poredak zasnovan na pravilima", rekao je za Glas Amerike u Beloj kući Džon Kirbi, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost.
Istorija nudi pouke - kažu analitičari.
“Iskrcavanje na Dan D je bila vojna poruka zapadnih saveznika autoritarnim režimima da ne mogu da silom menjaju granice", kaže Mark Kansijan, penzionisani pukovnik marinaca i viši savetnik u Centru za strateške i međunarodne studije.
”Bila je to poruka da se ne može jednostavno izvršiti invazija na neku zemlju i da autoritarni režimi kakva je bila nacistička Nemačka - posebno uz strahovito tlačenje ljudi, pre svega Jevreja - nisu prihvatljivi i ne samo da su neprihvatljivi već da će biti uništeni".
Analitičari kažu da su Bajdenovi ciljevi za Ukrajinu sada u senci sve manje podrške koja se odnosi na jedan drugi sukob.
"Iako je očigledno da je Ukrajina prioritet za Evropljane, oni vide kako politika Bajdenove administracije prema Gazi podriva evropsku bezbednost na dva različita načina", kaže Trita Parsi, potpredsednik instituta Kvinsi.
"Pre svega, to uništava zapadni kredibilitet u široj međunarodnoj zajednici i na globalnom jugu - i smeju nam se na svaku priču o međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima, imajući u vidu šta radi Bajdenova administracija".
Poseta Francuskoj, bliskom savezniku SAD, odvija se na početku šest nedelja američkog angažovanja na visokom nivou na važnim samitima - među kojima su mirovni samit o Ukrajini, samit lidera Grupe 7, i samit NATO članica.
Glas Amerike je postavio pitanje Salivenu šta taj niz diplomatskih događaja može da znači za mir u Evropi i van nje.
“Mislim da moramo da pošaljemo jasnu poruku ruskom predsedniku Putinu da ne može da izdrži duže od nas, i da ne može da nas podeli", odgovorio je. "Do sada smo dobro i dosledno slali te dve poruke, i narednih nedelja će biti odlična prilika da se na kraj te rečenice ne samo stavi tačka, već i uzvičnik", odgovorio je savetnik za nacionalnu bezbednost.
Petsi Vidakusvara je učestvovala u pisanju ovog izveštaja.