Iz entitetske Vlade su saopštili nakon sjednice održane u petak 24. januara, da su dali nalog menadžmentu "GAS RES-a" da hitno stupi u pregovore sa matičnom kompanijom "Comsar Energy Group Limited" iz Nikozije sa ciljem kupovine vlasničkog udjela u "Comsar Energy Republika Srpska".
"Comsar Energy Republika Srpska" nosilac je koncesionog prava na nalazištima uglja koja se graniče sa eksploatacionim poljem RITE Ugljevik.
Problemi sa nestašicom uglja već su u dva navrata u novembru i decembru na više od deset dana zaustavili rad Termoelektrane u Ugljeviku.
Zbog stanja u preduzeću radnici su tri puta protestovali, tražeći raskid koncesije za eksploataciju uglja sa kompanijom Comsar.
Ta kompanija je 2013. godine dobila koncesiju za eksploataciju uglja na ležištu "Ugljevik istok 2".
U Ugovoru o koncesiji navodi se da je procijenjena ukupna vrijednost investicije veća od 400 miliona maraka (220 miliona evra), što se odnosi na ukupno razdoblje koncesije od 30 godina.
Deset godina kasnije, Ministarstvo energetike i rudarstva je u decembru 2023. godine dalo dozvolu ovoj firmi za eksploataciju uglja.
Investitor je tražio kopanje uglja na dijelu lokacije rudnika čiji bi godišnji kapacitet iznosio oko milion tona, sa predviđenim vijekom eksploatacije ovog ležišta od četiri godine.
Kompanija "Comsar Energy Republika Srpska" nosilac je i koncesije za izgradnju i rad Termoelektrane Ugljevik 3, koja još uvijek nije izgrađena.
Prethodno je entitetski ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić izjavio za novinsku agenciju Srna 17. januara kako će se "nastaviti ranije započete aktivnosti preuzimanja projekta od kompanije 'Comsar', ne iznoseći pri tome nikakve detalje.
Vlada RS krajem 2022. preuzela je putem Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) preduzeće "Comsar Energy Hidro" koje je nosilac koncesije za izgradnju hidrocentrale "Mrsovo" na rijeci Lim u Rudom.
Prethodno je ERS kupio od Comsar-a propali hotel u Rudom za 2,3 miliona maraka ( oko 1,2 miliona evra).
Termoelektrana Ugljevik, uz Termoelektranu u Gackom, na jugu BiH, proizvodi oko 70 odsto struje potrebne za Republiku Srpsku.
Obje elektrane su u vlasništvu "Elektroprivrede RS", entitetske kompanije za proizvodnju, distribuciju i prodaju električne energije..