Linkovi

Bajden razgovarao sa kineskim diplomatom uoči mogućeg sastanka sa Šijem


Kineski ministar inostranih poslova Vang Ji tokom sastanka sa američkim dravnim sekretarom Entonijem Blinkenom u Vašingtonu (Foto: AP/Jose Luis Magana)
Kineski ministar inostranih poslova Vang Ji tokom sastanka sa američkim dravnim sekretarom Entonijem Blinkenom u Vašingtonu (Foto: AP/Jose Luis Magana)

Američki predsjednik Džo Bajden sastao se u petak sa najvišim kineskim diplomatom što se tumači kao priprema za mogući susreta lidera SAD i Kine narednog mjeseca.

Bajdenov sastanak sa kineskim šefom diplomatije Vangom Jiem najnoviji je u nizu kontakata dvije zemlje na visokom nivou, čiji cilj je da se razmotri stabilizacija sve napetijih odnosa u svijetlu sukoba u Ukrajini i Izraelu.

Iz Bijele kuće je saopšteno da je Bajden "naglasio da SAD i Kina moraju odgovorno da se odnose kada je riječ o konkurenciji između dvije zemlje i da održavaju kanale komunikacije otvorenim" te da je poručio da Vašington i Peking "moraju da sarađuju u rešavanju globalnih izazova".

Peking bi tek trebalo da potvrdi da li će kineski predsjednik Ši Điping narednog mjeseca otputovati u San Francisko na godišnji samit Azijsko-pacifičke ekonomske saaradnje (APEC). Međutim, Bajden je rekao da je moguće da će se na marginama samita sastati sa Šijem.

Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi rekao je da se Bajden i dalje nada da će se sastati sa Šijem u bliskoj budućnosti, ali je odbio da kaže da li će dvojica predsjednika razgovarati na samitu u San Francisku.

Kirbi je dodao da je Bajdenov sastanak sa Vangom, koji je trajao sat, bio "dobra prilika i pozitivan razvoj događaja".

Kineski predsjednik je poslednji put posjetio Ameriku 2017. godine, kada ga je tadašnji predsjednik Donald Tramp ugostio na svom imanju Mar-a-Lago na Floridi. Bajden, koji je položaj predsjednika preuzeo 2021. godine, još se nije sastao sa Šijem na američkom tlu. Dvojica lidera pslednji put su se sastala na marginama samita G20, u novembru prošle godine na Baliju, u Indoneziji.

Vang boravi u trodnevnoj posjeti Vašingtonu, tokom koje se sastao sa najvišim zvaničnicima. Sa državnim sekretarom Entonijem Blinkenom je u petak drugi put razgovarao.

Posle prvog sastanka u četvrtak, kineska strana saopštila je da su "u konstruktivnoj atmosferi razmijenjena mišljenja o kinesko-američkim odnosima i pitanjima od zajedničkog interesa".

Iz Stejt departmenta je saopšteno da su dvojica zvaničnika razgovarala o oblastima u kojima postoje različiti stavovi, ali i onima gdje se sarađuje i da je Blinken "ponovio da će SAD nastaviti da se zalažu za svoje interese i principe, kao i svojih saveznika i partnera".

Vang je uoči sastanka u četvrtak rekao da je cilj Kine da se "što je prije moguće odnosi vrate na put zdravog, stabilnog i održivog razvoja".

Američki zvaničnici saopštili su da će sa Vangom razgovarati o tome koliko je značajno da Kina zauzme svoju ulogu na međunarodnoj sceni, ako želi da bude posmatrana kao odgovoran akter. Vašington je razočaran zbog kineske podrške Rusiji u ratu sa Ukrajinom i relativne šutnje Pekinga po pitanju rata između Izraela i Hamasa.

"Kina bi trebalo da iskoristi sve svoje kapacitete kao uticajna sila da pozove na smirivanje situcije. Znamo da Kina ima odnose sa brojnim zemljama u regionu i pozivamo je da ih iskoristi da zatraži mir i stabilnost", rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler.

Vang je došao u Vašington u trenutku velikih napetosti između dvije zemlje, između ostalog i zbog američkih kontrola na izvoz savremene tehnologije i kineskih poteza u Istočnom i Južnom kineskom moru.

Odnosi su počeli da se pogoršavaju 2018. godine kada je Trampova administracija uvela velike tarife na kineske proizvode. Dodatno su se zatim pogoršali zbog niza pitanja, među kojima su kršenja ljudskih prava u Kini, Tajvan, tehnologija i pandemija kovida 19.

XS
SM
MD
LG