Linkovi

Osmomartovski marš u Podgorici: Sistem gluv za potrebe onih koji traže pravdu i efikasniju zaštitu


Proslava 8. marta u Podgorici (Foto: VOA)
Proslava 8. marta u Podgorici (Foto: VOA)

Tradicionalni osmomartovski marš pod sloganom Bunt održan je u subotu u Podgorici, a organizatorke su poručile da je sistem gluv za potrebe onih koji traže pravdu, i zatražile od države i poslodavaca efikasniju zaštitu žena u Crnoj Gori.

Tanja Markuš iz Centra za ženska prava poručila je okupljenima da se “danas, dok se bore za ravopravnost i pravdu, suočavaju sa sistemom koji je gluv za potrebe svojih građana, koji ih ostavlja podijeljene, nezaštićene i neobaviještene”.

Bunt - tradicionalni osmomartovski marš u Podgorici
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00

“Po ko zna koji put podsjećamo da je život bez nasilja, diskriminacije i straha osnovno ljudsko pravo, a ne privilegija. I zato zahtijevamo efikasnu zaštitu žena i svih građana od nasilja i iskorjenjivanje institucionalne nesposobnosti koju plaćamo našim životima. Zahtijevamo funkcionalan pravosudni sistem zasnovan na etici, a ne partijskom opredjeljenju. Tražimo odgovornost svih institucija koje nam svojim nemarom i neznanjem ugrožavaju živote”, rekla je Markuš.

Ona je poručila da je “Bunt” “odgovor na nepravdu, nesigurnost, državu koja neće ili ne umije da radi svoj posao, bunt kao simbol pravde, kao snaga onih koji odbijaju da budu žrtve sistema i… kao energija koja donosi promjene”.

Danijela Nikić, aktivistkinja asocijacije "Spektra", koja godinama prati suđenja u predmetima nasilja nad ženama i nasilja u porodici, rekla je da “svaki put pomisli da je već viđela sve, ali se svaki put pojavi nešto novo što je slomi, razbijesni i ostavi bez daha”.

“Kao da njena riječ (žrtve nasilja, prim. nov) nije dovoljna, kao da njenu bol treba dokazivati iznova i iznova, dok se riječi nasilnika prihvataju bez sumnje…”, rekla je i dodala da je vidjela kako se suđenja odgađaju iz trivijalnih razloga, kako se dosuđuju “papirnate kazne”, žrtve koje odustaju zbog straha i odbranu koja produbljuje njihov bol.

Nikić je rekla da “ovo nije žensko pitanje… već priča svakoga ko odbija da se pokori, ko ne saginje glavu i ne ćuti, svakoga ko se usudi na bunt I pobunu, na ponos i oslobođenje”.

Ivana Mihajlović, zamjenica generalnog sekretara Unije slobodnih sindikata (USS), rekla je da je odlučila da svoj glas danas usmjeri prema donosiocima odluka i poslodavcima.

“U ime svih podplaćenih i neplaćenih žena koje su nejednako plaćene za jednak rad u odnosu na svoje muške kolege, u ime svih žena koje su najbolje godine svog života provele na zavodu za zapošljavanje, u ime svih žena koje su prinuđene da budu u sivoj ekonomiji, a da ih sistem ne prepoznaje, i onih koji nikada neće ostvariti pravo na penziju”, rekla je čelnica USS.

Ona je rekla da diže glas “u ime svih žena koje su zbog materinstva izgubile posao, zbog onih koje zbog invaliditeta ne mogu da stupe na tržište rada ili su na istom diskriminisane, zbog svih žena koje zbog ekonomske zavisnosti moraju trpjeti nasilje i ne mogu obezbijediti krov nad glavom”.

"Zbog svih koji zbog rasnog, etničkog, vjerskog, političkog ili rodnog identiteta bivaju građani drugog reda, ili zbog izgovorene riječi bivaju izloženi mizoginim napadima bez ikakve zaštite”, rekla je Mihajlović.

Ona je pozvala okupljene da se i dalje “kroz sindikalnu i građansku borbu odupru stegama kapitala, patrijarhata i fašizma”.

“Neka Zakon o radu i Zakon o potvrđivanju konvencije o ukidanju nasilja i uznemiravanja na radu ne budu samo slovo na papiru a rodna ravnopravnost daleka težnja”, rekla je Mihajlović.

XS
SM
MD
LG