Meterolozi navode da će Helena dostići status velikog uragana prije nego što udari sjeverozapadni dio Floride u četvrtak veče, potencijalno kao oluja četvrte kategorije (od maksimalno pet), sa vjetrovima jačine od 209 kilometara na sat. Očekuje se da opasne poplave i snažan vjetar zahvate i Georgiju i Sjevernu i Južnu Karolinu.
Jaka kiša već pada u priobalnom dijelu Floride, u Georgiji, Južnoj Karolini, centralnoj i zapadnoj Sjevernoj Karolini i dijelovima Tennesseeja.
Helena je trenutno uragan druge kategorije, praćen vjetrovima jačine od oko 169 kilometara na sat. Više od 40 miliona stanovnika Floride, Georgije i Alabame živi u područjima u kojima su izdata upozorenja na uragan i tropsku oluju.
Prognoziraju se katastrofalne i opasne po život bujične poplave, kao i poplave u gradskim područjima. Plimski talasi bi u nekim područjima mogli da budu viši od 6 metara.
Direktor Nacionalnog centra za uragane upozorio je da bi talasi u priobalnom području mogli da unište zgrade i automobile, i da će „uslovi biti takvi da će ih biti nemoguće preživjeti”.
Moguća su i klizišta u nekim ruralnim područjima.
Guverner Floride Ron DeSantis uveo je vanredno stanje u gotovo svih 67 okruga. Mobilisao je Nacionalnu gardu i rasporedio hiljade ljudi za moguću akciju potrage i spašavanja, kao i obnovu napajanja električnom energijom.
Pozvao je stanovnike sjevernog dijela Floride da se evakuišu na vrijeme.
„Imate vremena da stignete do skloništa, ali morate odmah da krenete. Približavamo se uslovima koji će biti previše opasni”, upozorio je DeSantis.
Očekuje se da Helena i dalje bude imala snagu uragana kada u petak zahvati Macon, u Georgiji, navode meteorolozi.
„Trenutna prognoza za uragan Helena sugeriše da će oluja pogoditi svaki dio naše države”, rekao je guverner Brian Kemp.
Aviokompanije su otkazale ili odložile hiljade letova u četvrtak zbog uragana. Prema websiteu FlightAware, otkazano je 1.038 letova, a odloženo 1.672.
Sezona uragana je počela 1. juna, a Helena je osma snažna oluja.