Linkovi

Od početka godine na Kosovu skoro 2.000 žena pretrpelo nasilje u porodici


Ilustracija
Ilustracija

PRIŠTINA -Na Kosovu se broj slučajeva nasilja u porodici iz godine u godinu povećava. Samo od početka ove godine registrovano je više od 2.000 slučajeva, a žrtve su uglavnom žene.

Zamenik ministra unutrašnjih poslova Kosova Bljerim Gašani rekao je da je rodno zasnovano nasilje alarmantna pojava na Kosovu i da je potrebno preduzimanje dodatnih mera u cilju suzbijanja ove vrste nasilja. Gašani je izneo statističke podatke o broju slučajeva nasilja u porodici od početka ove godine.

„Uprkos institucionalnim angažovanjima nasilje u porodici se povećava. Od januara do oktobra 2022. godine imali smo 2.333 žrtve. Od toga su 1.901 žrtva žene i devojke. Ovo je gorka realnost koja se dešava u našoj zemlji. To je alarm za sve nas da međuinstitucionalno angažovanje treba da se pojača. Mere i akcije koje su preduzete do sada nisu dovolje i moramo da ih unapredimo i pojačamo kako bismo bili efikasniji“, rekao je Gašani.

Na okruglom stolu o pristupu pravdi za žrtve nasilja u porodici koji je organizovala Misija OEBS-a na Kosovu povodom 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja šef ove Misije Majkl Davenport naveo je da je Kosovo usvojilo važne propise koji se odnose na ova pitanja, ali da je sada kako je naveo vreme da se to sprovede.

„Definitivno je dobar korak napred bio kada je Skupština Kosova usvojila Istanbulsku konvenciju. To je bilo pre dve godine, a sada je pravo vreme da se finalizuje zakon na osnovu dosadašnjeg rada, kako bi se sve definisalo. Pravo je vreme da se pretoči u prave zakone, ali i da se oni sprovedu“, rekao je Davenport.

Davenport je naveo da OEBS godinama pruža podršku policiji Kosova u borbi protiv sprečavanja nasilja nad ženama.

„Poseban fokus onoga što misija radi je oko podizanja kapaciteta u policiji štio se tiče procene rizika, upravljanje rizikom, ali i planiranja bezbednosnih mera za žrtvu“, rekao je Davenport.

Potpukovnica policije Kosova Zulfije Dema rekla je da je su tehnički kapaciteti policije na zavidsnom nivou i da se redovno vrše obuke pripadnika Policije Kosova za rad sa žrtvama rodno zasnovanog nasilja.

„Policija Kosova je osmislila obrazovni sistem za naprednu obuku uz podršku međunarodnih aktera. Policija Kosova takođe ima sopstvene predavače koji stalno održavaju osnovne i specijalizovane obuke za usavršavanje. Svaki pripadnik koji radi na slučajevima nasilja u porodici je dužan da završi obuku o nasilju u porodici koju obezbeđuje Policija Kosova“, rekla je Dema.

Okrugli sto o pristupu pravdi za žrtve nasilja u porodici organizovala je Misija OEBS-a na Kosovu u okviru svojih aktivnosti povodom obeležavanja 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja.

XS
SM
MD
LG