Linkovi

UN: Usvojeni ukrajinsko-evropski i američki prijedlog rezolucije o Ukrajini, SAD suzdržane na svoj prijedlog


Rezultati glasanja Generalne skupštine UN za prijedlog rezolucije Ukrajine i evropskih partnera (Foto: UNTV)
Rezultati glasanja Generalne skupštine UN za prijedlog rezolucije Ukrajine i evropskih partnera (Foto: UNTV)

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je povodom trogodišnjice ruske agresije na Ukrajinu usvojila rezoluciju koja podržava ukrajinski suverenitet i teritorijalni integritet.

Rezoluciju, čiji su autori Ukrajina i evropski saveznici, podržale su 93 članice predstavničkog tijela svjetske organizacije, suzdržano ih je bilo 65, a protiv se izjasnilo 18 država.

Sjedinjene Države bile su među državama koje su se izjasnile protiv, a BiH, Hrvatska, Srbija i Crna Gora su je podržale.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija broji 193 država članica.

Takođe, Generalna skupština usvojila je i prijedlog američke rezolucije predložene istim povodom, ali su Sjedinjene Države tokom glasanja bile suzdržane.

Tumači se da su uzrok tome amandmani na prijedlog američke rezolucije sa kojima su se saglasile članice Generalne skupštine svjetske organizacije.

Amandmani uneseni u rezoluciju američki nacrt obuhvataju definisanje da je Rusija na Ukrajinu pokrenula invaziju u punom obimu i da je održivi i sveobuhvatni mir potrebno postići u skladu sa Poveljnom Ujedinjenih nacija i podrškom ukrajinskom suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu.

Dokument je podržalo 93 članica, njih 73 je bilo uzdržano, a osam zemlja je bilo protiv.

U tom tekstu Sjedinjene Države pozivale su na "brzo okončanje sukoba" i dalje na "trajni mir između Ukrajine i Ruske Federacije".

U prijedlogu koji su izradile SAD nije se pominjala invazija Rusije na Ukrajinu u punom obimu, koja je počela prije tačno tri godine.

Američki državni sekretar Marco Rubio rekao je u petak da će rezolucija koju predlazu SAD "potvrditi da je ovaj sukob užasan, da UN mogu pomoći da se okonča i da je mir moguć".

"Ovo je naša prilika da izgradimo pravi zamah ka miru", rekao je Rubio u saopštenju.

U opširnijoj ukrajinskoj rezoluciji navodi se da ruska invazija "traje već tri godine" i da "nastavlja da ima razorne i dugotrajne posljedice ne samo za Ukrajinu, već i za druge regione i globalnu stabilnost".

Poziva se na "deeskalaciju, rani prekid neprijateljstava i mirno rješavanje rata protiv Ukrajine" i naglašava se potreba da se rat završi ove godine.

U ukrajinskom nacrtu se navodi da ranije rezolucije koje je usvojila Generalna skupština moraju biti u potpunosti sprovedene, uključujući one kojima se Rusija poziva da se potpuno povuče sa međunarodno priznatih granica Ukrajine.

Rezolucije Generalne skupštine nisu pravno obavezujuće, ali nose moralnu težinu kao stav međunarodne zajednice.

U Vijeću sigurnosti Un-a rezoluciji je potrebna podrška najmanje devet od 15 članica, pod uslovom da nijedna od stalnih članica – Britanija, Kina, Francuska, Rusija ili Sjedinjene Države – ne iskoristi pravo veta. SAD očekuju da će njihov prijedlog imati dovoljnu podršku na glasanju u ponedeljak.

Glasanje se događa u trenutku kada francuski predsjednik Emanuel Macron odlazi u posjetu SAD kako bi razgovorao sa predsjednikom Donaldom Trympom. Među temama će, kako se očekuje, biti i rat u Ukrajini.

Makron je prošle nedelje rekao da planira da kaže Trumpu da SAD, lider "ne može da bude slab" pred ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Britanski premijer Keir Starmer trebalo bi da posjeti Washington kasnije ove nedelje radi sličnih razgovora, i kao što je Macron naglasio potrebu da suverenitet Ukrajine bude u centru bilo kakvog mirovnog napora.

Grupa lidera, uključujući predsjednicu Evropske komisije Ursulu von der Leyen, predsjednika Evropskog saveta Antonija Kostu, kanadskog premijera Justina Trudoa, premijerku Danske Mete Frederiksen i premijera Španije Pedra Sančeza, posjetila je u ponedeljak Kijev u znak podrške Ukrajini.

"Danas smo u Kijevu, jer je Ukrajina Evropa", rekla je von der Leyen na X-u. "U ovoj borbi za opstanak nije u pitanju samo sudbina Ukrajine. To je sudbina Evrope".

Ministri spoljnih poslova Evropske unije u ponedeljak su odobrili novu rundu sankcija Rusiji, za koje je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas rekla da uključuju mjere protiv brodova koji rade na izbjegavanju ograničenja za transport određene robe, banaka koje zaobilaze sankcije i opreme koja se koristi za pilotiranje dronovima.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao je nove sankcije "potpuno predvidivim" i rekao da evropske nacije izgleda žele da se rat nastavi.

Nastavljene borbe

Borbe su nastavljene u ponedeljak, a Rusija je saopštila da je preko noći oborila 23 ukrajinske bespilotne letjelice, uključujući 16 iznad regiona Oril.

Guverner Rjazanja Pavel Malkov rekao je da su krhotine koje su pale sa uništenog ukrajinskog drona izazvale požar u industrijskom postrojenju.

Ukrajinska vojska saopštila je u ponedeljak da je oborila 113 od 185 dronova koje je Rusija koristila u napadima tokom noći.

U izvještaju su korištene neke informacije agencija Reuters, AP i Agencije Frans pres.

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG