Bivši američki podsekretar za finansije, Tim Adams, smatra da će Sjedinjene Države osećati posledice sadašnje globalne ekonomske i finansijske krize još najmanje deset godina. Amerikanci će, kako je rekao, posle 25-godišnje navike da kupuju na kredit morati ponovo da se naviknu da žive u skladu sa svojim stvarnim prihodima.
Evo, kako Tim Adams objašnjava uzroke ekonomske recesije u Americi, najveće od 30-tih godina prošlog veka:
„Reč je o preplitanju trendova i niza problema, koji su na kraju doveli do kraha. Jedan od najlošijih trendova, počevši od 1980-tih, je sve slabija štednja, propraćena prekomernom potrošnjom zahvaljujući izdašnim i jevtinim kreditima. Pojavile su se i brojne potpuno nove, neregulisane i nekontrolisane finansijske transakcije, koje su samo gomilale dugove, i potrošača i korporacija, kao i dugove na federalnom nivou i nivou pojedinačnih država. Stambena kreditna politika, sprovođena od 2000, omogućila je ljudima sa nedovoljnim prihodima da kupuju kuće na kredit koji nisu bili u stanju da otplaćuju. Popustljiva fiskalna i monetarna politika dodatno je doprinele stvaranju duga bez presedana. Sve je to moralo da pukne, što se i dogodilo 2007.“
Izbijanje krize poklopilo se i sa dalekosežnim strukturnim promenama u američkoj privredi, kaže Adams:
„Pogledajmo automobilsku industriju. Do pre četiri godine, u Americi se godišnje prodavalo između 16 i 17 miliona vozila. Ove godine prodato je samo 10 miliona. Opale su i druge vrste široke potrošnje, koja je do skoro cvetala zahvaljujući kreditima sa niskim kamatama. Usporavanje privrede i nastale strukturne promene doveli su stopu nezaposlenosti do nivoa koji nije viđen od početka 1980-tih. Izlaz iz ove krize je u povećanju štednje, povećanju investicija i smanjenju potrošnje. Jednostavno, Amerikanci će morati da se naviknu da troše samo onoliko koliko zarađuju.“
Tim Adams smatra da bi oporavak mogao da traje čitavu deceniju, ali on je takođe uveren da će Sjedinjene Države još dugo ostati dominantna ekonomska sila u svetu:
„Ovo nije prvi put da smo suočeni sa pitanjem ekonomske obnove i potencijalnog gubitka prestiža. Upravo smo obeležili 20. godišnjicu rušenja Berlinskog zida. Koliko se sećam, tada smo govorili da će Japan preuzeti svet i da je to najveći izazov pred kojim se nalaze Sjedinjene Države. Japan je danas bleda senka onog što je bio pre dve decenije. Proslavljali smo i dolazak Rusije, no njena privreda i danas je zasnovana na sirovinama i energentima. Sada prednjači Kina, koja je pre 20 godina delovala beznadežno. U međuvremenu, američka privreda je porasla za punih 75 odsto.“
Ipak, američki privredni model nema premca u svetu, smatra Adams:
„Naša ekonomija je istrajna, bez obzira na sve što smo prošli beležimo privredni rast. Paralelno sa otpuštanjima, otvaraju se nova radna mesta. I dalje smo zemlja koja najviše ulaže u inovacije. Naš preduzetnički sloj je izuzetno kvalifikovan. Drugim rečima, naša ekonomija je dinamična, fleksibilna, sposobna da mobiliše finansijska i materijalna sredstva, radnu snagu i inovacije, na brži i racionalniji način nego bilo koja druga zemlja.“
Upitan od čega najviše zavisi dugoročni prosperitet Sjedinjenih Država, bivši podsekretar za finansije je istakao obrazovanje. Prema njegovim rečima, najvažnije je ulagati u proširenje znanja mlade generacije kako bi mogla da nosi dalju privrednu ekspanziju, u sve konkurentnijim uslovima globalnog tržišta.