Američki predsednik Džo Bajden ima jednostavnu poruku za migrante iz Centralne Amerike koji razmišljaju o dolasku u SAD: ostanite kod kuće.
"Mogu da jasno kažem: nemojte da dolazite", izjavio je Bajden u intervjuu za mrežu ABC Njuz. "Ne napuštajte svoj grad ili zajednicu."
Broj tinejdžera i dece bez pratilaca koji su privedeni na ulasku u SAD iz Meksika proteklih nedelja je znatno porastao i u februaru iznosio skoro 30.000. Sjedinjene Države imaju poteškoće da svima obezbede dovoljno kreveta, i nastoje da pronađu rođake koji već žive u zemlji ili ljude spremne da se staraju o njima.
Bajden, koji je na položaju skoro dva meseca, zaustavio je izgradnju zida na granici za koji se zalagao bivši predsednik Donald Tramp, i odlučio da sprovodi, kako kaže, "humaniju imigracionu politiku."
Bajdenovi republikanski protivnici kažu da se njegov stav svodi na otvorenu granicu. SAD i dalje izbacuju iz zemlje odrasle osobe i porodice koje pokušavaju da pređu granicu iz Meksika, ali pokušavaju da pronađu smeštaj deci koja su bez pratnje ušla u Ameriku.
Voditelj ABC Njuz Džordž Stefanopulos pitao je Bajdena: "Da li je bila greška ne predvideti da će doći do tog skoka?"
"Pre svega, taj rast se događao u protekle dve godine", odgovorio je predsednik. "2019. i '20, takođe je došlo do skoka."
Novinar je primetio: "Ovaj bi mogao da bude još gori", sa čim se Bajden složio. Međutim, odbacio je ideju da migranti pokušavaju da uđu u zemlju zato što ga doživljavaju kao "finog čoveka."
"Verujem da ćemo do sledećeg meseca imati dovoljno kreveta da se staramo o toj deci koja nemaju gde da odu."
Predsednik je, međutim, dodao da suštinski razlozi za migraciju iz zemalja Centralne Amerike - Gvatemale, Hondurasa i El Salvadora, uz Meksiko, moraju da se razmotre i rešavaju.
"Nije da neko u ovom trenutku sedi u Gvadalahari u Meksiku - koja i nije najveći problem u ovom trenutku - i kaže: "Imam sjajnu ideju, hajde da prodamo sve što imamo, damo kriminalcima, damo im našu decu da ih odvedu preko granice, da ih ostave u pustinji gde ne govore jezik. Zar to ne bi bilo zabavno?", rekao je Bajden i dodao:
"Nije to razlog zašto ljudi dolaze. Oni dolaze jer žive u lošim uslovima. Neki, pak, dolaze da bi imali bolje uslove iz ekonomskih razloga. Oni se ne kvalifikuju za ulazak u SAD, Ali u međuvremenu, moramo da se postaramo da imamo dovoljno kreveta za njihovu decu."
Sekretar za unutrašnju bezbednost Alehandro Majorkas u sredu je odgovarao na teška pitanja i republikanaca i demokrata o porastu broja migranata, dok je svedočio na sednici odbora za unutrašnju bezbednost u Predstavničkom domu.
Majorkas je u utorak rekao da su SAD na putu da registruju najveći broj migranata koji stižu na jugozapadnu granicu u proteklih 20 godina.
Veliki broj migranata na granici ubrzano postaje politički važan momenat za Bajdena u ranoj fazi mandata. U ponedeljak je Kevin Makarti, lider manjine u Predstavničkom domu, poveo grupu republikanskih članova Kongresa na granicu u El Pasou u Teksasu i objavio: "Ovo je kriza koju je izazvala predsednička politika nove administracije. Nema drugog načina nego da se ovo nazove Bajdenovom graničnom krizom."
Reforma američke imigracione politike je odavno zakočena u Vašingtonu. Demokrate se, u principu, zalažu za manje restrikcije ulaska migranata u zemlju, dok republikanci obično usvajaju tvrđu liniju. Pokušaji da se dođe do sveobuhvatnih reformi su više puta doživeli neuspeh proteklih godina.
Majkoras kaže da se broj migranata koji pokušavaju da uđu u zemlju stalno povećava od prošlog aprila.
"Vidimo decu staru šest ili sedam godina kako dolaze na granicu, bez pratnje odrasle osobe. Ta deca su izložena rizicima, i okončali smo praksu prethodne administracije da ih izbacimo iz zemlje."
Sekretar kaže da vlasti pokušavaju da decu spoje sa članovima porodice koji već žive u SAD, ili drugim, proverenim sponzorima koji mogu da se staraju o njima.
Prvobitno, posle pritvaranja deca na granici, imigracioni zvaničnici su zakonom obavezani da ih predaju Sekretarijatu za zdravstvo u roku od 72 sata, ali Majorkas kaže da, zbog velikog broja migranata, taj rok nije uvek ispunjen.