U Srbiji je registrovano 19.214 novozaraženih koronavirusom na 39.473 testirana uzorka. Umrlo je 58 osoba.
Broj hospitalizovanih je u porastu i trenutno ih je 3.848, a životno je ugroženo 148 pacijenata.
Epidemiolog Branislav Tiodorović ocenio je za RTS da je epidemijska situacija ozbiljna, pogotovo za starije hronične bolesnike, od kojih mnogi umiru. Dodao je da su sve češće se pojavljuju komplikacije i kod dece.
Epidemiolozi smatraju da se vrh ovog talasa očekuje sredinom februara.
"Neophodno je da pokušamo da se uozboljimo, da prođemo što lakše februar, pod uslovom da nemamo ozbiljnije komplikacije sa gripom", istakao je Tiodorović i upozorio da se za predstojeći praznik Dan državnosti, koji će građanima omogućiti da spoje nekoliko neradnih dana, ne smeju ponavljati greške od prošle godine, kada su bila puna skijališta i banje i dogodio se novi talas virusa.
Tiodorović je izjavio da se treba ozbiljno postaviti prema virusu bez obzira na to što ima više novozaraženih nego hospitalizovanih.
Infektolog Dragan Delić izjavio je za N1 da ne vidi kraj pandemije bez većeg obuhvata vakcinacije u celom svetu i ocenio da je u Srbji potrebno uvesti obaveznu vakcinaciju.
On kaže da je to "bolno rešenje, ali jedini izlaz u ovom trenutku".
"Nepovoljnost je to što je dva meseca pred izbore", istakao je Delić.
Infektolog je prokomentarisao i ukidanje kovid mera u pojedinim zemljama, poput Danske, i naglasio da je u toj zemlji vakcinisano više od 90 odsto stanovništva i da je to drugačija situacija nego u Srbiji gde je imunizovano manje od 50 odsto.
Prema zvaničnim podacima od 31. januara, dato je ukupno 3.334.002 prvih doza vakcine, 3.245.307 drugih doza i 1.823.386 bustera. U ove podatke ulaze državljani Srbije, stranci bez boravka u Srbiji i stranci sa boravkom u Srbiji.
Prema podacima udruženja Ujedinjeni protiv kovida od 14. januara, 44, 59 odsto ljudi je vakcinisano sa dve doze, a 25,44 odsto sa tri.