"Jasno je da se otvara novo poglavlje za Evropu i svijet za 11 dana", rekao je Zelenski na sastanku Ukrajinske kontakt grupe u Njemačkoj, aludirajući na inauguraciju Donalda Trumpa 20. januara.
"Moramo još više da sarađujemo, još više da se oslanjamo jedni na druge i postižemo još bolje rezultate. Šta god da se dešava u svijetu, svi žele da budu sigurni da njihova zemlja neće biti izbrisana sa mape."
Trump nije rekao da li će SAD nastaviti da predvode Ukrajinsku kontakt grupu kada se Joe Biden, aktuelni predsjednik, povuče sa funkcije.
Od početka ruske invazije u februaru 2022. grupa od oko 50 zemalja je Ukrajini dala više od 126 milijardi dolara u oružju, obuci i opremi. SAD su od toga dale 66 milijardi.
Sjedinjene Države će Ukrajini poslati još oružja i opreme iz postojećih vojnih zaliha, u vrijednosti od 500 miliona dolara, što će, kako su zvaničnici rekli za Glas Amerike, biti posljednji paket vojne pomoći prije nego što Bajden napusti funkciju.
Pomoć između ostalog uključuje municiju za protivvazdušnu odbranu, rakete zemlja-vazduh, pomoćnu opremu za avione F-16, opremu za bezbjednu komunikaciju, oružje malog kalibra i municiju.
Novi američki paket pomoći najavljen je u četvrak, kada je aktuelni sekretar za odbranu SAD Lloyd Austin posljednji put ugostio Ukrajinsku kontakt grupu za odbranu u bazi Ramstein u Njemačkoj.
"Naš fokus će biti na održavanju zamaha, postizanju rezultata i slanju jasne poruke: međunarodna zajednica je odlučna u svojoj podršci Ukrajini", rekao je Austin.
Bradley Bowman, viši direktor Centra za vojnu i političku moć pri Fondaciji za odbranu demokratija, kaže da Trump, koji je bio veoma kritičan prema postupanju Bidenove administracije u Afganistanu, ne bi htio da vidi sličnu humanitarnu krizu za vrijeme svog mandata.
"Ako imate veliko smanjenje ili kraj američke podrške Ukrajini, onda biste mogli imati veliku katastrofu u Ukrajini", rekao je on za Glas Amerike.
Umjesto da obustave pomoć Kijevu, rekao je Bowman, SAD bi trebale pojačati podršku Ukrajini u prvim mjesecima nove administracije "kako bi Ukrajinu stavile u najjaču moguću poziciju" prije bilo kakvih mirovnih pregovora.
Dok analitičari ukazuju na Ukrajinsku kontakt grupu za odbranu kao na vrhunsku tačku Austinovog naslijeđa, kašnjenja u finansiranju zbog Kongresa i razmatranja unutar Bidenove administracije o tome koje oružje dati Kijevu, otežavali su borbu Ukrajine.
Bowman kaže da im je Bidenova administracija prečesto, kada bi Ukrajina nešto tražila, odgovarala sa "ne", zatim sa "možda", prije nego što bi na kraju rekla "da".
"Tokom tog vremenskog perioda, vidjeli smo Ruse kako napreduju, Ukrajince kako umiru i kašnjenje je mnogo koštalo", rekao je on.