S obzirom na pogoršanje odnosa Washingtona sa Pekingom i Moskvom, malo je vjerovatno da će Savjet bezbjednosti UN usvojiti nove sankcije Pjongjangu, također kažu stručnjaci.
Harry Kazianis, viši direktor korejskih studija u Centru za nacionalni interes, rekao je: "Ne vidim nikakve šanse da Rusija i Kina podrže bilo kakve akcije Savjeta bezbjednosti UN u vezi sa Sjevernom Korejom u ovom trenutku, čak i ako DNRK testira ICBM (interkontinentalnu balističku raketu) ili čak nuklearno oružje".
"DPRK" je engleska skraćenica punog zvaničnog naziva Sjeverne Koreje, Demokratska Narodna Republika Koreja.
"Kakav podsticaj imaju Peking ili Moskva u ovom trenutku kada su obje zemlje u tolikom sukobu sa Washingtonom oko toliko različitih pitanja", upitao je dalje Kazianis ukazujući na kontinuirano rivalstvo SAD sa Kinom na globalnom nivou i sukob Washingtona sa Moskvom oko Ukrajine.
Okončanje moratorijuma na testiranje
Sjeverna Koreja je 19. januara saopštila mogućnost testiranja ICBM ili nuklearnog oružja pošto je objavila da razmatra nastavak testiranja oružja koje SAD smatra direktnom pretnjom.
Sjevernokorejski lider Kim Jong Un uveo je samonametnuti moratorijum na testiranje interkontinentalnih balističkih raketa i nuklearnog oružja 2018. godine, rekavši da će režim "prekinuti nuklearne testove i ispaljivanje interkontinentalnih balističkih raketa".
Prema tvrdnjama eksperata, mogućnost da Pjongjang testira ICBM postala je vjerovatnija 30. januara, kada je Sjeverna Koreja probno ispalila balističku raketu srednjeg dometa koja je sposobna da stigne do američke teritorije Guam, što je bio kraj mjeseca obilježenog sa ukupno sedam lansiranja raketa.
Ambasadorica SAD u Ujedinjenim nacijama Linda Thomas-Greenfield
dala je u petak zajedničku izjavu predstavnika Ujedinjenih nacija Albanije, Brazila, Francuske, Irske, Japana, Norveške, Ujedinjenog Kraljevstva i Ujedinjenih Arapskih Emirata nakon sastanka Savjeta bezbjednosti koji je sazvan radi razmatranja lansiranje rakete srednjeg dometa.
"Pozivamo sve države članice, posebno naše kolege članove Savjeta, da igraju konstruktivnu ulogu u sprovođenju rezolucija Savjeta bezbjednosti koje se odnose na DNRK", rekla je Thomas-Greenfield osuđujući raketnu probu od 30. januara.
Kazianis je rekao: "Skoro mogu da garantujem da će Sjeverna Koreja testirati ICBM nakon završetka Olimpijskih igara (u Pekingu), pošto Sjeverna Koreja ima više godišnjica liderstva koje će željeti da obilježi velikim (raketnim) dostignućima".
Kina i Rusija su 20. januara blokirale potez SAD za uvođenje novih sankcija Sjevernoj Koreji poslije četvrte raketne probe režima u mjesecu, 17. januara. Svih pet stalnih članica Savjeta — Kina, Francuska, Rusija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države — moraju jednoglasno da donesu rezoluciju da bi ona stupila na snagu, a svaka od tih pet država ima pravo veta i mogućnost da blokira rezoluciju.
Američki State Department saopštio je u petak korejskoj službi Glasa Amerike da američki cilj "ostaje potpuna denuklearizacija Korejskog poluostrva" i da neće "upasti u hipotetiku".
Izgledi za nove sankcije
Gary Samore, bivši koordinator Bijele kuće za neproliferaciju oružja za masovno uništenje i borbu protiv terorizma tokom administracije predsjednika Baracka Obame, rekao je da će, ukoliko Sjeverna Koreja "izvrši raketni test dugog dometa ili nuklearni test, oni (Peking i Moskva) biti pod velikim pritiskom da podrže dodatne sankcije u UN".
Samore je nastavio: "Ali s obzirom na stanje odnosa između SAD i Kine i između Rusije i Sjedinjenih Država, nisam siguran da li će Peking ili Moskva nastaviti da sarađuju sa SAD da bi ograničili – da limitiraju – aktivnosti Sjeverne Koreje".
Ken Guse, direktor Programa za analiziranje protivnika u neprofitnoj istraživačkoj i analitičarskoj organizaciji CNA, pogledao je kako bi američko-kineski odnosi mogli uticati na uvođenje sankcija: "Odnos između SAD i Kine trenutno nije tako dobar, pa zašto bi (Peking) podržavao sankcije da podrži nešto što vode Sjedinjene Države?
"Sjeverna Koreja radi na osnovu pretpostavke da postoji konkurencija velikih sila i da Kina i Rusija neće stati na stranu Sjedinjenih Država", rekao je Gause.
Evans Revere, bivši zvaničnik State Departmenta sa velikim iskustvom u pregovorima sa Sjevernom Korejom, razmatrao je kako tekuća kriza u Ukrajini odvlači pažnju Bidenove administracije sa DNRK: "Mogućnost ruske invazije zauzima znatnu količinu propusnog opsega u Washingtonu, čime spriječava SAD da se fokusiraju na Sjevernu Koreju koliko bi inače željele".
"Niko to ne zna bolje od Kim Jong Una, koji se vjerovatno ponaša onako kako jeste jer nastoji da iskoristi preokupaciju Washingtona drugim hitnim pitanjima".
Ograničene mogućnosti
"Bez obzira na to da li Moskva i Peking podržavaju sankcije Ujedinjenih nacija, Bidenova administracija ima alat da sprovede sankcije SAD i UN", rekao je Anthony Ruggiero, viši saradnik u Fondaciji za odbranu demokratija.
"Moraju da ih koriste da sankcionišu dodatne subjekte, pojedince i banke koji pomažu u izbjegavanju sankcija Sjevernoj Koreji, uključujući Kinu i Rusiju", rekao je on.
Savjet bezbjednosti je 2017. doneo više rezolucija koje su Kina i Rusija odobrile kao stalne članice, nakon što je Sjeverna Koreja izvršila nuklearni test i tri ICBM testa, uključujući testiranje Hwasong-15 rakete, za koji se u izvještajima kaže da je sposobna da stigne do kopna SAD.