Linkovi

Potpredsednik Kine prisustvovaće inauguraciji Donalda Trampa


Kineski potpredsednik Han Dženg prisustvuje sastanku u Velikoj sali naroda u Pekingu, 11. januara 2025.
Kineski potpredsednik Han Dženg prisustvuje sastanku u Velikoj sali naroda u Pekingu, 11. januara 2025.

Kina je u petak saopštila da će potpredsednik Han Dženg prisustvovati inauguraciji novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa u ponedeljak.

Peking je saopštio da taj potez sledi "principe međusobnog poštovanja, miroljubive koegzistencije i 'vin-vin' saradnje u sagledavanju i unapređenju odnosa sa Sjedinjenim Državama“.

"Spremni smo da radimo sa novom vladom SAD na unapređenju dijaloga i komunikacije, pravilnom upravljanju razlikama, proširenju obostrano korisne saradnje, zajedničkim nastojanjima da ostvarimo stabilne, zdrave i održive kinesko-američke odnose i pronađemo pravi način da se dve zemlje slože jedna sa drugom", rekao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova u saopštenju u petak ujutro.

Ovo saopštenje objavljeno je više od mesec dana nakon što je Tramp pozvao kineskog predsednika Ši Đinpinga i druge strane lidere da prisustvuju njegovoj inauguraciji. To je potez bez presedana koji označava prekid tradicije, budući da su do sada predsedničkim inauguracijama prisustvovali strani ambasadori, ne i lideri zemalja.

Analitičari kažu da Peking pokazuje "dobru volju" prema novoj Trampovoj administraciji slanjem Hana.

"Kina nema uspostavljenu tradiciju slanja predsednika da prisustvuje ceremonijama inauguracije drugih šefova država", rekao je Džou Bo, viši saradnik u Centru za međunarodnu bezbednost i strategiju Univerziteta Sinhua u Pekingu.

"Poslati potpredsednika da prisustvuje Trampovoj ceremoniji inauguracije je najbolja opcija i to pokazuje dobru volju Pekinga prema novoizabranom predsedniku Trampu", rekao je on za Glas Amerike.

Dok Peking pokušava da pozitivno odgovori na Trampov poziv, drugi stručnjaci kažu da će Hanovo prisustvo ostati uglavnom ceremonijalno.

"Ne očekujem ništa konkretno od Hanovog puta u Vašington", rekao je Žikun Žu, stručnjak za kinesku spoljnu politiku na Univerzitetu Baknel u američkoj državi Pensilvaniji.

Uprkos ceremonijalnoj prirodi Hanovog prisustva inauguraciji, Žu je rekao da bi potez Pekinga i dalje mogao da "postavi dobru osnovu" za američko-kineske odnose pod drugom Trampovom administracijom.

"Nadajmo se da će se izgraditi prijateljska atmosfera koja će moći da se održi u narednim nedeljama i mesecima, tako da kada dve strane sednu da razgovaraju o suštinskim pitanjima, možda bi dogovor mogao da bude postignut", rekao je on za Glas Amerike telefonom.

Trampov povratak u Belu kuću predstavlja neizvesnost za Kinu, koja se poslednjih godina suočava sa upornim ekonomskim padom.

Tokom svoje predsedničke kampanje, Tramp je obećao da će uvesti tarife do 60 odsto na kineske proizvode. Džou je rekao da je mogućnost visokih tarifa učinila Peking opreznim u pogledu perspektiva američko-kineskih odnosa pod drugom Trampovom administracijom.

"Ne znamo na koje će karte igrati Tramp, tako da verujem da će Kina sačekati da vidi kako će se odigrati njegova politika prema Kini", rekao je on za Glas Amerike.

Uprkos pretnji da će uvesti tarife na kineski uvoz, Tramp je rekao da bi dvojac mogao da ima dobre odnose i da je bio u kontaktu sa kineskim liderima preko predstavnika.

"I mislim da ćemo se verovatno dobro slagati, predviđam", rekao je on tokom intervjua sa konzervativnim voditeljem tok šoua Hjuom Hjuitom 6. januara, dodajući da ta veza mora da bude "dvosmerna ulica".

Pored toga, Tramp želi da imenuje nekoliko političara poznatih po "jastrebovskim" stavovima o Kini, uključujući senatora Marka Rubija za državnog sekretara i kongresmena Majka Valca za savetnika Bele kuće za nacionalnu bezbednost.

Rubio je, tokom saslušanja u Senatu u sredu, opisao Kinu kao "najmoćnijeg i najopasnijeg protivnika sa kojim se ova nacija ikada suočila".

"Oni imaju neke elemente koje Sovjetski Savez nikada nije imao. Oni su tehnološki protivnik i konkurent, industrijski konkurent, ekonomski konkurent, geopolitički konkurent, naučni konkurent", rekao je on.

Uprkos Rubiovoj naizgled oštroj retorici o Kini tokom saslušanja, Žu je rekao da je prerano reći da li će se taj jezik pretočiti u stvarnu politiku prema Kini u novoj administraciji.

"Neki od Trampovih kandidata deluju jastrebovski nastrojeni prema Kini, ali pošto rade za Trampa, ne mislim da će nadjačati Trampovu politiku", rekao je on za Glas Amerike.

Džu je rekao da će Vašington i Peking, pošto je i dalje nejasno kako će Tramp oblikovati svoju politiku prema Kini, "ići oprezno napred".

"Obe strane su imale užasno iskustvo tokom Trampovog prvog mandata, tako da izgleda da ovog puta žele da počnu iznova", rekao je on.

XS
SM
MD
LG