Linkovi

Kako Amerikanci gledaju na ekonomiju, nakon prvih mjesec dana Trampove administracije


Žena u prodavnici u Vilingu u Ilinoisu, 11. decembra 2024. (Foto: AP/Nam Y. Huh)
Žena u prodavnici u Vilingu u Ilinoisu, 11. decembra 2024. (Foto: AP/Nam Y. Huh)

Inflacija u Sjedinjenim Državama je u januaru porasla za 3%, ali simpatizeri predsjednika Donalda Trampa u Kaliforniji uvjereni su da će njegova administracija staviti inflaciju pod kontrolu.

Postoji razlog zašto su neke cijene povećane, a mnoge cijene se možda nikada više neće smanjiti. Ali neće rasti nakon što popravimo ekonomiju”, kaže Džef Mirlis, Trampov simpatizer.

Upravo juče sam u Kosku platila 20 centi više po galonu goriva, ali mi to nije važno, jer znam da će, u budućnosti, moja djeca imati korist na neki način i da će se naša ekonomija poboljšati”, dodaje Rebeka jusino, takođe Trampova simpatizerka.

Šta Amerikanci misle o ekonomiji
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Majkl Bernaki ne pridaje veći značaj zabrinutosti koju izražavaju mnogi ekonomisti, da će planovi predsjednika Trampa o nametanju tarifa drugim zemljama rezultirati novim rastom cijena.

Mislim da su tarife neophodne kao instrument moći. I one čine da sve bude pošteno kada mi kupujemo stvari od drugih zemalja, i kada druge zemlje kupuju stvari od nas“, kaže Bernaki.

Ong Li, vlasnik automehaničarske radnje u Fols Čurču u Virdžiniji, glasao je za demokrate na izborima. Kaže da već ima manje mušterija, koje sada oklijevaju da troše novac na popravke automobila. Ako tarife budu uvedene na rezervne dijelove, kaže da će morati dio novih troškova prebaciti na svoje klijente.

Ne kupujem rezervne dijelove direktno od Kanade, Meksika ili Kine, ali imamo posrednika. Kad mi naplate više novca, onda mi moramo povećati cijenu. U suprotnom, ne mogu da vodim biznis“, navodi Li.

Vlasnik restorana iz Vašingtona, Daglas Kroker, takođe je glasao za demokrate. I on kaže da svoj biznis prilagođava porastu inflacije.

Sarađujemo sa brojnim veleprodajama i shvatili smo da se moramo pobrinuti da dobro isplaniramo svoju potrošnju i budemo svjesni cijena naših kupovina“, kaže Kroker.

I Konstantin Stavropulos posjeduje restoran u glavnom gradu Sjedinjenih Država. Tarife na sastojke kao što je avokado iz Meksika mogle bi ga prisiliti da poveća cijene određenih jela. Iako nije glasao za Trampa, optimističan je da će neke od predsjednikovih politika uputiti zemlju na pravi pravac.

Moja jedina nada je da će ispuniti obećanje da neće biti poreza na napojnice zaposlenih, to bi bilo sjajno i pomoglo bi nam u restoranskom biznisu“, navodi Stavropulos.

Kaže da bi takođe volio da Trampova administracija smanji cijene energenata, za koje navodi da utiču na dostavu namirnica kamionima.

U radu na priči učestvovala je i Đenija Dulo.

XS
SM
MD
LG