Američki predsednik Džo Bajden odlikovao je medaljom Liz Čejni, bivšu republikansku članicu Kongresa SAD i žestoku kritičarku Donalda Trampa, nakon što je novoizabrani predsednik upozorio da bi ona "mogla biti u velikoj nevolji" kada on preuzme dužnost.
Čejni, bivša poslanica iz Vajominga, zajedno sa 19 drugih istaknutih ličnosti, nagrađena je Predsedničkom medaljom "za postavljanje američkog naroda iznad stranke", rekao je voditelj programa tokom ceremonije u Beloj kući pre nego što joj je Bajden uručio nagradu.
Među ostalim dobitnicima medalje - druge najveće civilne nagrade koju dodeljuje američka vlada - bili su bivši američki senator Kris Dod, bivša članica Kongresa Kerolin Mekarti i aktuelni kongresmen Beni Tompson, koji je predsedavao Odborom Predstavničkog doma koji je istraživao Trampovu ulogu u pobuni i jurišu na Kapitol 6. januara 2021.
U saopštenju Bele kuće se navodi da je Tompson bio "na čelu odbrane vladavine prava sa nepokolebljivim integritetom i nepokolebljivom posvećenošću istini".
Obraćajući se nagrađenima na početku ceremonije, Bajden je rekao: "Zajedno, vi otelotvorujete, i to mislim iz dubine srca, suštinsku istinu: mi smo velika nacija, mi smo velika nacija zato što smo dobar narod".
Čejni, ćerka bivšeg potpredsednika Dika Čejnija, bila je zamenica predsedavajućeg Odborom.
U saopštenju Bele kuće o odlikovanjima od četvrtka kaže se da je Čejni, republikanka, "podigla glas – i pružila ruku drugoj strani – kako bi odbranila našu naciju i ideale za koje se zalažemo: Slobodu, dostojanstvo i pristojnost".
"Njen integritet i neustrašivost nas sve podsećaju šta je moguće ako radimo zajedno", dodaje se.
Čejni (58) je poslednjih godina postala istaknut glas u borbi protiv Trampa u Republikanskoj stranci, ali je izgubila mesto u Kongresu 2022. od kandidata bliskog Trampu.
Takođe je vodila kampanju zajedno sa potpredsednicom Kamalom Haris, demokratskom predsedničkom kandidatkinjom koju je Tramp pobedio u novembru.
Tramp bi trebalo da se vrati u Belu kuću 20. januara i obećao je da će se osvetiti političkim protivnicima.
Republikanac je u postu na društvenim mrežama prošlog meseca rekao da bi "Liz Čejni mogla da bude u velikoj nevolji na osnovu dokaza koje je pribavio pododbor, koji kaže da je 'Liz Čejni verovatno prekršila brojne federalne zakone i da bi ova kršenja trebalo da istraži FBI".
Odbor Kongresa, predvođen republikancima, u decembru je optužio Čejni za uticaj na svedoke kada je pomagla u vođenju istrage o smrtonosnom napadu Trampovih pristalica na Kapitol.
Ona je odbacila optužbe.
Ostali nagrađeni
Ustanovljena 1969. godine, Predsednička medalja daje se kao vid odavanja počasti građanima "koji su činili primerna dela služenja svojoj zemlji ili svojim sunarodnicima".
"Predsednik Bajden veruje da ove Amerikance povezuje njihova uobičajena pristojnost i posvećenost služenju drugima", saopštila je Bela kuća. "Zemlja je bolja zbog njihove posvećenosti i žrtvovanja".
Među odlikovanima su i Meri Bonauto i Evan Volfson, koji su radili na legalizaciji istopolnih brakova u Sjedinjenim Državama.
Frenk Batler je još jedan dobitnik medalje, a Bela kuća je istakla njegov napor da postavi standarde za podvezivanje rana i saopštila da je "transformisao negu trauma na bojnom polju za vojsku Sjedinjenih Država i spasao bezbroj života".
Micuje Endo Cucumi je nagrađena za svoj uspešan pravni spor protiv zatvaranja Amerikanaca japanskog porekla tokom Drugog svetskog rata.
Bajden odaje priznanje Elenori Smil za njen rad na vođenju protesta za prava žena i borbi za jednake plate za žene.
Medalje se dodeljuje i grupi bivših američkih senatora: Bilu Bredliju, Nensi Kasebaum i Tedu Kaufmanu.
Ostali nagrađeni su Dajan Karlson Evans, osnivačica Vijetnamske ženske memorijalne fondacije, ratni dopisnik Džozef Galovej, zaštitnik građanskih prava Luis Reding i fotograf Bobi Sejger.
Sudija Kolins Zajc, osnivač Fulbrajt univerziteta u Vijetnamu Tomas Valeli, istraživač raka dojke Frensis Visko i osnivač Koledža umetnosti i dizajna Savana Paula Volas takođe dobijaju Predsedničku medalju.