Linkovi

Bajden i Netanjahu se konačno sastali, razgovarali o prevazilaženju razlika


Rukovanje Netanjahua i Bajdena pre početka sastanka (Foto: Jim WATSON/AFP)
Rukovanje Netanjahua i Bajdena pre početka sastanka (Foto: Jim WATSON/AFP)

Američki predsednik Džo Bajden i izraelski premijer Benjamin Netanjahu obećali su u sredu da će zajedno raditi na sporazumu o uspostavljanju diplomatskih odnosa između Izraela i Saudijske Arabije.

Sastankom po prvi put otkako se Netanjahu vratio na vlast u decembru, oba lidera su nagovestila želju da ublaže napetosti u njihovim odnosima, ali je Bajden takođe jasno stavio do znanja da je odlučan da razgovara o njihovim razlikama.

To je uključivalo Bajdenovo protivljenje kontroverznom planu za reformu pravosuđa Netanjahuove krajnje desničarske vlade, kao i njegovu zabrinutost zbog tvrdokornog odnosa Izraela prema Palestincima.

„Nadam se da ćemo danas moći da rešimo neke stvari“, rekao je Bajden na početku razgovora, rame uz rame sa Netanjahuom u plesnoj sali hotela u Njujorku.

U saopštenju Bele kuće posle sastanka navodi se da je Bajden „ponovio zabrinutost zbog bilo kakvih fundamentalnih promena u izraelskom demokratskom sistemu, bez najšireg mogućeg konsenzusa“.

Bajden je takođe pozvao na "neposredne mere za poboljšanje bezbednosne i ekonomske situacije, očuvanje održivosti rešenja o dve države i promovisanje pravednog i trajnog mira između Izraelaca i Palestinaca", navodi se u saopštenju.

Umesto sastanka u Beloj kući, prestižnijem mestu koje je Netanjahu preferirao, dvojica lidera su na kraju dogovorila da sastanak bude dok su prisustvuju Generalnoj skupštini UN. Bajden je pozvao Netanijahua da poseti Vašington pre kraja godine.

Bajden je ponovio posvećenost sprečavanju Irana da nabavi nuklearno oružje. Takođe je još jednom istakao podršku rešenju izraelsko-palestinskog sukoba sa dve države.

Ali najznačajnije pitanje na dnevnom redu bilo je nastojanje Sjedinjenih Država za uspostavljanje diplomatskih odnosa između dugogodišnjih neprijatelja, Izraela i Saudijske Arabije. To je centralni deo širih i složenih pregovora koji uključuju američke bezbednosne garancije i civilnu nuklearnu pomoć koju traži Rijad, kao i izraelske ustupke Palestincima.

„Mislim da pod vašim vođstvom, gospodine predsedniče, možemo da uspostavimo istorijski mir između Izraela i Saudijske Arabije“, rekao je Netanjahu.

On je kazao da bi „takav mir ubrzao put ka kraju arapsko-izraelskog sukoba, ka pomirenju između islamskog sveta i jevrejske države i unapredio istinski mir između Izraela i Palestinaca“.

Netanjahu je rekao da bi mogli da rade zajedno na stvaranju istorije.

„Zajedno“, ponovio je Bajden, signalizirajući posvećenost naporima za normalizaciju, za koje je rekao da bi pre mnogo godina bili nezamislivi.

Visoki zvaničnik Bajdenove administracije rekao je novinarima posle sastanka da određeni ustupcui Palestincima morali da budu deo svake vrste dogovora, ali nije govorio o konkretnim stvarima.

Zvaničnik je rekao da je dogovor o normalizaciji još daleko i da će svi uključeni lideri morati da urade "neke veoma teške stvari" kako bi postigli dogovor. „Pred ganam je dug put do rešenja“, kazao je on..

Bajden i Netanjahu su proveli neko vreme na sastanku jedan na jedan bez savetnika, dodao je zvaničnik.

Ispred hotela na protestu protiv Netanijahua, Ofir Gutelzon iz UnKseptable, pokreta protiv reforme pravosuđa, zahvalio je Bajdenu na podršci izraelskoj demokratiji.
“Mi smo ovde da vam zahvalimo, predsedniče Bajden, što ste stali uz narod u Izraelu koji želi da sačuva demokratiju“, rekao je Gutelzon.

Odbijanje Bele kuće

Netanjahuva poseta Americi se očekivala ranije ove godine s obzirom na njegovu dugu istoriju odnosa sa predsednicima SAD i blisko savezništvo Vašingtona sa Izraelom, ali Bajden se opirao.

Netanjahu nije uspeo da dobije sastanak u prvim mesecima Bajdenove administracije 2021, a potom je izgubio vlast. Vratio se na funkciju u decembru prošle godine kao šef koalicije verskih i ultranacionalističkih partija.

Umesto toga, Bajden je ugostio izraelskog predsednika Isaka Hercoga, čija funkcija je uglavnom protokolarne prirode, u Beloj kući u julu da obeleži 75. godišnjicu osnivanja Izraela.

Razgovori sa Netanjahuom viđeni su kao prilika da ga Bajden informiše i pokuša da utvrdi koliko daleko bi Izrael bio spreman da ide u onome što je najavljeno kao potencijalna velika pogodba koja bi mogla da preoblikuje geopolitiku na Bliskom istoku.

Netanjahuova vlada je pokazala malo volje da napravi velike ustupke Palestincima, što bi moglo otežati saudijskom prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu da se dogovori o normalizaciji.

Iako američki zvaničnici insistiraju na tome da je bilo kakav iskorak u pregovorima daleko, oni u nezvaničnim razgovorima naglašavaju potencijalne koristi, uključujući uklanjanje mogućeg žarišta u arapsko-izraelskom sukobu, jačanje regionalnog bedema protiv Irana i suprotstavljanje prodorima Kine u Zaliv. Bajden bi takođe postigao spoljnopolitičku pobedu dok traži reizbor u novembru 2024.

David Makovski, dugogodišnji analitičar Bliskog istoka u Vašingtonskom institutu za bliskoistočnu politiku, primetio je u postu na društvenoj mreži Eks, ranije poznatoj kao Tviter, da se sastanak održava „265 dana nakon što je Netanijahu preuzeo dužnost, što je najduža takva praznina od 1964.

Ogroman potencijal saudijskog sporazuma ostavio je Bajdenu i Netanijahuu malo izbora osim da se sastanu uprkos razlikama“, rekao je on.

XS
SM
MD
LG