Osam članova američkog Kongresa zatražilo je od Stejt departmenta da proglasi američko-rusku novinarku Alsu Kurmaševu kao „nezakonito pritvorenu“. U pismu državnom sekretaru Entoniju Blinkenu, članovi Kongresa predvođeni demokratama Elenor Holms Norton i Adamom Šifom,zatražili su najnovije informacije o Kurmaševoj, koja je u pritvoru u Rusiji od 18. oktobra.
Urednica Tatarsko-baškirskog servisa Radija Slobodna Evropa ili RFE/RL sa sedištem u Pragu, privedena je dok je u Rusiji bila zbog hitnog porodičnog slučaja. Ruske vlasti optužuju Kurmaševu da se nije registrovala kao strani agent, što ona odbacuje. Sud joj je u petak naložio zadržavanje do februara.
Ako bude osuđena, Kurmaševa bi mogla dobiti do pet godina zatvora. Američki predstavnici zatražili su informacije o tome šta radi Stejt department da obezbedi konzularnu posetu pristup. Rusija je do sada odbijala takve zahteve.
Oni su pozvali Stejt department da označi rusku novinarku kao „nezakonito pritvorenu”.
„Na osnovu poznatih činjenica, verujemo da je formalna kvalifikacija opravdana i važna kako bi se obezbedilo puno angažovanje vlade SAD i obezbeđivanje svih relevantnih resursa za podršku gospođi Kurmaševoj i njenoj porodici dok se nastavljaju napori da je vrati najmilijima što je pre moguće“, navodi se u pismu.
Stejt department je proglasio uhapšenog izveštača Vol strit žurnala Evana Gerškoviča kao nezakonito pritvorenog u roku od dve nedelje od hapšenja Amerikanca u Rusiji. Ruske vlasti optužuju Gerškoviča za špijunažu, što on i njegova medijska kuća negiraju.
Portparol Stejt departmenta Metju Miler rekao je u ponedeljak da su pozivi Sjedinjenim Državama da odrede nekoga kao nezakonito pritvorenog "stvar koju ovde shvatamo veoma ozbiljno", dodajući da vlada mora da razmotri zakonske zahteve i druge dostupne informacije.
„Niko ne treba da izvodi zaključke o tome što nema odluke o pogrešnom pritvoru“, rekao je Miler i dodao da je to slučaj na kome se radi u vladi Sjedinjenih Država.
Gerškovič je u ponedeljak obeležio 250 dana u ruskom zatvoru. Sud mu je prošle nedelje produžio pritvor do 30. januara.
Novinar Vol strit žurnala Pol Beket vidi sličnosti u slučaju svojih kolega Gerškoviča i Kurmaševe.
„Za mene su oboje novinari koje su Rusi zgrabili radi uticaja na Sjedinjene Države“, rekao je Beket, koji vodi kampanju novina da obezbedi Gerškovićevo oslobađanje.
Kurmaševin muž, Pavel Butorin, rekao je da bi kvalifikacija da je nezakonito pritvorena mogla porodici da omogući veće resursima za oslobađanje njegove žene.
„Uveren sam da je Alsu meta zato što je američka državljanka i zato što je novinarka Radija Slobodna Evropa“, rekao je Butorin za Glas Amerike prošle nedelje.
Butorin je direktor Current Time TV, televiziske i digitalne mreže na ruskom jeziku koju vodi Radio Slobodna Evropa u partnerstvu sa Glasom Amerike.
Porodica i kolege Kurmaševe su apelovali na SAD da im pomognu da obezbede njeno oslobađanje.
„Želeli bismo da vidimo da vlada Sjedinjenih Država i druge strane više učestvuju, kao i Evropska unije i organizacije za ljudska prava“, rekao je Butorin.
Izvršna direktorka Američke agencije za globalne medije (USAGM) Amanda Benet rekla je u petak da je od ključne važnosti da Kurmaševa bude zvanično proglašena nezakonito pritvorenom kako bi njen slučaj dobio vreme i pažnju koju zaslužuje.
USAGM je nezavisna globalna medijska agencija pod kojom rade Glas Amerike i pet drugih radiodifuznih medija.
„Svaki dan kada Alsu Kurmaševa ostane iza rešetaka je tragedija za njenog muža i dvoje male dece, njenu zajednicu i novinare svuda“, rekla je Benet.
Šefica biroa Glasa Amerike Nike Čing učestvovala je u pisanju ovog izveštaja.