Cetinje i čitava Crna Gora još su u šoku nakon nezapamćenog masakra, koji se dogodio u petak 12. avgusta, kada je 34-godišnji muškarac V.B. sa Cetinja ubio deset osoba, među kojima i dvoje djece, a ranio šest.
Treći dan žalosti nakon tragedije u crnogorskoj prijestonici, nadležni organi i dalje ispituju okolnosti i utvrđuju činjenice u vezi sa tim događajem.
Cetinjanin Nenad Kaluđerović, koga dovode u vezu sa likvidacijom masovnog ubice V.B. saslušan je u svojstvu građanina u Višem državnom tužilaštvu. Osim njega, izjavu je u VDT-u dalo još nekoliko svjedoka, a niko od njih nije zadržan nakon saslušanja.
Iz policije je saopšteno da se i dalje utvrđuje da li je ubica V.B. preminuo od posljedica teškog ranjavanja u sukobu s policijom ili “naknadnog ispaljivanja projektila na za sada tačno neutvrđen način od strane građanina”.
Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić kazao je da će MUP formirati komisiju koja će detaljno ispitivati svaki korak koji je polica preduzimala u odnosu na tragediju na Cetinju. Adžić je, za TVCG, rekao da je mnogo dezinformacija bilo ovih dana o krvavom piru na Cetinju dodajući da je “bilo mnogo optužbi na račun policije koje su neutemeljene”.
Prema njegovim riječima, “nepravedeno se izbjegava reći da je jedan policijski službenik samo pukom srećom izbjegao smrt i da je ranjen u predjelu glave”.
“Da su policijski službenici izlaskom na teren i stvaranjem uslova da upotrijebe oružje, razmijenili vatru sa napadačem, da je najvjerovatnije napadač i ranjen od strane pripadnika Uprave policije. Ono što mi imamo kao informaciju je da su policijski službenici na lice mjesta stigli u 15:33 sati, da je vatra okončana u 15:50 sati, kada je i napadač pozvao prijatelja i rekao mu da je ubio više lica i da je sam ranjen i da neće preživjeti”, kazao je Adžić.
Govoreći o Nenadu Nenu Kaluđeroviću, koji se u javnosti pominje kao osoba koja je lišila života ubicu V.B, Adžić je kazao:
“Bilo ko ko, u momentu kada osoba ubija nasumično, liši života to lice, mislim da ne bi trebalo da odgovara. Etiketirati čovjeka koji je spriječio dalji krvavi pir i stavljati mu na teret ubistvo, mislim da nije opravdano, jer do danas nemamo potvrdu nijednog očevica niti izjašnjenje Kaluđerovića da je on to uradio”, kazao je Adžić, prenosi portal RTCG.
Ministar Adžić je takođe rekao da “policija ima ograničene kapacitete”.
“To je sistemski problem koji traje dvadesetak godina ili duže. Kapaciteti policije su izuzetno niski. Znate da u sve gradove nemamo policijske službenike koji mogu da odgovore najsloženijim akcijama”, kazao je Adžić.
Uprava policije u saopštenju navodi da je “u javnosti bilo puno spekulacija oko toga ko je rukovodio akcijom na Cetinju”.
“Službenici Uprave policije, koji su bili prvi na licu mjesta, nisu čekali ničije odobrenje za upotrebu sredstva prinude – vatrenog oružja. Vatreno oružje je upotrebljeno odmah nakon što su se stekli uslovi za njegovu upotrebu”, piše u saopštenju Uprave policije.
Uprava policije u saopštenju dalje objašnjava da su “policijski službenici u pravcu izvršioca ovog teškog krivičnog djela ispalili oko 20 projektila, kao i da su uporedo sa djelovanjem u pravcu savladavanja izvršioca bili angažovani na zaštiti drugih građana, o čemu su neki od tih građana već svjedočili u medijima”.
“Do sada sprovedene mjere i radnje ukazuju da je jedan od projektila koji je ispaljen od strane policijskih službenika pogodio V.B. i tom prilikom ga teško ranio. Nakon naizmjenične upotrebe vatrenog oružja od strane policijskih službenika i V.B., shodno njihovim izjavama i izvještajima, u jednom trenutku, odnosno od oko 15.50 časova, više nije bilo upotrebe oružja od strane V.B.”, navedeno je u saopštenju Uprave policije.
U nedjelju je na Cetinju, u Vladinom domu, održana komemorativna sjednice povodom tragedije u tom gradu. Tiodor Radunović koji je izgubio dva člana porodice obratio se predstavnicima vlasti sa molbom da Cetinjanin, koji je, kako se sumnja, pucao u ubicu V.B, bude oslobođen i da ga nadležni ne terete za bilo koje krivično djelo.
Radunović je pozvao da se odgovornosti oslobodi čovjek koji je, kako je kazao, “zaustavio krvavi pir na Cetinju”.
Jedan od ranjenih u pucnjavi na Cetinju i dalje životno ugrožen
Jedan od tri pacijenta koji se liječe u Kliničkom centru Crne Gore od posljedica ranjavanja u pucnjavi na Cetinju i dalje je životno ugrožen, ali sa blagim poboljšanjem zdravstvenog stanja, kazao je za TVCG dr Zoran Terzić.
"Zdravstveno stanje pacijenta koji je bio sa teškim povredama glave, i koji je bio životno ugrožen, i dalje je životno ugrožen, ali jutros sa blagim poboljšanjem zdravstvenog stanja. Drugi pacijent je sa povredom jetre i organa trbušne duplje i on je stabilnom stanju. Treći pacijent sa povredom glave, vrata i desne nadlaktice je, takođe, u stabilnom stanju", rekao je Terzić.
Dom zdravlja Cetinje u saradnji sa Prijestonicom Cetinje i Ministarstvom zdravlja Crne Gore organizuje psihološko – psihijatrijsku podršku porodicama nastradalih u nezapamćenoj tragediji koja je zadesila Cetinje 12. avgusta ove godine. Kako je saopšteno iz Prijestonice, podršku će pružati jednom sedmično u okviru jedinice za mentalno zdravlje.