Konkurs je otvoren nekoliko nedjelja prije opštih izbora 3. novembra na kojima će se odlučiti da li će predsjednik Donald Trump dobiti drugi mandat, kao i koja će stranka kontrolisati Kongres.
Način na koji će se popuniti upražnjeno mjesto imaće trenutni politički uticaj i moglo bi da ostavi trajni pečat na način na koji Senat funkcioniše i kako se upravlja Amerikom.
Konzervativci, željni izgleda trećeg postavljenja sudije Vrhovnog suda kog bi nominirao Trump, pozdravili su obećanje lidera republikanske većine u Senatu Mitcha McConnella dato kasno u petak da će Trumpov eventualni izbor "dobiti glas u Senatu Sjedinjenih Država“.
Nije ponudio vremenski raspored za tako nešto.
"Ne bi trebalo da posustaju"
"Predsjednik Trump i republikanci u Senatu naporno su radili na tome da sruše decenije liberalnog aktivizma u našem sudskom sistemu i ne bi smjeli sada da posustaju", navodi se u saopštenju političke podružnice Heritage fondacije iz Washingtona. "Republikanci moraju da sprovedu mogućnost potvrde koju su im povjerili birači."
Liberalne grupe i demokrate se, u međuvremenu, pripremaju za bitku.
"Nikada nisam vidio političko licemjerje na ovom nivou", rekao je demokratski veteran senator iz Vermonta Patrick Leahy na NPR-u, napominjući da je McConnell 2016. odbio da dozvoli razmatranje posljednjeg kandidata bivšeg predsjednika Baracka Obame za vrhovni sud, Merricka Garlanda, tvrdeći da upražnjena mjesta na visokim sudovima trebalo bi ostaviti praznima tokom izborne godine, kako bi američki narod mogao da odmjeri na izbor.
"Ovo je 'malo ovako, malo onako', to je čista politika", rekao je Leahy, član Senatskog odbora za pavosuđe. "To će okaljati Vrhovni sud".
Leahy i druge demokrte napisali su pismo predsjedniku Odbora, republikancu iz Južne Karoline Lindseyju Grahamu, u kome su poručili da "ne može postojati jedan set pravila za republikanskog predsjednika i jedan za demokratskog predsjednika", te da bi "razmatranje kandidata prije sljedeće inauguracije bilo bi potpuno neprikladno".
Sa svoje strane, Graham je odbacio takve pozive, napominjući da su demokrate 2013. godine promijenile pravila Senata da bi ubrzale potvrdu Obaminih sudijskih kandidata i bezuspješno pokušali da blokiraju Trumpovog drugog kandidata za Vrhovni sud, Bretta Kavanaugha, čiju je potvrdu iz 2018. iskomplikovale optužbe za seksualno nedolično ponašanje.
"U svijetlu ta dva događaja, podržaću @realDonaldTrump u svim naporima da krene naprijed po pitanju skorašnjeg konkursa (za Vrhovni sud)", tvitovao je Graham.
Republikanci imaju većinu od 53:46 u Senatu i mogu da si priušte tri prebjega iz svojih redova i da i dalje mogu da potvrde kandidata obezbjeđivanjem proste većine, uz potpredsjednika Mikea Pencea koji bi prevagnuo u eventualnom glasanju 50:50.
Susan Collins, republikanska senatorka iz Mainea, protivi se glasanju u Senatu za Trampovog kandidata.
Ona je u subotu preko svog Twitter naloga objavila da "moramo da djelujemo pošteno i dosljedno - bez obzira koja politička stranka je na vlasti... Ne vjerujem da bi Senat trebalo da glasa o kandidatu prije izbora... Odluku o doživotnom kandidatu za Vrhovni sud treba da donese predsjednik koji je izabran 3. novembra".
Republikanska senatorka sa Aljaske Lisa Murkowski rekla je da ne bi glasala za kandidata za Vrhovni sud prije izbora.
Ostali mogu ili ne moraju slijediti njihov primjer.
Rasplamsavajuća borba dodala je neizvjesnost i nedumice sezoni izbora, koja ih je već bila prepuna. Politički posmatrači promišljali su kako upražnjeno radno mjesto na visokom sudu može podstaći odziv birača u korist bilo koje političke stranke. Neki su se suprotstavili prenaglim zaključcima.
"Nije jasno"
"U svijetu tanke većine i malo glasača koji se mogu ubijediti, nije jasno da li znamo kako bi kontroverzna SCOTUS (Vrhovni sud) bitka za potvrdu prije novembra uticala na izbore u Senatu i kontrolu komore", napisala je politička analitičarka Sarah Binder u seriji postova na Twitteru.
Bez obzira na to da li će Trump uspjeti da popuni upražnjeno mjesto u Vrhovnom sudu, čini se da sam napor za to jača riješenost demokrata da promijene način rada Washingtona, ukoliko sljedeće godine steknu kontrolu nad Senatom.
Mjesecima su mnoge demokrate signalizirale želju da eliminišu mogućnost za opstrukciju rada Senata kroz uslov od tri petine kako bi većina zakona mogla da napreduje u tom tijelu.
Tvitujući malo nakon McConnellove izjave u kojoj podržava eventualnog Trampovog kandidata za Vrhovni sud, havajski demokratski senator Brian Schatz je napisao: "Biće veoma teško, nakon proceduralnog nasilja koje je Mitch McConnell nanio Senatu i zemlji, bilo kome da opravda zašto igramo mekano naredne godine samo da bi zadovoljili stručnjake. Moramo iskoristiti moć koju nam daju glasači kako bismo ostvarili promjenu koju obećavamo".
Uz to, demokrate nagovještavaju povećanje broja mjesta u Vrhovnom sudu sa devet na 11, ukoliko osvoje kontrolu nad Senatom.
Republikanci tvrde da je bijes demokrata neopravdan i da 2020. godina nije ni malo poput 2016. godine, kada je Garlandu onemogućeno potvrđivanje u Senatu. U to vreme su Senat i Bijelu kuću kontrolisale različite političke stranke.
"Suprotno tome, Amerikanci su izabrali našu (republikansku) većinu 2016. godine i proširili je 2018. jer smo se obavezali da ćemo sarađivati sa predsjednikom Trumpom i podržati njegov dnevni red, posebno njegova izvanredna imenovanja u savezno pravosuđe", naveo je McConnell u izjavi od petka.
Upiranje prstom i optužbe nakon smrti sudije Ginsburg najnoviji su primjeri eskalacije partijske taktike koja je proces sudske potvrde transformisala iz nekada većinski dvostranačkog poduhvata u gotovo stalnu borbu.
Ometanje saslušanja, Obamini kandidati
Republikanci su bili gnjevni kada su se demokrate udružile u opoziciji protiv ultrakonzervativnog kandidata za Vrhovni sud bivšeg predsjednika Ronalda Reagana, Roberta Borka, 1987.
Demokrate su negodovale od 2009. do 2013. kada su republikanci drastično usporili razmatranje Obaminih kandidata za pravosuđe, potaknuvši demokrate da promijene pravila Senata i eleminišu mogućnost opstrukcije za sve kandidate osim za visoke sudove.
Republikanci su otišli korak dalje i eliminisali mogućnost opstrukcije za sve nominovane u 2017. godini.
Danas se, kažu analitičari, Amerika nalazi na neistraženoj teritoriji dok se nacija bori oko slobodnih mjesta u Vrhovnom sudu nekoliko nedjelja uoči opštih izbora.
"Rijetko imamo ove situacije kada neko premine i napusti sud neposredno pred izbore", rekla je direktorica predsjedničkih studija Univerziteta Virginia Barbara Perry, koja je situaciju opisala kao bez presedana u moderno doba.
"Dakle, moraćemo da budemo budni i da vidimo šta će se dogoditi", dodala je.