Linkovi

Republikanski članovi Kongresa upozoravaju na terorističke pretnje


ARHIVA: Policajci na mestu terorističkog napada u Nju Orleansu počinjenog u novogodišnjoj noći (Foto: REUTERS/Eduardo Munoz)
ARHIVA: Policajci na mestu terorističkog napada u Nju Orleansu počinjenog u novogodišnjoj noći (Foto: REUTERS/Eduardo Munoz)

Najviši republikanski zvaničnici Kongresa zatražili su od američkih bezbednosnih agencija da, kako je ukazano, pod novim predsednikom Donaldom Trampom promene kurs.

Razlog za to je, kako su naveli, što efikasnije suprotstavljanje pretnjama terorističkih organizacija kao što su Islamska država i Al Kaida.

Odbor za unutrašnju bezbednost Predstavničkog doma objavio je procenu pretnji, stavljajući akcenat na napad u novogodišnjoj noći u Nju Orleansu u kom je ubijeno četrnaest osoba, ali i privođenje osam državljana Tadžikistana, juna 2024, za koje se sumnja da su povezani sa Islamskom državom.

"Gori crveno upozoravajuće svetlo. Teroristički napad u Nju Orelansu je oštar je podsetnik da su u Americi aktuelne terorističke pretnje. Strane terorističke organizacije i džihadističke mreže u inostranstvu posvećene su regrutovanju i radikalizaciji pojedinaca na američkom tlu", izjavio je predsedavajući odbora republikanac Mark Grin.

Njegovi komentari podsećaju na upozorenja bivšeg direktora Federalnog biroa za istraživanja (FBI) Kristofera Reja, izrečena neposredno nakon terorističkog napada Hamasa na Izrael početkom oktobra 2023.

Zvaničnici smatraju da je taj čin inspirisao terorističke grupe širom sveta.

Nikada do sada toliki broj pretnji nije bio aktuelan u isto vreme", rekao je tada Rej.

Ukazivao je i da je FBI sve zabrinutiji zbog mogućnosti koordinisanih terorističkih napada na SAD, nalik onom Islamske države na koncertnu dvoranu u Moskvi, marta 2024.

Takođe, FBI je u sredu ukazao da od tada nije bilo poboljšanja koja bi ublažila strahovanja.

Više puta smo ukazivali tokom poslednjih godina da se Sjedinjene Države nalaze u okruženju povećanih pretnji. To je pokazao i napad tokom novogodišnje noći u Nju Orleansu", navedeno je u odgovoru FBI-ja Glasu Amerike.

Procena Sekretarijata za unutrašnju bezbednost za 2025. godinu, objavljena 2024. sadržala je slična upozorenja.

"Sjedinjene Države će se u toku 2025. nalaziti u okruženju povećanog rizika od terorizma", navedeno je u dokumentu.

Notirano je i da najveća opasnost preti od pojedinaca koji nisu nužno povezani sa terorističkim organizacijama i grupama.

Pretnju će i dalje predstavljati pojedinci ili malobrojne ćelije inspirisane mešavinom rasnih, verskih, rodnih ili antivladinih pristupa i osećanja", navedeno je u proceni Sekretarijata za unutrašnju bezbednost.

Predsedavajući Odbora za unutrašnju bezbednost Predstavničkog doma Mark Grin je za povećane pretnje okrivio administraciju bivšeg predsednika Džoa Bajdena.

"Terorističke grupe su ohrabrene greškama u oblasti nacionalne bezbednosti u poslednje četiri godine", ukazao je on.

U dokumentu pod nazivom "Pregled terorističkih pretnji" pobrojano je više od pedeset slučajeva terorizma u trideset američkih država od aprila 2021. Takođe, notirano je i 187 hapšenja, napada i zavera na području Zapadne Evrope od početka 2023, povezanih sa terorizmom.

Demokrate su, sa druge strane, izrazile razočaranje tvrdeći da komentari republikanskih kolega nisu potkrepljeni dosadašnjim delovanjem odbora koji stoji iza izveštaja.

Malo je zbunjujuće“, preneo je jedan od njih, koji je govorio za Glas Amerike pod uslovom anonimnosti.

Zašto nisu održali pretrese o inostranom terorizmu i domaćem nasilnom ekstremizmu?", upitao se taj zvaničnik.

U međuvremenu, novoobjavljenji izveštaj vašingtonskog Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) ukazuje da, uprkos razlozima za zabrinutost zbog terorističkih organizacija Islamska država i Al Kaida, pretnje unutar Sjedinjenih Država deluje da se ne intenziviraju.

Dugoročni trendovi sugerišu da džihadistički terorizam u Sjedinjenim Državama ne jača. Organizacije poput Islamske države i Al Kaide više su inspirisale, nego što su bile uključene u organizovanje napada u Sjedinjenim Državama. Smrtnost džihadističkih terorističkih napada takođe je smanjena u odnosu na vreme kada je kalifat Islamske države bio u punoj snazi", saopštila je ta nevladina organizacija.

U izveštaj CSIS-a navedeno je da je u Sjedinjenim Državama godišnje prosečno notirano 38 napada ili zavera u periodu od 2020. do 2023. godine.

Međutim, u prvih jedanaest meseci 2024. bilo ih je svega 21.

XS
SM
MD
LG