Ovo se dešava u trenutku kada se izraelski premijer Benjamin Netanyahu suočava sa rastućim pritiskom svojih ekstremno desničarskih partnera, pošto se saglasio sa primirjem sa Hamasom, i oslobađanjem talaca u zamenu za palestinske zatvorenike.
Američki predsjednik Donald Trump je istovremeno ukinuo sankcije koje je Bidenova administracija uvela protiv jevrejskih doseljenika na Zapadnoj obali koji su optuženi za nasilje nad Palestincima.
Ove okolnosti bi mogle da ugroze prekid vatre između Izraela i Hamasa koji bi trebalo da traje šest nedjelja, tokom kojih bi trebalo da budu oslobođene desetine talaca i stotine palestinskih zatvorenika - koji će se uglavnom vraćati na Zapadnu obalu.
Izrael je okupirao Zapadnu obalu, Gazu i Jerusalim 1967. godine tokom Bliskoistočnog rata. Palestinci žele sve tri teritorije za svoju buduću državu. Eskalacija na jednoj se lako prelije na drugu teritoriju, a sada podgrijava i strahove da se druga faza pregovora o primirju u Gazi, koja tek treba da uslijedi, nikada i neće desiti.
Vojna racija
Desetine maskiranih muškaraca prošlo je kroz dva palestinska sela na sjeveru Zapadne obale, gdje su kamenovali i palili kuće, kažu lokalni zvaničnici. Crveni polumjesec je prijavio da je 12 osoba prebijeno ili ranjeno.
Izraelske snage su izvele raciju na drugim dijelovima Zapadne obale, gdje se, kažu, nalaze osumnjičeni da su bacali bombe na izraelska vozila. Rečeno je da je nekoliko uhapšenih odvedeno na ispitivanje, a video snimci pokazuju da su desetine sprovođene niz ulice.
Izraelska vojska je u utorak otpočela veliku vojnu operaciju u gradu Jenin, gdje su se proteklih godina redovno sukobljavali sa palestinskim militantima.
Najmanje devetero Palestinaca je ubijeno, uključujući i 16-godišnjaka, a 40 ih je ranjeno, saopštilo je palestinsko Ministarstvo zdravlja. Vojska je saopštila da je izvela vazdušne napade i uklanjala bombe na putu, te da je "pogođeno" 10 militanata, iako nije jasno šta to tačno znači.
Palestinci koji tamo žive prijavljuju snažnije prisustvo izraelskih snaga na kontrolnim punktovima širom Zapadne obale.
Izrael saopštava da su u porastu prijetnje njegovim građanima koje dolaze sa Zapadne obale. Palestinski napadači su nedavno otvorili vatru na vozače koji su tuda prolazili, i usmrtili troje Izraelaca.
Izraelski ministar odbrane Israel Katz rekao je da je operacija u Jeninu dio šire borbe protiv Irana i njegovih savezničkih milicija u regionu. Palestinci operaciju vide kao širenje jevrejskih naselja i način da Izrael preuzme kontrolu nad tom teritorijom, gdje 3 miliona Palestinaca živi pod izraelskom vojnom upravom, dok palestinske vlasti upravljaju gradovima.
Organizacije za ljudska prava to nazivaju oblikom aparthejda, jer više od pola miliona jevrejskih doseljenika ima prava jednaka izraelskim državljanima. Izrael to negira.
Nezadovoljstvo Netanyahuovih partnera
Otkako je pristao na prekid vatre, Netanyahu se bori sa nezadovoljstvom ultranacionalista unutar svoje koalicije. Dogovor sa Hamasom podrazumijeva i povlačenje izraelskih snaga iz Gaze i oslobađanje stotina palestinskih zatvorenika, uključujući i ekstremiste osuđene za ubistva.
Jedan koalicioni partner podnio je ostavku na dan stupanja prekida vatre na snagu. Ministar finansija prijetio je da će otići ako Izrael ne počne ponovo rat poslije prve faze koja bi trebalo da se završi u martu.
Oni žele da Izrael anektira Zapadnu obalu i da ponovo izgradi naselja u Gazi, i da ohrabri, kako kažu, dobrovoljnu migraciju velikog broja Palestinaca.
Povratak Trumpa
Trumpov dolazak u Bijelu kuću može politički da spasi Netanyahua.
Predsjednik SAD, koji je bezrezervno podržavao Izrael u prethodnom mandatu, okružio se ljudima koji podržavaju jevrejska naselja na Zapadnoj obali. Neki podržavaju i tvrdnje doseljenika da imaju pravo po Bibliji da žive tu, zbog jevrejskog kraljevstva koje je nekada tu postojalo.
Međunarodna zajednica naselja uglavnom smatra nelegalnim.
Trump je prvog dana na dužnosti potpisao i uredbu kojom se ukidaju sankcije koje je Bidenova administracija uvela za jevrejske doseljenike i ekstremiste optužene za nasilje nad Palestincima.
Sankcije, iako su imale malo efekta, bile su jedan od konkretnijih koraka Bidenove administracije protiv bliskog američkog saveznika. SAD su Izraelu dale vojnu pomoć vrijednu više milijardi dolara.
Trump je preuzeo zasluge za primirje u Gazi kada je dogovor postignut, ali je ove nedjelje rekao da "nije siguran da će se održati" i signalizirao da će podržati izraelske akcije u Gazi.