Linkovi

Za preživjele iz japanske jedinice 731, govorenje istine nosi cijenu


For Japanese Unit 731 survivor, speaking truth carries a cost
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

For Japanese Unit 731 survivor, speaking truth carries a cost

U avgustu 1945., dok su se sovjetske trupe približavale japanskim položajima u okupiranoj Kini, 14-godišnji Hideo Šimizu dobio je tmuran zadatak: prikupiti i odložiti spaljene kosti ubijenih zatvorenika.

Tek kasnije je shvatio da je pomogao u uništavanju dokaza o jednom od najstrašnijih ratnih zločina 20. stoljeća: akcijama Jedinice 731, tajnog ogranka japanske vojske koji je mučio i ubijao zatvorenike u ime naučnog istraživanja.

Šimizu je decenijama skrivao svoju prošlost, ne govoreći o tome ni svojoj ženi ni dvjema kćerkama koje su zajedno odgajali u mirnom uglu japanskih Alpa. Ali sada, sa 94 godine, ne šuti.

Iako nije direktno uključen u zločine, Šimizu govori o svom iskustvu sa Jedinicom 731, nedavno se vratio u Kinu da se lično izvini.

Ponovno otvaranje tako mračnog poglavlja prošlosti Japana imalo je cijenu. Shimizu je pretrpio online napade ljutih nacionalista, nelagodnu tišinu iz svoje zajednice i distancu od nekih članova porodice.

Sjedeći prekriženih nogu na podu svoje male kuće, koju sada polako pretiče okolna vegetacija ruralne prefekture Nagano, Shimizu govori tiho, ali s nepogrešivim uvjerenjem dok raspravlja o ličnim posljedicama svoje odluke.

"Spreman sam za to", rekao je za Glas Amerike tokom, kako je rekao, prvog intervjua sa američkim novinarom. “Govorim samo istinu.”

Nehumano istraživanje

Jedinica 731 bila je mali dio japanske okupacije Kine 1931-45, iako je bila možda najokrutnija.

U njenom sjedištu u Harbinu, naučnici su provodili eksperimente na kineskim civilima i drugim ratnim zarobljenicima dok su slijedili napredak u biološkom i hemijskom ratu.

Detalji koji su se pojavili - svjedočenja preživjelih članova, poslijeratna istraživanja i istraživanja istoričara - otkrivaju prakse koje su bile neizrecivo brutalne.

Bolesne zatvorenike zatvarali su sa zdravim zatvorenicima da vide koliko će se brzo širiti smrtonosna pošast. Djeca su tjerana u plinske komore kako bi im ljekari mogli mjeriti konvulzije. Drugi su bili podvrgnuti eksperimentima sa smrzavanjem, a njihovi udovi su više puta zamrznuti i odmrznuti kako bi se proučavali efekti ekstremne hladnoće.

Procjenjuje se da je u takvim eksperimentima ubijeno oko 3.000 ljudi, a vjeruje se da je mnogo više umrlo od testova biološkog ratovanja kada su namjerno širili smrtonosne bolesti u kineskim selima.

Šokantna spoznaja

Kao mladi šegrt odgovoran za brigu o laboratorijskim pacovima, Shimizu nije razumio puni obim onoga što se dešava oko njega.

Njegova sumnja je porasla nakon što je odveden u prostoriju za uzorke, gdje je vidio očuvane dijelove tijela, uključujući glave i ruke, kako plutaju u teglama s formalinom. Posebno ga je pogodio prizor trudne žene čiji je središnji dio bio raširen kako bi otkrio fetus.

Mislio sam da je to studija o tome kako sprečiti ljude da se razbole“, prisjeća se Šimizu. “Tek sam kasnije shvatio da zarazimo i seciramo ljude kako bismo vodili rat protiv klica.

Šimizu je proveo više od četiri meseca sa Jedinicom 731 pre nego što je pobjegao sa japanskim snagama u povlačenju. Kada se vratio kući, rečeno mu je da nikada ne govori o onome što je vidio.

Više od 70 godina nije.

Umjesto toga, Shimizu se fokusirao na izgradnju svoje karijere kao arhitekta, budući da je upozoren da se bavi nemedicinskim zanimanjima.

U tim ranim godinama, Jedinica 731 rijetko mu je padala na pamet, jer je pokušavao izdržavati svoju mladu porodicu u zemlji koja se obnavlja nakon rata.

Nisam mnogo razmišljao o tome, jer [mislio sam] da ne mogu ništa da kažem“, prisjeća se Šimizu.

Revizija prošlosti

Šimizuov stav se promijenio 2015. godine, kada su on i njegova supruga posjetili putujuću izložbu mira u njegovom kraju. Među izloženim relikvijama i fotografijama bile su slike Jedinice 731 — uključujući staru zgradu od cigala u glavnom štabu u Harbinu u kojoj je radio kao tinejdžer.

Po prvi put, Shimizu se zatekao kako svojoj ženi govori o svom angažmanu u Jedinici 731.

Kako se suočavao sa svojom prošlošću, Šimizu se postepeno uključio u mirovni aktivizam. U avgustu se po prvi put vratio u Kinu, posjetivši mjesto sjedišta Jedinice 731.

Tamo se, ispred pagode od crnog kamena sagrađene kao antiratni spomenik i okružen kamerama kineskih državnih medija, duboko naklonio, izražavajući svoje "duboko žaljenje i izvinjenje" što se pridružio Jedinici 731 i "postao agresor".

Lokalni spor

Šimizuova posjeta bila je dobro prihvaćena u Kini, smatrana je kao davno zakašnjelo priznanje japanskih zločina. Ali reakcija je bila složenija u Japanu, gdje se još uvijek raspravlja o nekim ružnijim dijelovima prošlosti zemlje - a za mnoge je tiho gurnuta pod tepih.

Napetost je evidentna u obližnjem gradu Iida, gdje su Shimizu i drugi aktivisti tražili veću transparentnost u vezi s Jedinicom 731 u lokalnom muzeju koji je trebao sačuvati ratna iskustva stanovnika tog područja.

Nakon godina razmatranja, mali dio muzeja odaje priznanje za istraživanje biološkog oružja Jedinice 731 i eksperimente na ljudima. Međutim, na ekranu se nalazi i izreka o odricanju od odgovornosti da je “istraživanje u toku” i da društvo ima “mnoga različita mišljenja” o jedinici.

“Ljudi imaju mnogo različitih pogleda. Dakle, pokušavamo održati određenu ravnotežu s ovakvom vrstom izložbi,” objašnjava Takeshi Goto, službenik u odboru za obrazovanje grada Iida, koji vodi muzej.

Muzej je odbio da prikaže svedočenja pripadnika lokalne Jedinice 731, uključujući Šimizua, rekavši da su predugačka, a u nekim slučajevima i previše slikovita za djecu.

“Bilo je mnogo tragedija tokom rata, ali ovaj muzej nije namijenjen da prikaže sve te tužne događaje”, rekao je Goto.

Međutim, za lokalnog aktivistu Hideakija Haru, koji blisko sarađuje sa Shimizuom, pravi problem je nevoljkost vlade da se suoči s neugodnim dijelovima japanske povijesti.

"Iida i druge lokalne vlade imaju tendenciju da se pridruže centralnoj vladi," objašnjava Hara. "To ih čini neodlučnim da priznaju ulogu Japana u ovim događajima."

Istorijske rasprave

Šimizuov napor da istakne Jedinicu 731 dio je veće bitke oko ratnog nasljeđa Japana.

Posljednjih decenija, neki konzervativni političari, u želji da obnove nacionalnu moć Japana, radili su na tome da umanje značaj određenih aspekata historije zemlje, čak i prepravljajući školske udžbenike.

Mnogi konzervativci tvrde da je Japan nepravedno izdvojen i da ga ne treba zauvijek sputavati prošlošću - posebno prema pacifističkom ustavu napisanom u SAD-u, za koji vjeruju da ograničava sposobnost Japana da se afirmiše u opasnom regionu.

“Oni žele da stvore uljepšanu, bijelu ratnu prošlost za koju smatraju da bi bila ugodnija za mlade Japance i da bi pomogli u njegovanju ponosa u naciji”, rekao je Jeffrey Kingston, profesor istorije i azijskih studija sa sjedištem u Tokiju na Temple University Japan .

Dakle, kada veterani poput Šimizua svjedoče o tome šta se zapravo dogodilo, to je prilično nezgodno za revizioniste – jer je on bio tamo.

Šimizu nije sam. Njegovo svjedočenje dio je talasa otkrića koji je započeo kasnih 1980-ih nakon smrti cara Hirohita. Mračne epizode istorije Japana - uključujući Jedinicu 731 - počele su da se pojavljuju kada su veterani izašli sa svojim pričama.

Nakon što je car umro, arhive su odjednom odale svoje tajne, veterani su pronašli svoje dnevnike i pojavila se iskrenija istorija“, rekao je Kingston.

Uloga SAD

Međutim, kako se ispostavilo, Japan nije bila jedina zemlja koja je pomogla da se prikriju akcije Jedinice 731.

Nakon predaje Japana u Drugom svjetskom ratu, Sjedinjene Države su dale imunitet od krivičnog gonjenja mnogim vrhunskim naučnicima Jedinice 731 u zamjenu za njihova istraživanja, koja su željeli držati podalje od sovjetskih ruku, prema podacima američke vlade.

“Sjedinjene Države su bile zavjerenik u zataškavanju jedinice 731”, rekao je Kingston. “Njihovi eksperimenti u biološkom ratovanju, hemijskom ratovanju, eksperimentima vivisekcije – sve se to smatralo korisnim i dalo bi Sjedinjenim Državama veliku prednost.

Oni koji su dobili imunitet uključivali su Širo Išiija, mikrobiologa i vojnog medicinskog oficira koji je vodio Jedinicu 731. U zamjenu za zaštitu, Iši i njegove kolege dali su „veliku količinu informacija američkim vlastima“, navodi se u pismu iz 1998. koje je poslalo američko ministarstvo Pravda Centru Simon Wiesenthal u Los Angelesu.

Lična cijena

Šimizu je ogorčen što je toliko njegovih kolega članova Jedinice 731 napredovalo nakon rata - pogotovo zato što su njegove mogućnosti za karijeru bile ograničene.

“Moji pretpostavljeni postali su profesori na fakultetima, predsjednici farmaceutskih kompanija i pripadnici Samoodbrane. Možete li vjerovati u to?” upitao je, a glas mu se slomio.

Na pitanje da li želi izvinjenje od Sjedinjenih Država, Shimizu je odbio, umjesto toga preusmjerivši razgovor na rastuće vojne ambicije Japana, za koje se boji da bi mogle dovesti zemlju natrag u rat sa susjedima.

"Moja želja je buduća sreća moje djece, ništa drugo", rekao je Shimizu. “Samo želim da se sve zemlje slože.”

Ali njegova odluka da progovori zategnula je njegov odnos sa porodicom. Njegove dvije kćeri, nekada bliske, udaljile su se i rijetko ga posjećuju, posebno nakon njegovog putovanja u Kinu.

Njegova supruga, sada pati od demencije, živi u ustanovi za njegu, ostavljajući ga samog u njihovoj kući. Izolacija je, kaže, otežala razumijevanje zašto su se njegove kćerke povukle.

Čak i sa tim izazovima, Shimizu – koji izgleda kao posljednji živi član Jedinice 731 spreman da progovori – fokusiran je na to da se istina ne zaboravi.

Nakon razgovora sa Glasom Amerike, počeo je da se priprema za predstojeći govor u susjednom gradu. Već je dao više intervjua za medije nego što može izbrojati.

I iako zna da mu je kraj života blizu, ostaje prkosan.

„Mislim da je sramotno i nečuveno“, rekao je, „pretvarati se da se ono što se dogodilo nije dogodilo“.

Kiho Park, Ryota Mimaki, Ken Watanabe doprinijeli su ovom izvještaju.

XS
SM
MD
LG