Kormilar teretnog broda Dali, koji je srušio most “Fransis Skot Ki”, nekoliko minuta pre udesa putem radio veze zatražio je pomoć remorkera i prijavio gubitak struje, saopštili su federalni zvaničnici za bezbednost.
To su informacije dobijene nakon preslušanih snimaka “crne kutije”.
Uz to, zvaničnik Nacionalnog odbora za bezbednost saobraćaja objavio je da na most izgrađen 1976, nisu bila primenjena savremenija arhitektonska rešenja uobičajena za novije tipove takvih građevina – što je uticalo da posledice udara budu veće.
Do sada su pronađena tela dvojice od šest radnika koji su u trenutku rušenja mosta pali u reku Patapsko.
Roland Batler, pukovnik državne policije Merilenda, izjavio je da je obustavljena potraga za preostalim telima radnika zbog sve opasnijih uslova u luci koja je prepuna olupina.
“Snimci sonara ukazuju da su potopljena vozila preprečena delovima potonulog mosta – što im otežava pristup", rekao je Batler.
Radnici, koji su proglašeni preminulim, popravljali su rupe na asfaltu srušene saobraćajnice.
Pre toga, iz reke Patapsko, u utorak su spašena dvojica radnika - od kojih je jedan prebačen u bolnicu.
Strahuje se da bi nesreća mogla imati izražene ekonomske posledice.
Kroz baltimorsku luku transportuju se automobili, poljoprivredna dobra, razni terete, kao i roba – poput šećera i uglja. Američki sekretar za saobraćaj Pit Butidžidž izjavio je da je 8.000 radnih mesta u direktnoj vezi sa lučkim aktivnostima koje donose dnenvi prihod od dva miliona dolara.
Međutim, stručnjaci ne smatraju da će zatvaranje luke u Baltimoru izazvati veliku krizu u lancu snabdevanja u Sjedinjenim Državama ili pak – značajna poskupljenja robe.
Svoje stavove obrazlažu tvrdnjama da druge luke duž istočne obale SAD-a imaju kapacitete da opsluže korisnike koji će biti lišeni roba iz baltimorske luke - do obnove mosta “Fransis Skot Ki”.