Izvještaji o profitu koji su bili jači od očekivanog od nekoliko velikih američkih kompanija pomogli su da se tržište smiri.
Nekoliko tehničkih faktora je možda ubrzalo nedavni pad tržišta, osim slabih podataka o zaposlenosti u SAD i drugih izvještaja, u onome što stratezi nazivaju "savršenom olujom" za izazivanje ekstremnih tržišnih poteza.
Jedan od događaja je u Tokiju, gdje je trgovina hedž fondova i drugih investitora počela da se raspada prošle nedjelje pošto je Banka Japana poskupila zaduživanje podizanjem kamatnih stopa iznad nule. To je uzdrmalo trgovine u kojima su investitori pozajmili japanski jen po niskoj cijeni i uložili ga negdje drugdje širom svijeta.
Izlasci iz tih trgovina možda su rezultirali da se ubrza pad tržišta širom svijeta. Međutim, japanski Nikkei 225 skočio je u utorak za 10,2 odsto, posle rasprodaje od 12,4 odsto dan ranije, što je bilo najgore od pada crnog ponedjeljka 1987.
Akcije u Tokiju su se oporavile pošto se vrijednost japanskog jena malo stabilizovala u odnosu na američki dolar poslije nekoliko dana oštrih dobitaka.
"Brzina, veličina i faktor šoka jasno pokazuju koliko je poteza vođeno time kako su se dioničari ponašali, a ne samo brigom o ekonomiji", kažu stratezi Stefano Pascale i Anshul Gupta.
Ipak, analitičari Wall Strreeta i dalje pozivaju na oprez. Barry Bannister, glavni strateg za kapital u Stifelu, upozorava da bi mogli biti novi padovi zbog usporavanja američke ekonomije i stabilne inflacije.
On je već neko vrijeme predviđao nadolazeću korekciju cijena akcija u SAD, uključujući i priznanje u julu da je njegov prvi poziv bio preran.
Dok postoji strah od usporavanja američke ekonomije, ona i dalje raste, a recesija i dalje nije izvjesna. Američko tržište akcija je također i dalje u dobrom stanju za sada.
Na drugim mjestima, evropska tržišta su uglavnom izostavljena iz oporavka, sa berzanskim indeksima u Njemačkoj, Francuskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu.