Nakon sastanka s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, američki ministar financija Scott Bessent opisao je predloženi sporazum kao potencijalni "dugoročni sigurnosni štit" za Ukrajinu kada se njen rat s Rusijom privede kraju.
Zelenskyy je potvrdio da je Ukrajina dobila prvi nacrt sporazuma i izrazio nadu da bi konačni dogovor mogao biti postignut u Minhenu. Ukrajina ima za cilj da osigura kontinuiranu podršku SAD-a dok pokušava da se suprotstavi tekućoj ruskoj invaziji.
Američki predsjednik Donald Trump je u međuvremenu izjavio da želi postići dogovor o ukrajinskim mineralnim resursima rijetkih zemalja u zamjenu za kontinuiranu podršku SAD-a u ukrajinskim ratnim naporima.
"Rekao sam im (Ukrajini) da želim ekvivalent [od] 500 milijardi dolara vrijedan rijetkih minerala," rekao je Trump za Fox News u intervjuu emitiranom u ponedjeljak.
Strateški resursi u promjeni globalnog pejzaža
Globalna konkurencija za kritične sirovine neophodne za industriju se intenzivirala posljednjih godina. Traženi CRM-ovi uključuju uranijum, titanijum, litijum, grafit, nikl i aluminijum, kao i minerale retkih zemalja koji se koriste u nizu uređaja visoke tehnologije.
Trenutno je Kina najveći svjetski dobavljač rijetkih minerala. Prema nedavnom izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma, Kina zadovoljava oko 40% potražnje Evropske unije za tim resursima. Ostali značajni dobavljači su Australija, Južna Afrika, Kanada i Brazil.
Sjedinjene Države i Evropska unija godinama su radile na smanjenju oslanjanja na Kinu u pogledu minerala. Tu nastupa Ukrajina.
Sjedinjene Države održavaju listu od 50 kritičnih sirovina, a Ukrajina posjeduje najmanje 22 elementa, kaže Serhii Voitsehovskyi, član odbora ukrajinske rudarske investicione kompanije BGV.
To uključuje značajna ležišta rijetkih zemnih materijala, iako su minerali do sada uglavnom neiskorišteni zbog rata i nedostatka dovoljnih geoloških podataka.
Provjerene rezerve uključuju neka od najvećih svjetskih nalazišta grafita, uranijuma, titanijuma i litijuma — materijala neophodnih za mnoge industrije, uključujući obnovljivu energiju i odbranu.
"Imamo najveća nalazišta litijuma u Evropi i značajne rezerve uranijuma, koje postaju sve vrijednije kako nuklearna energija doživljava globalni preporod", rekao je Voitsehovskyi.
Roman Opimakh, bivši generalni direktor Ukrajinskog geološkog zavoda, rekao je da SAD sve više očajnički traže pouzdane izvore CRM-a.
"Tokom proteklih nekoliko godina, SAD su zabilježile smanjenje proizvodnje CRM-a za 24 posto", rekao je on za Glas Amerike. “U isto vrijeme, Kina je zabranila direktan izvoz određenih materijala, favorizirajući proizvode s dodanom vrijednošću. To stvara hitnu potrebu za alternativnim izvorima, a Ukrajina je u dobroj poziciji da popuni ovu prazninu.”
Geološka raznolikost
Svjetski ekonomski forum procjenjuje da je Ukrajina zbog bogate geološke raznolikosti svrstava među 10 najvećih svjetskih dobavljača mineralnih resursa, držeći oko 5% globalnih rezervi.
Kineska dominacija na CRM tržištima proizlazi iz decenija strateškog ulaganja. Ukrajina se nada da će razviti sličnu dugoročnu viziju, koristeći svoje resurse za jačanje svoje ekonomije i poboljšanje integracije sa zapadnim ekonomijama.
"Za Ukrajinu razvoj ovog sektora nije samo izvoz - to je izgradnja snažne lokalne ekonomije koja obezbjeđuje radna mjesta i stabilnost. Za naše međunarodne partnere, radi se o osiguravanju pouzdanog i demokratskog izvora ovih osnovnih materijala", rekao je Voitsehovskyi.
Nastavak ruske invazije - i bilo koji mirovni sporazum koji je ostavio Rusiji kontrolu nad istočnim provincijama Ukrajine - mogao bi zakomplicirati te planove. Opimakh kaže da se pet do 10 ključnih nalazišta kritičnih sirovina nalazi u oblastima koje su okupirale ruske trupe.
„Ova ležišta imaju rezerve, dokazane rezerve“, rekao je on. “Među njima su elementi zemlje i barem litijum i mangan.”
Međutim, dodao je, “većina kritičnih minerala nalazi se na teritoriji koju kontroliše ukrajinska vlada”.
Ukrajinskoj CRM industriji potreban razvoj
Istorijski gledano, Ukrajina je bila značajan igrač u rudarskoj industriji, sa značajnim operacijama u uglju, željezu i drugim proizvodima. Međutim, CRM sektor u zemlji je još uvijek u ranoj fazi. Za razliku od etabliranih industrija, razvoj CRM rudarstva zahtijeva napredne tehnologije istraživanja i obrade, područja u kojima Ukrajina traži međunarodna ulaganja i stručnost.
„Iskopavanje i obrada CRM-ova u Ukrajini mogu imati transformativni efekat na ukrajinsku ekonomiju, obezbjeđujući radna mjesta, razvoj infrastrukture i tehnološki napredak“, rekao je Opimakh. “Istovremeno, poboljšava globalnu sigurnost smanjujući ovisnost o jednom dobavljaču.”
BGV je već uložio 100 miliona dolara u CRM projekte; međutim, Voitsehovskyi je rekao da je za proširenje operacija potrebno dodatno finansiranje.
„Razvoj projekta eksploatacije grafita u Balahivki (regija Kirovograd), na primjer, zahtijeva oko 450 miliona dolara kapitalnih izdataka“, rekao je on.
Kako Ukrajina nastoji da se uspostavi kao ključni igrač u CRM sektoru, partnerstvo sa SAD-om i drugim zapadnim zemljama bit će od suštinskog značaja, kažu analitičari. Partnerstva bi bila strateška i ekonomska; oni bi osigurali stabilnu i raznoliku opskrbu kritičnim materijalima za globalno tržište uz jačanje poslijeratnog oporavka Ukrajine i otpornost na ekonomski rast.
"Vjerujemo u win-win strategiju. Ukrajina ima resurse, a naši partneri zahtijevaju ove materijale. Zajedno možemo razviti održivu industriju visoke vrijednosti koja koristi svima", rekao je Voitsehovskyi.
Oleksiy Kovalenko doprinio je ovom izvještaju.