Linkovi

Vitriol o boksericama podstiče zabrinutost protiv LGBTQ+ sportistkinja


Alžirka Imane Khelif priprema se za borbu protiv Italijanke Angele Carini u kvalifikacijskom bokserskom meču za žene do 66 kg na Ljetnim olimpijskim igrama 2024., 1. avgusta 2024. u Parizu.
Alžirka Imane Khelif priprema se za borbu protiv Italijanke Angele Carini u kvalifikacijskom bokserskom meču za žene do 66 kg na Ljetnim olimpijskim igrama 2024., 1. avgusta 2024. u Parizu.

LGBTQ+ sportisti, zvaničnici i posmatrači upozorili su da bi poplava komentara mržnje koji pogrešno identificiraju bokserku Imane Khelif na Olimpijskim igrama u Parizu kao transrodnu osobu ili muškarca mogla predstavljati opasnost za LGBTQ+ zajednicu i sportistkinje.

Zabrinutost dolazi jer poznate ličnosti - od bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa do autorice Harryja Pottera J.K. Rowling — su se napali alžirsku bokserku nakon što je njena italijanska takmičarka Angela Carini napustila njihov meč u četvrtak. Oni i drugi komentari na društvenim mrežama lažno su tvrdili da je Khelif muškarac koji se bori protiv žene.

Komentari su se proširili društvenim mrežama, povlačeći Khelif i tajvansku bokserku Lin Yu-Ting u veću društvenu raspravu o ženama u sportu.

Glasnogovornik Međunarodnog olimpijskog komiteta Mark Adams rekao je u petak da je Khelif "rođena kao žena, bila je registrirana kao žena, živjela je kao žena, boksovala kao žena, ima ženski pasoš".

Upozorio je "da to ne pretvarate u neku vrstu lova na vještice".

Neki sportisti i posmatrači LGBTQ+ zabrinuti su da su komentari kritičara sa mržnjom – a MOK koji nije uspio da se pozabavi većim globalnim razgovorom prije Olimpijskih igara – već počeli da kleveću transrodne, nebinarne i druge LGBTQ+ osobe na događaju koji se zalaže za uključivanje. To dolazi jer su sve šire interpretacije rodnog identiteta potaknule veće političko natezanje konopa, često usredsređeno na sport.

Dok je Olimpijske igre u Parizu potakle plan otvorenosti i takmiči se rekordnih 193 otvoreno LGBTQ+ sportista, nastup drag queens-a tokom ceremonije otvaranja naišao je na intenzivnu reakciju religioznih konzervativaca i drugih koji su tvrdili da je ismijavao Posljednju večeru Leonarda da Vincija. Neki izvođači i umjetnički direktor ceremonije otvaranja kažu da su dobili prijetnje.

Italijanka Angela Carini razgovara sa svojim timom nakon što je odustala od borbe protiv Alžirke Imane Khelif u njihovom bokserskom meču za žene do 66 kg na Ljetnim olimpijskim igrama 2024., 1. avgusta 2024. u Parizu.
Italijanka Angela Carini razgovara sa svojim timom nakon što je odustala od borbe protiv Alžirke Imane Khelif u njihovom bokserskom meču za žene do 66 kg na Ljetnim olimpijskim igrama 2024., 1. avgusta 2024. u Parizu.

Nikki Hiltz, jedna od najboljih svjetskih trkačica na srednje staze koja se takmiči u ženskoj kategoriji za američki olimpijski tim, suočila se iz prve ruke s takvim komentarima mržnje. Dodijeljena ženskom rodu, Hiltz se identificira kao nebinarna.

"Transfobija je poludila na ovim Olimpijskim igrama", napisala je Hiltz na objavi na Instagramu odgovarajući na boksersku debatu. "Anti-trans retorika je anti-ženska. Ovi ljudi ne 'štite ženski sport', oni provode rigidne rodne norme, a svako ko se ne uklapa u te norme je meta i ocrnjen."

Kontroverza je ukorijenjena u tvrdnjama Međunarodne bokserske asocijacije da su Khelif i Lin pale na neodređenim i netransparentnim testovima podobnosti za žensko takmičenje, što je MOK nazvao "iznenadnom i proizvoljnom odlukom" upravnog tijela kojem je zabranjeno učešće na Olimpijskim igrama od 2019.

Dok neki sportovi imaju detaljne smjernice o transrodnim sportistima i nivoima hormona na takmičenjima, boks se oslanja na pravila koja datiraju s Olimpijskih igara 2016. koja kažu da je prag kvalifikovanosti ono što se pojavljuje na pasošu sportaša usred većeg razdora između IBA i MOK-a.

"Trenutna agresija na ova dva sportista je u potpunosti zasnovana na ovoj proizvoljnoj odluci (IBA), koja je donijeta bez ikakve odgovarajuće procedure", rekao je Adams iz MOK-a. "Ovi opasni, mizogini i neutemeljeni napadi mogu dovesti do dezinformacija."

Sportisti su se suočili s "priličnim slučajevima online agresije", rekao je Adams iz MOK-a. On je rekao da je odgovornost olimpijskog tijela da "brine" o sportistima i "postaraju se da su bezbedni".

Iako neki poput Cyda Zeiglera, suosnivača Outsportsa, stranice koja prati LGBTQ+ učešće na Olimpijskim igrama, kažu da je neuspjeh MOK-a da pruži jasnoću prije Igara povrijedio i sportašice i LGBTQ+ takmičarke, koje su se dugo borile za priznanje .

"Pitanje nije u tome što sportista pokušava da se takmiči, već ko pravi politiku", rekao je Zeigler. "Grozni dio ovoga je da je vitriol u posljednja dva dana bio usmjeren na ove sportiste."

Zeigler je rekao da će ova reakcija vjerovatno ugušiti LGBTQ+ javno učešće na Igrama u budućnosti uprkos tome što aktivisti kažu da su Olimpijske igre napravile velike korake posljednjih godina.

"Pokušavajući sakriti problem za koji su znali da dolazi, transfobični (ljudi) počinju da usmjeravaju razgovor", rekao je Zeigler. "Možemo voditi razgovore o uključivanju transsportista. Treba voditi promišljene razgovore. Izjeda me ljuti, gadni, užasni, slikoviti, jezivi jezik koji se navikava na ovo."

Bivši sportisti kao što je Belgijanka Charline Van Snick, 33, bivša osvajačica džudo medalja na Igrama 2012, rekli su da testiranje i komentari o Khelifovim i Hamorijevim tijelima poništavaju godine rada sportistkinja na suprotstavljanju stigmi.

Iako mnogi kažu da su vidjeli veliki napredak posljednjih godina, Ilona Maher, zvijezda američkog ženskog ragbi tima, rasplakala se u objavi na društvenim mrežama prije Olimpijade nakon komentara u kojima se tvrdilo da je muškarac.

"Postoje neke žene sa više testosterona ili različite vrste tijela", rekao je Van Snick. "U džudou se boriš, a moraš ostati žena, ono što je prihvaćeno od žene. Ako previše ličiš na muškarca, kažu: 'Ma, ona je muškarac.' Ali ja sam žena" koja bi mogla da pobijedi muškarca u sportu.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG