Savet za štampu i još četiri organizacije koje se bave zaštitom prava dece, pozvali su u petak sve novinare i urednike da se ponašaju odgovorno i da u skladu sa profesionalnim standardima i istinskom empatijom izveštavaju o "užasnim tragedijama u Osnovnoj školi 'Vladislav Ribnikar' u Beogradu i u okolini Mladenovca, kao i svim drugim temama koje se pokreću u vezi sa tim tragedijama".
Profesionalno izveštavanje, sa punim poštovanjem prava svih koji su pogođeni tragedijom, neophodno je kako bi se deca i odrasli, kao i celo društvo, imali priliku da se suoče sa traumom koju su doživeli, i kako bi se zaustavila strašna eskalacija nasilja kojoj svedočimo, naveli su u zajedničkom saopštenju Savet za štampu i organizacije Save the Children, Centar za prava deteta, Prijatelji dece Srbije i Mreža organizacija za decu Srbije .
Kako se ocenjuje, većina medija je, nažalost, prethodnih dana zaboravila na elementarna pravila izveštavanja u situacijama koje uključuju veliki bol i šok.
"Posebno zabrinjava nepoštovanje odredbi koje se odnose na zaštitu prava, privatnosti i dostojanstva dece i žrtava zločina i apsolutno nedopustivo intervjuisanje dece, svedoka zločina i objavljivanje imena počinioca ili detalja koji bi ga u javnosti mogli učiniti prepoznatljivim", ističe se u saopštenju.
Podseća se da Kodeks novinara Srbije propisuje da, čak i ukoliko nadležni državni organi objave podatke koji spadaju u domen privatnosti počinioca ili žrtve, kao što su ime počinioca krivičnog dela ili detalji koji bi ga u javnosti mogli učiniti prepoznatljivim, mediji tu informaciju ne smeju da prenose zbog mogućih posledica po žrtvu ili počinioca ukoliko se otkrije njihov identitet.
Savet i organizacije pozivaju novinare i novinarke da dosledno poštuju etičke i profesionalne norme i izbegavaju svaki senzacionalizam prilikom izveštavanja o teškim i traumatičnim događajima za celo društvo, a posebno da svojim ponašanjem ne povređuju dodatno decu koja su preživela tragediju i porodice žrtava, ali i da ne izazivaju da se nasilje ponovi.
Mediji su pozvani da odmah prestanu da se objavljuju uznemirujuće, zastrašujuće i često bizarne detalje nasilja i da prestanu da spekulišu o razlozima nasilja i psihološkim profilima počinilaca, jer to stvara atmosferu straha i dodatno traumatizuje decu.
Preporučeno je medijima da izveštavaju više o načinima zaštite psihološkog zdravlja, daju prostor stručnjakinjama i stručnjacima koji će na konstruktivan i razumljiv način govoriti o suočavanju sa traumom i o tome kako se postupa i razgovara sa decom izloženoj traumi i nasilju.
Medijima je preporučeno da u svako izveštavanje o nasilju uključe upozorenje o tome da je sadržaj potencijalno uznemirujući i da kad god mogu što vidljivije objave kontakte organizacija i institucija koje mogu pružiti pomoć u ovakvim situacijama, navedeno je u saopštenju.
Skroza: Izveštavanje medija "katastrofalno"
Članica Komisije za žalbe Saveta za štampu Tamara Skroza ocenila je za FoNet da je izveštavanje medija o tragediji u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" kao katastrofalno.
"Pošto je policija odugovlačila sa objavljivanjem broja ubijenih, mediji su te brojeve nagađali, pa smo imali situaciju da jedan portal objavi da je ubijeno šestoro dece, u trenutku kada smo imali informaciju o samo jednom ubijenom", kazala je ona.
Prema njenim rečima, spekulisanje se nastavilo tokom dana o razlozima za ubistvo, o stanju tog dečaka, načinu na koje je ono počinjeno i slično, a u trenutku kada su se pojavile zvanične informacije, "mediji počinju klasično lešinarenje" objavljujući podatke koji nisu smeli biti objavljeni, koji su još deo istrage. "
"Tu imamo problem sa curenjem informacija iz istrage", kazala je Skroza i navela da je prekršeno mnoštvo članova Kodeksa - zloupotreba emotivnog i mentalnog statusa sagovornika, pravo na privatnost porodice, pravo na pretpostavku nevinosti i zaštita prava maloletnika.
Skroza smatra da je potrebno da reaguje Ministarstvo kulture i informisanja koje je nadležno za sprovođenje Zakona o informisanje, ali da se to verovatno neće desiti, kao što se nije desilo u milion slučajeva do sada. Ona je istakla da bi trebalo da reaguje i REM, koji je ćutao na mnogo veća kršenja Kodeksa, tako da će verovatno oćutati i sada.
Predsednica REM-a: Portali najviše kršili kodeks
Portali su u danu kada je u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubijeno osam učenika i čuvar, a ranjeno sedam osoba, prednjačili u kršenju Kodeksa novinara, izjavila je za FoNet predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić, uz ocenu da je Radio-televizija Srbije radila profesionalno i obavila posao kako treba.
Zekić je rekla da je 3. maja najviše pratila Radio-televiziju Srbije i da je javni servis svoj posao obavio kako treba, profesionalno, uz svu pažnju i zaštitu dostojanstva i digniteta ličnosti, pre svih dece.
"Ostale televizije nisam toliko pratila i sačekaću izveštaj naše stručne službe pre nego što dam bilo koju ocenu", navela je Zekić.
Ona je ukazala da su i ovaj put u kršenju Kodeksa prednjačili portali, ali da to nije u nadležnosti REM, navodeći da to nije, nažalost, ni u čijoj nadležnosti i da je upravo to jedan od problema koje država svakako mora da reši.
Upitan šta će REM uraditi povodom rijalitija, jer su posle tragedije u školi mnogi rekli da su rijaliti programi krivi za takvo ponašanje, Zekić je rekla da je teško sada govoriti o tome šta više uzrokuje nasilje.
Teško je reći da li nasilje više uzrokuju rijaliti programi, oni koji objavljuju poternice po mrežama, emisije u kojima se dehumanizuju oni sa čijim mišljenjem se ne slažemo, novine i portali koji su glavni promoteri tog nasilja, ali je svakako važno da se povede ozbiljan razgovor o tome, istakla je Zekić i dodala da je REM svakako voljan da učestvuje i sprovede ono što bude dogovoreno.
Peticiju za oduzimanje dozvole zbog rijalitija potpisalo 350.000, 150.000 u posledna 24 sata
Direktor kampanje "Kreni-promeni" Savo Manojlović izjavio je u petak da je četiri godine tišine nadležnih o narodnoj inicijativi koja je podneta u junu 2019. godine i kojom je traženo ograničavanje rijaliti programa dokaz da je sistem zakazao, saopštio je "Kreni-promeni".
Manojlović je podsetio da je "Kreni-promeni" poslao nadležnim institucijama 112 dopisa za ograničavanje rijaliti programa.
"Niko ovde ne tvrdi da je jedini uzročnik onoga što nam se danas dešava kao društvu rijaliti program, ali kriminal, nasilje i prostitucija, koji su prezentovani kao pozitivne vrednosti - sigurno nemaju blagotvorno dejstvo za nas kao društvo", naveo je Manojlović.
On je rekao da je u pitanju problem koji "moramo rešiti svi zajedno, kroz ustavne mehanizme i institucije, a ne urušavajući sistem ove države".
Peticiju "Kreni-promeni" za oduzimanje dozvole televizijama Pink i Hepi zbog emitovanja rijaliti programa potpisalo je više od 350.000 ljudi, od čega je u protekla 24 sata tu peticiju potpisalo više od 150.000 građana.