Najviši američki zvaničnici su Sinwarovu smrt opisali kao značajno postignuće u borbi protiv terorizma.
„Ovo je dobar dan za svijet”, rekao je predsjednik Joe Biden novinarima, ubrzo nakon što je stigao u Berlin na sastanke.
Ali, američki predsjednik je također rekao da je vrijeme da se „krene dalje”, da Izrael okonča rat i da se taoci vrate kućama.
U odvojenoj izjavi, američki državni sekretar Antony Blinken nazvao je Sinwara, arhitektu terorističkog napada 7. oktobra 2023. u kojem je ubijeno oko 1.200 Izraelaca, „opakim i nepokajanim”. Rekao je: „Svijet je bolje mjesto kad ga nema.”
Ipak, Blinken je također obećao da će Sjedinjene Države „udvostručiti svoje napore sa partnerima da okončaju ovaj sukob, osiguraju oslobađanje svih talaca i zacrtaju novi put naprijed” za ljude u Gazi.
Taj novi put, međutim, bit će izazovan.
„Kratkoročno, vjerujem da će ovo stvoriti određeni stepen haosa na terenu”, rekao je Ghaith Al-Omari, viši saradnik na Washington institutu za bliskoistočnu politiku i bivši pregovarač za palestinske vlasti.
„Sinwar je bio jedinstven vođa”, rekao je Al-Omari. „Hamas nema nikoga ko bi mogao zamijeniti tu konkretnu ulogu.”
Al-Omari i drugi bivši zvaničnici kažu da je lista mogućih zamjena kratka.
Jedna od mogućnosti je Sinwarov brat Mohammed, iako neki stručnjaci misle da je preslab da bi mogao preuzeti kontrolu nad cijelom terorističkom organizacijom.
Vjerovatniji kandidat, kažu, je Khaled Mashaal, visoki i poznati zvaničnik Hamasa u Dohi, u Kataru. Druga mogućnost, iako manje vjerovatna, je Khalil al-Hayya, koji je služio kao Hamasov pregovarač.
I jedni i drugi bi mogli biti otvoreni za okončanje rata.
„Oni više vole, hajde da kažemo, unovčiti i dobiti ono što mogu i postići dogovor i pokušati izvući neke koristi od toga”, rekao je Al-Omari, ističući da postoji kvaka. „Njihova sposobnost da stvarno proizvedu promjene na terenu [u Gazi] je ograničena.”
Ipak, njihova potencijalna spremnost da se dogovore je značajno odstupanje od Hamasovog stava pod Sinwarom.
„On [Sinwar] je blokirao sve puteve ka bilo kakvom sporazumu”, rekao je bivši izraelski sigurnosni zvaničnik za Glas Amerike, govoreći pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarao o razvoju događaja.
Američki zvaničnici su izrazili slične stavove. Ali mnogi su također izrazili opetovanu zabrinutost oko spremnosti Izraela da iznese plan za "dan nakon" završetka borbi u Gazi.
„Nastavljamo da razgovaramo sa našim izraelskim kolegama u smislu kako bi to izgledalo”, rekao je portparol Pentagona general-major Pat Ryder novinarima u četvrtak. „Svakako, to će biti složen poduhvat.”
Jedna zabrinutost je da bi izraelski premijer Benjamin Netanyahu možda želio da pojača svoju vojnu prednost protiv Hamasa u Gazi, kao i protiv terorističke grupe Hezbollah, na sjeveru, u Libanu.
„Način na koji su Izraelci bili u ofanzivi i u Gazi i u Libanu, ne mislim da će Netanyahu uskoro prestati", rekao je za Glas Amerike Colin Clarke, direktor istraživanja u globalnoj obavještajnoj kompaniji Soufan Group.
„Očekujem da će [Sinwarova smrt] biti važna za degradiranje Hamasa, ali sumnjam da će utjecati na rješavanje sukoba u ovoj fazi”, dodao je.
Drugi se više nadaju.
„Sada Izrael ima ono što im je uvijek bilo potrebno”, rekao je bivši izaslanik SAD za Bliski istok Dennis Ross. „Ono što im je uvijek trebalo, barem na jednom nivou, bila je neka vidljiva pobjeda. I to nije samo uništavanje vojske, Hamasa ili vojne infrastrukture. Također je bilo da ste morali dobiti tipa koji je bio odgovoran za to.”
Ali čak i Ross, poput Al-Omarija koji je sada viši saradnik na Washington institutu za bliskoistočnu politiku, brine o sporazumu o prekidu vatre koji predviđa povratak izraelskih talaca koje još uvijek drži Hamas, da bi mogao bi biti poremećen nedostatkom plana „dan poslije” i odsustvo bilo kakvog kredibilnog autoriteta na terenu.
„Iskreno, jedina opcija ovdje su palestinske vlasti”, rekao je Ross, misleći na palestinsko tijelo koje upravlja na Zapadnoj obali.
„Neće biti drugog odgovora”, rekao je on odgovarajući na pitanje Glasa Amerike, upozoravajući da je alternativa „vakum koji će popuniti najgore sile, uključujući Hamas, koji će moći da se vrate”.
Za neke sadašnje i bivše zapadne zvaničnike, takav scenario ostaje jasna mogućnost.
Sinwarova smrt je „veliki udarac” za Hamas, rekao je Edmund Fitton-Brown, bivši visoki zvaničnik Ujedinjenih naroda za borbu protiv terorizma koji trenutno služi kao viši savjetnik u Projektu za borbu protiv ekstremizma.
Samo što to nije siguran smrtni udarac za terorističku grupu sa sjedištem u Gazi.
"Možda je Hamasov status kao glavnog manje jasan. Ali nijedna druga grupa nije u poziciji da preuzme tu poziciju”, rekao je Fitton-Brown. „To bi moglo dovesti do fragmentacije palestinskih ekstremista s nepredvidivim rezultatima.”
To bi moglo uključivati i tekuće borbe u Gazi.
„Očekivao bih da se pobuna na niskom nivou nastavi”, rekao je Jonathan Schanzer, viši potpredsjednik za istraživanje i stručnjak za Bliski istok u Fondaciji za odbranu demokratija sa sjedištem u Washingtonu.
„Vjerovatno će postojati džepovi otpora od strane Hamasa ili možda boraca bliskih Hamasu”, rekao je Schanzer za Glas Amerike. „Vjerovatno još uvijek donekle postoji velika ponuda mladića u trenerkama voljnih da uzmu AK-47 i da se bore ili u ime Hamasa ili u ime nečega što je možda pojmovno povezano s Hamasom.”
Portparolg Pentagona je rekao da je „Hamas nevjerovatno degreadiran”.
„[Oni] sigurno ne liče ni slično onome što su bili 7. oktobra”, rekao je Ryder.
Neki analitičari procjenjuju da su od 24 bataljona kojima je Hamas komandovao kada je pokrenuo teroristički napad na Izrael prošle godine, 23 uništena. A izraelski zvaničnici tvrde da su ubili oko 17.000 boraca Hamasa otkako su pokrenuli operaciju u Gazi.
Procjene američkih obavještajnih službi od prošlog mjeseca, pokazuju da je broj Hamasovih boraca „vjerovatno... manji od 20.000 boraca”.
Osim Hamasa, američke obavještajne službe u prošlosti su izrazile zabrinutost za desetak drugih militantnih grupa u Gazi, uključujući Palestinski islamski džihad, koje su povremeno radile na jačanju Hamasovih napora.
Postoje i pitanja o tome kako bi Iran mogao reagirati. Ranije ovog mjeseca, Teheran je lansirao oko 200 balističkih projektila na Izrael u znak odmazde za izraelske operacije u kojima su ubijeni drugi lideri Hamasa i Hezbollaha.
Izraelski premijer odmah je upozorio Iran da će „platiti” za napad, a iranski zvaničnici se od tada pripremaju za odgovor Izraela.
„Sve će oči biti uprte u Alija Khameneija, vrhovnog vođu”, rekao je Schanzer. „On će biti u poziciji u kojoj mora da odgovori.”