Linkovi

O "Vaskršnjem saboru": Vučićeva predizborna igra i pokušaj zastrašivanja Zapada


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik (s leva) poziraju na fotografiji koja je objavjena na nalogu Aleksandra Vučića na Istragramu, 19. marta 2024. (Foto: Instgram/@buducnostsrbijeav)
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik (s leva) poziraju na fotografiji koja je objavjena na nalogu Aleksandra Vučića na Istragramu, 19. marta 2024. (Foto: Instgram/@buducnostsrbijeav)

Aleksandar Vučić i Milorad Dodik odlučili su da početkom maja organizuju veliki Vaskršnji sabor, na kojem će, prema najavama, doneti važne odluke "o opstanku srpskog naroda na svojim ognjištima", ekonomskom napretku i očuvanju jezika i ćirilice.

Sagovornici Glasa Amerike smatraju da je to deo Vučićeve pripreme za izbore, ali i upozorenja Zapadu da - ako ih ne bude smatrao za sagovornike - mogu da naprave problem u regionu.

U Beogradu i drugim delovima države 5. i 6. maja biće održan veliki Vaskršnji sabor Srbije i Republike Srpske, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a to je odlučeno posle višesatnih razgovora koje je imao sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, uz prisustvo patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija, od kog je "zatražen blagoslov".

"Na tom Saboru biće donete važne odluke o opstanku srpskog naroda na svojim ognjištima, njegovom ekonomskom napretku, očuvanju srpskog jezika i ćiriličkog pisma i zajedničke kulturne baštine", navodi se u saopštenju iz kabineta predsednika koje su preneli mediji.

Prema oceni Sonje Biserko, analitičarke i osnivačice Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, Vučić želi da organizuje naciju pred izbore, kojima on želi da da ton sveopštih izbora.

"On ovo organizuje na ideji o ujedinjenju; 'srpski svet'se manifestuje kroz njegove česte sastanke sa Dodikom i Porfirijem", kaže Biserko i ocenjuje da se to bazira na očekivanjima da će se promeniti međunarodne okolnosti - "pobeda Putina, očekuje se pobeda Trampa... Znači oni sve vreme prate i događanja u širem međunarodnom kontekstu očekujući da će voda da dođe na njihovu stranu. I odatle to kolebanje Vučića, balansiranje sve vreme je zapravo bazirano na tim procenama, percepcijama ili očekivanjima".

Vučić je, nastavlja Biserko za Glas Amerike, izgubio poverenje Zapada posle Banjske i prošlih izbora,"ali je on i dalje taj koji može nešto da isporuči".

Međutim, on ne želi, kaže Biserko, da se vidi da je on taj koji isporučuje Kosovo zbog čega se stalno "pravi ta galama", a zapravo "Kosovo polako zaokružuje svoj unutrašnji suverenitet, a bogami i spoljni", jer Kosovo očekuje novu diplomatsku akciju u vezi sa članstvom u Savetu Evrope.

"Patriotska podela po ugledu na Putinov model vladavine"

Za Pavla Grbovića, lidera Pokreta slobodnih građana i poslanika opozicione liste "Srbija protiv nasilja", "to je klasičan pokušaj pravljenja naprednjačkog vašara, koji je problematičan iz mnogo uglova".

Jedan od razloga zbog kojih je izabran taj verski praznik, odnosno početak maja, jeste da se preklopi godišnjica masovnih ubistava u OŠ "Vladislav Ribnikar" i u selima oko Mladenovca, jer se "godinu dana posle tih masakra nije promenilo ništa u Srbiji, niti je vlast učinila bilo šta da do takvih nesreća nikad više ne dođe", navodi on.

"Ono što je činjenica jeste da svaki put kada da se vlast SNS nađe u teškim okolnostima - a one su u ovom trenutku višestruko tešk,e imajući u vidu da je reč o režimu koji je uhvaćen u krađi izbora (...) i kojem preti potpuno zaustavljanje evropskih integracija i evropskih fondova, oni pribegavaju kvazipatriotskoj džoker karti i pravljenju atmosfere koja je na ivici konflikta i incidenta, gde se opet sprovodi merenje tih patriotskih krvnih zrnaca, gde se opet pravi ta podela unutrašnja na patriote i izdajnike i gde se pravi to čuveno jedinstvo po ugledu na Putinov model vladavine".

"Žalosni nacionalizam i uplitanje Crkve u politiku"

Janko Baljak, reditelj i predavač na Fakultetu dramskih umetnosti, podsetio je da je neko u Skupštini Srbije uporedio najavljeno okupljanje sa Gazimestanom, te da "svako od vladara srpskih ima potrebu za tako jednim skupom, pa tako i Vučić".

"Meni se čini da je to ipak jedan od predizbornih trikova Vučićevih, pokušaja da ojača to svoje patriotsko krilo, samo što je žalosno što je realno nacionalizam jošglavni modus ovdašnje političke scene i da su u čitavu priču uplela i Srpska pravoslavna crkva. Patrijarh Porfirije zapravo će poslužiti u predizborne svrhe jedne stranke i jedne interesne grupe kojoj je pridodat i Milorad Dodik kao čelnik RS", rekao je Baljak za Glas Amerike.

SPC kao jedina srpska prekogranična poluga moći - uz uticaj Rusije

Sonja Biserko iz Helsinškog odbora je podsetila da Srpska pravoslavna crkva, Vučić i Dodik dobro sarađuju otkako je Porfirije došao na čelo SPC, te da Crkva ima značajnu ulogu kao jedina institucija koja je legalno aktivna i u Srbiji, i u BiH, i na Kosovu, i u Crnoj Gori.

"Ona je produžena ruka Beograda, mnoge stvari idu preko crkve, a i uticaj Rusije ide preko Crkve i preko službi bezbednosti", naglašava Biserko. "Ima raznih aktera na našoj sceni, nije Vučić jedini".

Na pitanje kako to okupljanje izgleda građanima u regionu, Baljak odgovara "zastrašujuće" i podseća da "Vučić kao da svake dve godine dodaje nešto što 'nikad nije bilo'", poput Dana zastave ili vatrometa u Beogradu za Dan Republike Srpske.

"Uopšte, to su nekakve manifestacije koje sigurno ljudima u čitavom regionu ne deluju kao prijatelski činovi, to 'Srbi na okup' i gestovi takve prirode ne može biti nešto što će naići na dobar odjek, pa mislim i u EU", kaže Baljak.

"Ničim ne utiče na život"

Aleksandar Trifunović, glavni urednik banjalučkog magazina "Buka", kaže međutim da najava Vaskršnjeg sabora nije glasno odjeknula u javnosti u Bosni i Hercegovini i da su se time bavili samo akteri, ili novinari koji su o tome izveštavali.

"Mislim da je suština u tome da je problema u regionu toliko da ljudi sve manje stižu da kukaju na onu vrstu informacija koje im apsolutno ničim ne mogu uticati na život. Možda zvučim tu malo utopijski, ali ja kada sam čuo informaciju da se ovo dešava, rekao sam 'pa zar opet'", rekao je Trifunović za Glas Amerike.

"Znači, konstantno imamo neko okupljanje Vučića u kojem su on, Dodik i patrijarh. I do sada nam ni na jednom tom okuplanju se nisu bavili nekim zasita ozbiljnim problemima - recimo zašto je sve manje Srba - i u Republici Srpskoj, i u Srbiji - i zašto sve više idu odavde, nego se, umesto da se bave egzistencijom, opet bave nekakvim pitanjima jedinstva".

On dalje pita čemu to isticanje jedinstva, podsećajući da u RS i vlast, i opozicija, gotovo stopostotno podržavaju Vučića i iskazuju mu javno tu podršku.

"Reketiranje" Zapada pretnjom da "može biti problema"

Trifunović ocenjuje da su obojica prekodrinskih srpskih lidera ušli u "geopolitičke ćorskokake" i da će se teško iz njih iskobeljati.

BiH će dobiti otvaranje pregovora o članstvu u EU i "radi se o tome da je centrifugalna sila, koja vuče BiH ka Evropskoj uniji ogromna, da iza nje stoje i evropske sile, i posebno Sjedinjene Američke Države i Dodik je svestan da ne može na to mnogo da utiče", ocenuje on.

"E sad tu je onda potrebno dokazati 'evo, mi smo ovde zajedno, pa sad vi vidite šta ćete s tim'. Može biti dvosmislena poruka da može biti problema, ali da mi možemo da sprečimo probleme... ja mislim da upravo ovakvi skupovi treba da služe da se relaksira atmosfera i pošalju poruke koje mogu da smire vruću situaciju u regionu - praktično od (Severne) Makedonie, pa do Hrvatske".

Trka Zapada sa vremenom

Sonja Biserko ocenjuje da je Zapad ubrzao svoje aktivnosti kada je reč o Bosni, koja sada treba da otpočne pregovore sa EU, kao i sa Kosovom koje treba da uđe u članstvo Saveta Evrope:

"Dakle sve je ubrzano, s obzirom na to da ni oni ne znaju kakav će biti novi sastav Evropskog parlamenta niti da li će Donald Tramp da dođe u Americi", kao ni šta će biti sa pretnjama nuklearnog rata koje iznosi ruski predsednik Vladimir Putin, odnosno daljem kretanju rata u Ukrajini.

"Oni koriste ovih nekoliko meseci da bi završili što više stvari, da bi zapravo vezali Balkan za zapadnu evro-atlantsku integraciju. Srbija je najveći problem, jer je oklevala i jer nije suštinski opredeljena (za Zapad); ona je opredeljena za evropski bankomat", ocenjuje ona i podseća na skoro pristizanje obećanih šest milijardi evra određenih u EU za region, čega se "Vučić sigurno neće lako odreći", jer "i Srbija, i veći deo Zapadnog Balkana zapravo živi od tih fondova Evropske unije".

"Vučić ne može da utiče na Dodika"

Milorad Dodik svojim "režanjem" na Evropu i Ameriku ne gubi više ništa. Vučić nije zainsteresovan da izvlači Dodika iz neprilika i to je na poslednjim izborima bilo jasno, kada je podržao protivkandidatkinju Jelene Trivić, kaže Aleksandar Trifunović iz "Buke".

Navodi da oni nemaju poverenja jedan u drugog: "Vučić ne može da kontroliše Dodika, ali je jako zainteresovan da stvori sliku da može. Dodik je deo njegovog političkog kapitala prema Zapadu, da stavlja Zapadu do znjanja da 'može to da završi sa Dodikom'", što nije tačno, jer "Dodik nije uopšte zaintersovan da krene unazad", u smislu ublažavanja stava prema Zapadu.

"Ali, isto tako je svestan da besplatnog ručka sa Putinom nema, tako da se tu vrti u prostoru u kom se oseća relativno sigurno, a to je prostor čitave BiH jer on ima sada 'kontrolni paket akcija' na dešavanja u čitavoj Bosni i Hercegovini, samo je pitanje do kad", navodi Trifunović.

I Pavle Grbović smatra da je poruka koju Sabor šalje regionu ista kao poruke koje Vučić i Dodik šalju tokom čitave decenije, "a to je slanje latentne pretnje da ako njih dvojica prestanu da budu relevantni sagovornici, što je vrlo moguće da će se desiti u narednom periodu jer su ti glasovi sve jasniji u međunarodnoj zajednici, da onda mogu da postanu ozbiljan izvor konflikta".

"Oni na takav način pokušavaju da reketiraju svoje inostrane sagovornike kako bi im i dalje gledali kroz prste za brojna nepočinstva koja oni sprovode na unutrašnjem planu. Njihova poruka je veoma jasna: 'Ukoliko nećete da radite sa nama, mi možemo da vam napravimo ozbiljan problem i mi u trenutnoj političkoj globalnoj stvarnosti možemo da se okrenemo i na neku drugu stranu', a to je strana na koju je krenula i Mađarska, i neke druge zemlje, strana koja više gleda ka Istoku, ka Rusiji i nekim drugim autokratskim sistemima", precizira Grbović.

On zaključuje da takva pretnja "verovatno jeste vrsta političkog blefa", jer bi potpuno odustajanje od saradnje sa Zapadom podrazumevalo "potpun ekonomski krah i Republike Srpske i Srbije", ali i podseća da "mi na žalost dolazimo iz podneblja u kom su brojni lideri znajući potencijalne posledice svojih političkih odluka pribegavali takvim salto mortale potezima i okretanjima na neku drugu stranu... na štetu građana koji ovde žive".

XS
SM
MD
LG