U januaru 1981. Džimi Karter je učtivo klimnuo glavom Ronaldu Reganu tokom inauguracije, kada je republikanac zahvalio demokrati za pomoć njegove odlazeće administracije.
Dvadeset godina pre, posle mnogo tešnje trke, republikanac Ričard Nikson stegnuo je ruku Džonu F. Kenediju i novom demokratskom predsedniku uputio reči ohrabrenja.
Amerika ima dugu tradiciju da poraženi na izborima stoje na sceni zajedno sa rivalima koji su ih pobedili - i time svetu demonstriraju mirnu tranziciju vlasti. To će učiniti i potpredsednica Kamala Haris 20. januara posle pauze.
Samo se jednom u doba živog prenosa na televiziji, gde svi gledaju u izraz lica kandidata koji je izgubio, desilo da je kandidat preskočio tu tradiciju. Donald Tramp je 2021. otputovao na Floridu posle neuspelog pokušaja da preinači rezultat izbora, za koje je lažno tvrdio da su pokradeni, i nije prisustvovao inauguraciji Džoa Bajdena.
Tramp će, uz prisustvo Haris na sceni, 20. januara na Kapitolu položiti zakletvu za svoj drugi mandat.
Kako je to izgledalo na prethodnim inauguracijama?
Al Gor i Džordž Buš mlađi
Demokrata Al Gor priznao je poraz od republikanca Džordža Buša mlađeg posle 36 dana pravne borbe oko glasova sa Floride, što se završilo odlukom podeljenog Vrhovnog suda u korist Buša.
Tadašnji potpredsednik SAD Gor se pridružio Bušu tokom polaganja zakletve na Kapitolu 2001. godine. Kada je ceremonija polaganja zakletve završena, Gor i Buš su se rukovali, a potom se demokrata vratio na svoje mesto odakle je nastavio da aplaudira predsedniku.
Razočarani Gor prihvatio je rezultat izbora i ulogu koju je imao u transferu vlasti, rekla je nekadašnja portparolka njegove kampanje Kiki Meklejn.
"Možda je pomislio da bi bilo lepo da je on stajao na mestu predsednika. Ali sigurna sam da Gor nije dovodio u pitanje da mora da prisustvuje inauguraciji kao potpredsednik", rekla je Meklejn.
Hilari Klinton i Donald Tramp
Demokratska kandidatkinja Hilari Klinton otvoreno je govorila o svom porazu od Trampa 2016. godine kada je, baš kao i Gor protiv Buša, dobila više glasova građana, ali nedovoljno elektorskih glasova.
"Očigledno, bila sam slomljena", rekla je Hauardu Sternu u emisiji 2019. godine.
Rekavši da je dan inauguracije bio jedan od "najtežih u njenom životu", Klinton je kazala da planira da prisustvuje Trampovoj inauguraciji zbog osećaja dužnosti, jer je bila i prva dama tokom mandata svog supruga Bila Klintona.
"I onda se trudite da date svoj maksimum", rekla je Klinton Hauardu Sternu.
Majk Pens i Džo Bajden
Zbog toga što je Tramp otišao na Floridu, Majk Pens, tadašnji potpredsednik je predstavljao odlazeću administraciju na Bajdenovoj inauguraciji.
Tramp je tvrdio da je Bajden pokrao izbore i da je zato pobedio. Dve nedelje pre inauguracije, njegove pristalice upale su u Kongres u pokušaju da zaustave potvrdu izbornih rezultata.
"Naravno da je bilo čudno", rekao je tadašnji Pensov šef kabineta, Mark Stjuart.
Pens i njegova supruga su se privatno sastali sa Bajdenovima pre inauguracije i čestitali pobedu pre ceremojije.
"Bili su mu zahvalni članovi obe stranke iz oba doma Kongresa", rekao je Stjuart.
Džordž Buš i Bil Klinton
Buš je stajao na stepenicama Kongresa više puta: kao potpredsednik, pa predsednik 1989. i na kraju kao gubitnik izbora 1993.
Tada se na sceni pridružio Bilu Klintonu, demokrati koji ga je pobedio i zajedno su išli stepenicama.
Buš se vratio na ceremoniju inauguracije osam godina kasnije, kada je predsednik postao njegov sin Džordž Buš mlađi.
Ričard Nikson i Džon F. Kenedi
Nikson je izbore 1960. godine izgubio za manje od 122.000 glasova. Ali, kao odlazeći potpredsednik, prišao je novoizabranom Kenediju posle inauguracije, rukovao se sa njim i rekao "srećno".
Osam godine kasnije, Nikson će na istom mestu polagati zakletvu za predsednika kojoj će prisustvovati poraženi demokrata Hjubert Hamfri. Drugi put je inaugurisan 1972. godine kada je reizabran, ali je posle toga podneo ostavku zbog skandala Votergejt.
Herbert Huver i Frenkli Delano Ruzvelt
Kao i Buš, Huver je jednom položio zakletvu kao predsednik, a potom prisustvovao inauguraciji demokrate četiri godine kasnije.
Ali, polaganje zakletve Ruzvelta nije Huverova poslednja inauguracija. Bivši predsednik je živeo još 31 godinu i prisustovao inauguraciji mnogih njegovih naslednika.
Grover Klivlend i Bendžamin Harison
Klivlend, dotadašnji demokratski predsednik, izgubio je u pokušaju za reizbor 1888. godine, iako je dobio više glasova građana od bivšeg senatora iz Indijane Bendžamina Harisona.
Klivlend je držao Harisonov kišobran dok je on polagao zakletvu tog kišnog 20. janaura 1889.
Klivlend je drugi put izabran 1892. godine. Četiri godine kasnije stajao je iza svog naslednika, Vilijama Mekinlija, dok je polagao zakletvu.
Klivlend je inače bio jedini predsednik do sada koji je dva puta izabran, a da to nije bilo uzastopno, dok to nije uspeo Donald Tramp.