Centralna izborna komisija objavila je preliminarne rezultate za gradonačelnike na vanrednim lokalnim izborima u četiri opštine na severu Kosova - Severnoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku.
Prema tim rezultatima kandidati za gradonačelnike iz pokreta Samoopredeljenje pobedili su u dve opštine - Leposaviću i Severnoj Mitrovici, dok su u opštinama Zubin Potok i Zvečan pobedili kandidati Demokratske partije Kosova.
Petković: Samo 13 Srba glasalo, fijasko prištinskih vlasti
Vršilac dužnosti direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da je na današnje lokalne izbore u četiri opštine na severu Kosova izašlo je 1.566 Albanaca i samo 13 Srba, što je izlaznost od 3,47 odsto.
U severnoj Kosovskoj Mitrovici su sada glasala 832 lica albanske nacionalnosti, u Leposaviću 139, Zvečanu 207, a Zubinom Potpku 388, precizirao je Petković, prenosi Fonet.
„Dodao bih da je ovog puta 449 Albanaca glasalo manje u odnosu na prethodne izbore. Ispada da nisu samo Srbi ti koji su bojkotovali ove Kurtijeve antidemokratske izbore, nego su očigledno te izbore bojkotovali i Albanci“, istakao je Petković.
Petković je rekao da su, od 13 Srba koji su izašli na izbore, dvoje glasali u Kosovskoj Mitrovici, sedmoro u Leposaviću, a četvoro u Zvečanu, dok u Zubinom potoku nije glasao nijedan Srbin.
Od 198 biračkih mesta postoje i ona na kojim niko nije glasao - tri u Zubinom Potoku, dva u Zvečanu i jedno u Leposaviću, naglasio je Petković.
Prema oceni Petkovića, Aljbin Kurti, Vjosa Osmani i svi oni koji su mesecima pozivali na ove izbore, doživeli su potpuni poraz i fijasko.
„Pravi pobednik jeste srpski narod na Kosovu i Metohiji koji je u potpunosti bojkotovao ove izbore“, zaključio je Petković.
Za gradonačelnika Severne Mitrovice izabran je Erden Atić, koji je prema preliminarnim rezultatima osvojio 66,5 odsto, odnosno 519 glasova.
U Zvečanu je pobedio Ilir Peci sa osvojenih 60 odsto – 114 glasova.
U Leposaviću je najviše glasova za gradonačelnika osvojio Ljuljzim Hetemi - 100 glasova ili 73,5 odsto, a u Zubinom Potoku je u trci za gradonačelnika pobedio Izmir Zećiri sa 196 glasova ili 52,1 odsto.
Od srpskih kandidata, Slađana Pantović koja je bila nezavisna kandidatkinja za gradonačelnicu Zvečana dobila je pet glasova ili 2,6 odsto.
Iako je Aleksandar Jablanović odustao od izborne trke pre tri dana, građani Leposavića mogli su da glasaju i za njega, jer su glasački listići već bili odštampani kad je on najavio povlačenje. Jablanović je kao kandidat za gradonačelnika Leposavića na ovim izborima dobio dva glasa.
Prethodno je Centralna izborna komsija saopštila da je na vanrednim lokalnim izborima na severu Kosova glasalo ukupno 1.567 ljudi, ili 3,47 odsto onih sa pravom glasa.
“U Severnoj Mitrovici je glasalo 837 građana ili 4,62 odsto, u Leposaviću je glasao 141 birač ili 1,06 odsto, u Zubinom Potoku 385 birača ili 5,78 odsto i u Zvečanu 204 ili 2,92 odsto”, rekao je na konferenciji za novinare predsedavajući Centralne izborne komisije Krešnik Radonjići.
On je naveo da je CIK svim građanima ponudila mogućnost i uslove da ostvare svoje pravo glasa.
Pravo glasa na izborima za gradonačelnike opština na severu Kosova ima 45.095 glasača, a za odbornike u opštinama Leposavić i Zvečan 20.314.
Od Srba, na izborima je učestvovala samo Slađana Pantović, nezavisna kandidatkinja za gradonačelnicu Zvečana, uz devet kandidata za gradonečelnike iz albanske zajednice.
Albanski kandidati su bili iz redova pokreta Samoopredeljenje i Demokratske partije Kosova.
Najveća srpska politička partija Srpska lista bojkotovala je izbore, a Partija kosovskih Srba koja je prijavila učešće saopštila je pre tri dana da neće biti deo izbornog procesa i pozvala građane da ne glasaju za kandidate te partije u opštini Leposavić.
Lider Građanske inicijative “Srpski opstanak” Aleksandar Arsenijević izjavio je za Glas Amerike da je najbitnije da su građani pokazali da ignorišu ove izbore.
"Takvi kakvi su održani danas, izbori su bili jedna predstava i falili su samo šatori da to bude pravi cirkus. Međutim, gradonačelnici na severu u ovom formatu, na ovakvom glasanju neće imati pun legitimitet kod građana i oni kao takvi neće ispunjavati očekivanja građana".
Arsenijević je objasnio i šta može da se dogodi ukoliko gradonačelnici budu radili suprotno interesima većinski srpskog stanovništva na severu.
"Postoji član zakona o lokalnim izborima, član 72 koji jasno navodi da sa 20 odsto potpisa možemo zahtevati referendum o smeni gradonačelnika, tako da ni ovo nije kraj. Ukoliko se desi nešto što će biti suprotno našoj zajednici na severu Građanska inicijativa 'Srpski opstanak' će pokrenuti upravo skupljanje potpisa za smenu gradonačelnika. Takođe i član 71 navodi da ukoliko Skupština donese isto tako neke odluke u suprotnosti sa većinski srpskim stanovništvom da se sa 10 odsto potpisa upisanih birača ta odluka može oboriti”, zaključio je Arsenijević.
Brnabić: Legalizacija poslednjeg evropskog geta
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je povodom izbora na severu Kosova izjavila je da se radi o danu kada se poslednji evropski geto legalizuje. Ona je na Tviteru naglasila da se pravi demokratski izbori ne mogu održavati uz prisustvo oružanih snaga i oklopnih vozila.
„Zapamtite ovaj dan. Ovo je dan kada se legalizuje i legitimiše poslednji evropski geto. Ovo su fotografije koje zaista oslikavaju ‘vladavinu prava’ i pravo značenje ‘demokratskih izbora’ na Kosovu i Metohiji koje podržavaju EU i Kvinta“, napisala je Brnabić, objavljujući fotografije kontejnera u kojima se glasa i pored kojih stoji policija, dok su u blizini parkirana vozila KFOR-a.
Brnabić je ironično pozvala OEBS da ovakve izbore preporuči ostalim zemljama kao najbolji primer: održavanje izbora u privremenim kontejnerima pod direktnim nadzorom oružanih snaga.
„Izbori – slobodni i pošteni, sa oružanim snagama i oklopnim vozilima! Ovo je Evropa, u 21. veku“, napisala je Ana Brnabić, naziuvajući izbore šaradom.
„Ovo sada postaje nova demokratska norma, koju su uveli i podržavaju kreatori ‘Republike Kosova’. Na kraju ove šarade, ovakve izbore, u ovakvim uslovima, licemeri koji su negovali takvu ‘republiku’ smatraju normalnim“, dodala je Brnabić i zaključila:
„Isti oni koji su pre 10 godina posredovali i garantovali Briselski sporazum, koji nikada nisu ni planirali da ga primene. Budite ponosni! Slavite danas vaša dostignuća. Uživajte u slavi onoga što ste stvorili!“
Brnabić je u seriji tvitova označila amabasadora SAD na Kosovu, Evropsku službu za spoljne poslove i OEBS na Kosovu.
Član Demokratije na delu, organizacije koja prati ove izbore Dušan Radaković, rekao je za Glas Amerike da je do 11 časova u sve četiri opštine na severu Kosova glasalo oko 15 Srba.
"Sva izborna mesta u sve četri opštine na severu su otvorena na vreme, u 7 sati kao što je po zakonu. Do sada imamo vrlo mali broj, pogotovo u delovima gde srpska zajednica treba da glasa, u centralnim delovima gradova. U ostalim albanskim mestima je isto iznenađujuće, isto je vrlo mali broj Albanaca koji glasa. Nije zabeležen neki veći incident".
On je naveo da je bilo i nepravilnosti.
"Imali smo u ovom biračkom mestu gde se nalazimo danas i u još jedno dva, jedno u Leposaviću, jedno u Zvečanu, gde nije dozvoljeno posmatračima iz ostalih nevladinih organizacija da budu u ovim privremenim kontejnerima, da prate proces. Nije dozvoljeno medijima u nekim biračkim mestima da uđu unutra da proprate proces što je isto kršenje zakona. Vidimo policiju na manje od 50 metara, što je isto određeno kršenje zakona. Imamo već najavu nekih partija koje će da podnesu prijave zbog učešća ljudi u biračkim odborima koji nisu sa severa, koji nemaju prebivalište na severu", objasnio je Radaković i zaključio:
"Ostalo je sve sa vrlo malim procentom, videli ste i danas nema niko. Ovo mesto je trebalo da bude u školi Sveti Sava i uglavnom na tom biračkom mestu izađe više od 3.000 ljudi. Mi danas nemamo nikoga. Ukupno je negde oko 15 Srba u sve četri opštine do ovog trenutka glasalo”.
Centralna izborna Komisija saopštila je ranije da su sva biračka mesta otvorena na vreme u sedam časova.
Ukupan broj biračkih centara je 19, sa ukupno 34 biračka mesta. Od 19 biračkih centara, 6 su redovni birački centri, sa šest biračkih mesta, dok je 13 alternativnih, sa ukupno 28 biračkih mesta.
Sve biračke centre, od kojih većinu čine kontejneri, obezbeđuju pripadnici Policije Kosova, a u blizini pojedinih centara stacionirani su i pripadnici KFOR-a.
Svećlja: Izbori politički neuspešni
Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svećlja ocenio je da se današnji vanredni izbori na severu mogu smatrati uspešnim sa bezbednosne i pravne tačke gledišta, ali ne i sa političke, prenosi Koha.
Svećlja je rekao da je za "žaljenje što su srpski građani Kosova bili meta vanrednog pritiska Beograda i kriminalnih struktura" i dodao:
"Što se tiče aspekta bezbednosti, ovo su uspešni izbori, jer nije bilo incidenata i problema, a sa političkog aspekta, veoma je loše što naši građani srpske nacionalnosti, zbog vanrednih pritisaka Beograda i njegovih kriminalnih struktura, nisu učestvovali".
On je istakao da su, bez obzira na to, izbori uspešni i njihov rezultat biće institucije i zvaničnici koji će služiti građanima Kosova, prenosi Kosovo onlajn.
Svećlja je ponovio optužbe na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Vlade Srbije, uz poruku da "Kosovo ne može da bude predmet njihovih ucena"i ocenio da "Srpska lista gubi uticaj na severu Kosova, kao što ga je izgubila i u Skupštini Kosova".
Prema njegovim rečima, prećeno je nezavisnoj kandidatkinji za gradonačelnicu Zvečana Slađani Pantović, zbog čega patrola kosovske policije brine o njenoj bezbednosti.
Ranije danas, Svećlja je rekao da je situacija na severu mirna i da se izbori razlikuju u bezbednosnom smislu, jer su kosovska policija i ministarstvo unutrašnjih poslova više angažovani, a kritikovao je i Srpsku listu.
„Mi zapravo imamo mirnu situaciju, što znači da za razliku od ranije nema incidenata. Svedoci smo bojkota Srpske liste i pritiska poslednjih dana na građane srpske nacionalnosti da ne učestvuju na izborima. Danas nema tendencije eskalacije situacije“, kazao je ministar.
On je naglasio da institucije rade sa maksimalnim kapacitetom s ciljem nesmetanog odvijanje procesa i dodao da je kosovska vlada odlučnija nego ikada da „Sever bude običan deo kao i svi u Republici Kosovo“.
Svećlja je očekivao da će tokom dana da poraste broj učesnika na izborima, iako je naglasio da je svestan da usled „vanrednih pritisaka“ neće svi građani da iskoriste pravo glasa.
„Građani ovog područja su bili predmet ucena, pretnji, maltretiranja, hapšenja i ubistava, što je svakako uticalo na hrabrost građana da se suprotstave kriminalnim radnjama. Srpska lista i Beograd su kontinuirano gurali svoje agende, ugrožavajući ili institucije Kosova ili građane ovog područja“, rekao je on.
Svećlja smatra i da su ovi izbori sredstvo za „neutralizaciju ucena“.
„Moramo kontinuirano raditi na neutralisanju svih ovih mehanizama zločinačkih ucena u Beogradu, ovi izbori su i sredstvo neutralizacije ucena. Kosovo ne može biti talac švercera, Srpske liste, za čijim članovima se traga ne samo na Kosovu, već i šire“, rekao je on.
Saopštenje Policije Kosova
Policija Kosova saopštila je da je za danas tokom izbora na severu Kosova pripremila svoj operativni plan pod nazivom „Dan (z)“, i da preduzimaju sve potrebne policijske radnje i mere s ciljem pružanja bezbednosti i obezbeđivanja nesmetanog odvijanja izbornog procesa.
„Sprovođenje ovog operativnog plana se sprovodi u skladu sa predviđenim fazama kako bi se stvorilo bezbedno i mirno okruženje za sve građane Republike Kosova tokom današnjeg procesa glasanja, gde je angažovan dovoljan broj policajaca“, navodi se u saopštenju.
“Cilj Policije Kosova je da kroz profesionalno obavljanje poslova garantuje slobodno ostvarivanje biračkog prava i da preventivno deluje protiv negativnih pojava i kriminalnih radnji koje bi na bilo koji način ugrozile bezbednost, mir i stabilnost. Takođe želimo da ohrabrimo sve građane da sarađuju sa Policijom Kosova, tužilaštvom, Centralnom izbornom komisijom I da prijave bilo kakve nezakonite radnje vezane za bezbednost i izborni proces”, zaključuje u saopštenju za javnost Policija Kosova.
Konjufca: Ne propustite priliku
Predsednik Skupštine Kosova Glauk Konjufca pozvao je građane severa Kosova da izađu na izbore i da “slobodnim glasanjem izaberu svoje predstavnike i donesu željene promene”.
“Danas se, u mirnoj i demokratskoj atmosferi, održavaju lokalni izbori u četiri opštine Republike Kosova, odnosno u Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku. Izbori su najdemokratskije sredstvo i najbolja prilika da građani slobodnim glasanjem izaberu svoje predstavnike i izvrše željene promene“, napisao je Konjufca na Fejsbuku.
On je pozvao građane četiri opštine na severu Kosova da "što masovnije" izađu na izbore.
"Ne propustite priliku. Vaš glas će imati ogroman uticaj na donošenje odluka na lokalnom nivou, sveukupne pozitivne promene i na vaš život i blagostanje", naveo je Konjufca.