Linkovi

Više od 170 migranata za sada je pritvoreno u Guantanamu


Prve deportacija migranata u Guantanamo
Prve deportacija migranata u Guantanamo

Sjedinjene Države za sada su poslale više od 170 migranata - kako onih za koje se smatra da predstavljaju "veliku prijetnju", tako i onih koji su predviđeni za deportaciju - u američku pomorsku bazu u Guantanamo zalivu na Kubi.

Do utorka je bilo više od 120, kako ih administracija naziva "stranih kriminalaca" pod stražom u zatvoru u Guantanamo zalivu, prema zvaničniku američke odbrane.

Otprilike 50 drugih osoba također je zadržano u objektu za migrante u bazi.

Do sada niko od pritvorenika dovedenih u objekte u Guantanamo zalivu nije deportovan u druge zemlje.

Admiral Alvin Holsey je ranije rekao zakonodavcima da migrantski objekat baze ima kapacitet da primi oko 2.500 nenasilnih zatočenika. U toku su napori da se u njemu omogući smještaj za čak 30.000 nenasilnih migranata predviđenih za deportaciju.

"Radimo s DHS-om kako bismo razumjeli tok migranata", rekao je on tokom saslušanja u četvrtak pred Komitetom za oružane snage Senata. "Nećemo ići na 30.000 osim ako ne znamo da će doći do priliva migranata. Dakle, čekamo u ovom trenutku."

Ministarstvo domovinske sigurnosti je objavilo reklamnu kampanju kojom se upozorava migrante da ne ulaze ilegalno u SAD.

"Ako razmišljate o ilegalnom ulasku u Ameriku, nemojte ni razmišljati o tome", rekla je sekretarica za unutrašnju sigurnost Kristi Noem u videu namijenjenom međunarodnoj publici.

"Ako dođete u našu zemlju i prekršite naše zakone, mi ćemo vas loviti", rekla je. "Kriminalci nisu dobrodošli u Sjedinjenim Državama."

Noem, koja je prošlog petka posjetila zatvorsku ustanovu i nadgledala prebacivanje trećeg leta pritvorenika u pritvorski centar, više puta je opisala te muškarce kao "ubice i opake članove bandi" iz Venecuele i kao "najgore od najgorih".

U jednoj objavi na društvenim mrežama, Noem je rekla da je najmanje jedan od migranata poslanih u Guantanamo zalivu priznao ubistvo, dok su ostali traženi zbog pokušaja ubistva, napada, trgovine oružjem i lažnog predstavljanja.

Jedan zvaničnik, koji je govorio za Glas Amerike pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarao o naporima za deportaciju, rekao je da su svim pojedincima koji se drže u Guantanamu zalivu izdate konačne naredbe za deportaciju. Ali DHS još nije dostavio dokumentaciju o optužnici ili druge detalje u vezi sa zločinima za koje se pritvorenici terete da su počinili.

Prošle srijede, Američka unija za građanske slobode, zajedno s nekoliko grupa za prava imigracije, podnijela je tužbu protiv DHS-a, navodeći da je pritvorenicima koji se drže u zatvoru Guantanamo zalivu nepropisno odbijen pristup advokatima.

DHS je odbacio navode tužbe.

XS
SM
MD
LG