Izdvojeno
Tri stvari koje su obilježile mandat Gordane Tadić prije konačne odluke o smjeni
U srijedu će biti donesena konačna odluka o mogućoj smjeni glavne državne tužiteljice sa ove pozicije zbog disciplinske odgovornosti.
Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) podsjeća na tri glavne stvari koje su obilježile rad Državnog tužilaštva u mandatu Gordane Tadić.
U srijedu, 20. oktobra, Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) odlučivat će o žalbi na odluku Drugostepene disciplinske komisije iz septembra kojom se Gordana Tadić premješta s pozicije glavne državne tužiteljice na mjesto tužiteljice Državnog tužilaštva.
Disciplinska tužba protiv Tadić podnesena je u aprilu 2021. godine, a prijavljena je za nemar ili nepažnju u vršenju službenih dužnosti te za propuštanje, iz neopravdanih razloga, da postupi u skladu s odlukama, naredbama ili zahtjevima VSTV-a. Između ostalog, na teret joj je stavljeno svjesno zanemarivanje obaveze i naloga VSTV-a da se predmeti Tužilaštva raspoređuju u rad tužiocima putem automatskog sistema raspodjele (TCMS).
Tadić se na čelu Tužilaštva BiH nalazi od septembra 2016., prvo kao vršilac dužnosti, prije nego što je zvanično izabrana za funkciju 2019. godine. Rad Tužilaštva BiH za vrijeme njenog mandata kritikovan je u nekoliko međunarodnih izvještaja, među kojima su onaj Misije OSCE-a u BiH, Transparency Internationala, Evropske komisije i nekadašnje više tužiteljice Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) Joanne Korner.
Najčešće kritike odnosile su na procesuiranje ratnih zločina, visoke korupcije i transparentnosti rada Tužilaštva.
Tadić nije unaprijedila rad na predmetima ratnih zločina
U izvještaju sutkinje Korner “Unapređenje procesuiranja predmeta ratnih zločina na državnom nivou u BiH” iz septembra 2020. zaključeno je da Tužilaštvo BiH nije napravilo napredak u radu na predmetima ratnih zločina u odnosu na 2016. godinu i da rukovodstvo nije unaprijedilo rad Tužilaštva te da je zapravo došlo do pada kvaliteta rada na istragama i podizanjima optužnica za ratne zločine.
Državno tužilaštvo ispoštovalo je samo četiri od ukupno 32 preporuke iz ranijeg izvještaja sutkinje Korner iz 2016. godine.
U izvještaju se navodi problem malog broja optužnica i upozorenje da način rukovođenja opterećuje i usporava rad na predmetima ratnih zločina.
Državno tužilaštvo je u prvih šest mjeseci 2020. godine podiglo samo jednu optužnicu za ratne zločine, a od 1. januara do kraja juna 2021. godine podiglo samo dvije optužnice. Jedna od dvije optužnice odnosi se na Gorana Viškovića, kojeg je 2011. godine Sud Bosne i Hercegovine osudio na 18 godina zatvora zbog zločina u Vlasenici i koji se nalazi na izdržavanju kazne. Ranije je Korner ocijenila da je procesuiranje već osuđenih neadekvatno korištenje postojećih resursa.
U prošloj godini podignuto je svega 16 optužnica za ratne zločine.
Korner je kritikovala i podizanje optužnica protiv osoba koje nisu dostupne pravosuđu u BiH ili počinilaca koji već izdržavaju duge kazne zatvora za ratne zločine.
Korner u izvještaju navodi da Tužilaštvo BiH treba raditi samo na najsloženijim predmetima, ali to nije slučaj jer “su mnoge optužnice uključivale jednog optuženog kojem se na teret stavlja direktno izvršenje djela”.
Tužilaštvo BiH se nije posvetilo procesuiranju visoke korupcije
Jedan od zaključaka izvještaja stručnjaka o vladavini prava u BiH koje je u Bruxellesu krajem 2019. godine Reinhard Priebe predstavio Evropskoj komisiji, predstavnicima zemalja Evropske unije (EU) i vlastima Bosne i Hercegovine, navodi da pravosudni sistem u BiH ne uspijeva da se bori protiv ozbiljnog kriminala i korupcije.
Tada je, kao jedan od najvećih problema u radu pravosuđa u BiH, navedena slabost tužilaca da se odupru uticajima i nedostatak pojedinačne nezavisnosti.
BIRN BiH je u ranijim pisanjima pokazao da je 2019. godine Tužilaštvo BiH podiglo svega 11 optužnica protiv 33 osobe zbog koruptivnih krivičnih djela, a tokom 2020. taj broj bio je 12 optužnica protiv 22 osobe.
Više od polovine optužnica u 2020. godini podignuto u decembru, a ukupna pribavljena korist, prema saopćenjima najvišeg tužilaštva u državi, iznosi tek nešto više od 15.000 KM i 40 eura.
Tužilaštvo BiH se u optužnicama za korupciju fokusiralo na nogometne sudije u Prvoj ligi Federacije, granične policajce i inspektora Ureda za veterinarstvo BiH koji se terete da su zahtijevali i primali dar za propust osoba i robe u državu, te na jednog državljanina Srbije koji je graničnom policajcu davao 150 KM. Među optuženima najviše je bilo carinika Uprave za indirektno oporezivanje (UIO).
Prema navodima Izvještaja Transparency Internationala, Tužilaštvo BiH je tokom 2020. povećalo broj osuđujućih presuda za korupcijska krivična djela u odnosu na 2019., prvenstveno zbog, kako se navodi, katastrofalnih rezultata iz 2019. godine, kada je Sud BiH donio samo jednu presudu za korupcijska krivična djela.
U “Trećem godišnjem izvještaju o odgovoru pravosuđa na korupciju: Sindrom nekažnjivosti”, koji je objavila Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, ukazano je na ukupno pogoršanje učinka sudija i tužilaca u procesuiranju teških predmeta korupcije.
“Dodatnu zabrinutost izaziva to što je učinak specijalizovanih tužilaštava na državnom i nivou Republike Srpske zabilježio čak i dodatni pad s obzirom da Tužilaštvo BiH i Posebni odjel Republičkog javnog tužilaštva RS-a nisu podigli nijednu optužnicu u predmetima visoke i korupcije srednjeg nivoa u 2019. godini”, navodi se u izvještaju koji je rad ovih tužilaštava ocijenio kao “ispod svakog prihvatljivog standarda”.
Tadić se suočila s kritikama o nedovoljnoj transparentnosti
Sutkinja Korner je u svom posljednjem izvještaju o radu Tužilaštva BiH na predmetima ratnih zločina navela kako ovo tužilaštvo treba obavještavati medije i javnost o svom radu, između ostalog i na konferencijama za medije. Ali od kada je imenovana za vršiteljicu dužnosti a potom i zvanično za glavnu tužiteljicu, Gordana Tadić je održala svega jednu konferenciju za medije. Tokom njenog mandata drugi tužioci nisu održavali takve konferencije.
Korner je također navela da je posao glavnog tužioca da, između ostalog, sarađuje i sa medijima. Iz službe za odnose sa javnošću Tužilaštva nerijetko medije u saopćenju obavijeste o sastancima glavne državne tužiteljice, ali ona rijetko daje intervjue medijima. Novinari BIRN-a BiH i drugi novinari koji su ranije govorili za tekst o transparentnosti Državnog tužilaštva često ne dobiju odgovore na upite glasnogovorniku Državnog tužilaštva. Tadić također nije odgovorila na nekoliko zahtjeva za intervju unazad godinu dana.
BIRN BiH je ranije pisao kako je Tadić promijenila raniju praksu istupanja tužilaca u javnosti. Medijski radnici su ranije mogli razgovarati i citirati državne tužioce. BIRN BiH je pisao da Tadić godinama ne dozvoljava tužiocima ove institucije da komuniciraju s medijima i da istupaju u javnosti. Više državnih tužilaca je novinarima BIRN-a BiH u nezvaničnim razgovorima potvrdilo da im glavna tužiteljica ne dozvoljava da istupaju u medijima.
See all News Updates of the Day
Predsjednik Biden proširio okvir za sankcije na Zapadnom Balkanu
Bijela kuća je saopćila da je predsjednik Joe Biden donio predsjedničku uredbu kojom se daju amandmani na ranije odluke Bijele kuće vezano za područje Zapadnog Balkana.
Bijela kuća je saopćila da je predsjednik Joe Biden donio predsjedničku uredbu "Preduzimanje dodatnih koraka u vezi sa situacijom na Zapadnom Balkanu" kojom se daju amandmani na ranije odluke Bijele kuće vezano za to područje.
Nova izvršna uredba se objavljuje s obzirom na situaciju u tom području, uključujući nastavak pokušaja kojima se u pitanje dovodi suverenitet i teritorijalni integritet zemalja Zapadnog Balkana i kojima se podrivaju postojeći sporazumi i legalne institucije.
Nadalje se u uredbi predsjednika Bidena navodi da u zemljama regiona vlada značajna korupcija koja podriva vladavinu prava, uz nastojanje osoba i entiteta da se izbjegnu posljedice američkih sankcija.
Bijela kuća u tom smislu je dala nove upute koje su praktički osnova za nove proširene, i sveobuhvatnije sankcije za sve osobe koje su odgovorne ili uključene u nastojanja, politiku ili aktivnosti da se onemogući, ometa, ugrožava ili prijeti miru, stabilnostu, bezbjednostu u zemljama zapadnog Balkana, kao i teritorijalnom integritetu svake od zemalja,
Uredba se odnosi i na sve osobe ili entitete koji prijete ili ugrožavaju ljudska prava, kao i bilo kojih od postojećih mirovnih sporazuma, uključujući Dejtonski sporazum za BiH.
Dijelovi uredbe se odnose također na korupciju na svim nivoima, uključujući političku koupciju, čime će se direktno sankcionirati osobe ili entiteti – ali ovom novom uredbom i supružnici i odrasla djeca - osoba koje se bave korpcijom, davanjem mita, kao i krađom javnih fondova, ili podržavaju i omogućavaju iste.
Cilj nove uredbe je u suštini značajno otežavanje izbjegavanja sankcija za sve sancionirane osobe, pojedince, i entitete.
Požari u Los Angelesu: Dvije žrtve, izgorjelo više od hiljadu kuća
Kalifornijski vatrogasci bore se sa šumskim požarima koji su zahvatili područja širom oblasti Los Angelesa, uništavajući kuće, tjerajući u bijeg desetine hiljada ljudi koji su zakrčili puteve svojim vozilima i opterećujući resurse, dok se zvaničnici pripremaju za dalje pogoršanje situacije.
Kako prenosi AP, pozivajući se na izjavu šefa vatrogasne službe okruga Los Angelesa, život su izgubile dvije osobe a izgorjelo je više od hiljadu kuća.
Požar koji je izbio u utorak uveče u blizini rezervata prirode u unutrašnjosti brda sjeveroistočno od LA-a proširio se tako brzo da je osoblje u centru za starije osobe moralo da gura desetine korisnika u invalidskim kolicima i bolničkim krevetima niz ulicu do parkinga.
Korisnici doma su tamo čekali u pidžamama i spavaćicama dok je žar padao oko njih sve dok nisu stigla vozila hitne pomoći, autobusi, pa čak i građevinski kombiji da ih odvezu na sigurno.
Još jedan požar koji je izbio nekoliko sati ranije zahvatio je gradski kvart Pacific Palisades, brdovito područje duž obale prošarano rezidencijama slavnih ličnosti koje su obilježili Beach Boys u svom hitu iz 1960-ih "Surfin' USA".
U mahnitoj žurbi žitelja da se domognu bezbjednosti, putevi su zakrčeni zbog čega su mnogi ljudi napustili svoja vozila i pobjegli pješke, neki noseći kofere.
Saobraćajna gužva na Palisades Driveu spriječila je vozila hitne pomoći da prođu, a doveden je buldožer da izgura napuštene automobile u stranu i prokrči put. Na video snimku vidi se široko područje sa uništenim kućama i radnjama duž čuvenog autoputa uz obalu Pacifika.
Stanovnica Pacific Palisadesa Kelsey Trainor rekla je da je jedini put koji ulazi i izlazi iz njenog kraja blokiran. Pepeo je padao svuda oko njih, dok je vatra gorjela sa obje strane puta.
"Gledali smo, vatra je prešla sa jedne strane puta na drugu stranu puta", rekla je Trainor. "Ljudi su izlazili iz automobila sa svojim psima, bebama i torbama, plakali su i vrištali."
Treći požar izbio je oko 22.30 časova i brzo je izazvalo evakuaciju u Sylmaru, zajednici u dolini San Fernando koja je najsjevernije naselje u Los Angelesu.
Istrage su još uvijek u toku za utvrđivanje uzroka sva tri požara.
Vatrenu stihiju raspiruje vjetar Santa Ane koji je na nekim mjestima dostizao brzinu od 97 kilometara na čas. Očekivalo se da će se vjetar pojačati tokom noći, stvarajući izolovane udare koji bi mogli da dostignu brzinu od 160 km/h u planinama i podnožju - uključujući područja u kojima mjesecima nije padala obilnija kiša.
Situacija je podstakla vatrogasnu jedinicu Los Angelesa da preduzme rijedak korak i uputi molbu vatrogascima koji nisu na dužnosti da pomognu. Bilo je previše vjetrovito da bi letjelice za gašenje požara mogle da lete, što je dodatno otežavalo borbu.
Guverner Kevin Newsom je objavio na X-u rano u srijedu da je Kalifornija rasporedila više od 1.400 vatrogasaca za borbu protiv požara.
"Zvaničnici za hitne slučajeve, vatrogasci i oni koji prvi reaguju su svi na terenu tokom noći kako bi učinili sve što je moguće da zaštite živote", rekao je Newsom.
Nestabilni vremenski uslovi doveli su do toga da predsjednik Joe Biden otkaže planove za putovanje u unutrašnjost okruga Riverside, gdje je trebalo da objavi podizanje dva nova nacionalna spomenika u državi.
Ostao je u Los Angelesu, gdje je dim bio vidljiv iz njegovog hotela, i obaviješten je o požarima. Federalna agencija za upravljanje vanrednim situacijama odobrila je grant za nadoknadu troškova gašenja požara Kaliforniji.
Zvaničnici nisu dali procjenu objekata oštećenih ili uništenih u požaru Pacific Palisades, ali su rekli da je oko 30.000 stanovnika pod naredbom za evakuaciju i da je više od 13.000 objekata ugroženo. Guverner Newsom je posjetio lice mjesta i rekao da su mnoge kuće izgorjele.
Do večeri se plamen proširio na susedni Malibu i nekoliko ljudi tamo je zbrinuto od opekotina, a jedan vatrogasac je zadobio ozbiljnu povredu glave i prebačen je u bolnicu, rekao je kapetan vatrogasne službe Los Angelesa Erik Scott.
Nešto poslije ponoći u srijedu, požar Eaton, koji je izbio oko 18.30 časova. dan ranije, brzo je spalio područje od četiri kvadratna kilometra, prema vatrogasnim zvaničnicima.
"Nikako nemojte misliti da je opasnost prošla", upozorio je Newsom stanovnike, rekavši da se najgori vjetar očekuje između 22 sata u utorak do srijede do pet časova ujutro. Proglasio je vanredno stanje.
Od utorka uveče, skoro 167.000 ljudi bilo je bez struje u okrugu Los Angeles, prema web stranici za praćenje PowerOutage.us, zbog jakog vetra.
Nedavni suvi vjetrovi, uključujući ozloglašene vjetrove Santa Ane, doprinijeli su temperaturama toplijim od prosječnih u južnoj Kaliforniji, gdje je do sada ove sezone bilo vrlo malo kiše. U Južnoj Kaliforniji nije palo više od 0,25 centimetara kiše od početka maja.
Požar Pacific Palisades izbio je oko 10:30 i brzo je zahvatio oko 11,6 kvadratnih kilometara i proizveo dramatičan oblak dima koji je vidljiv širom Los Angelesa.
Naselje, koje se graniči sa Malibuom oko 32 kilometra zapadno od centra Los Angelesa, uključuje ulice na brdima sa tijesno zbijenim kućama duž krivudavih puteva smještenih uz planine Santa Monica i proteže se do plaža duž Tihog okeana.
Dugogodišnji stanovnik Palisadesa Will Adams rekao je da je odmah otišao po svoje dvoje djece iz parohijske škole St. Matthew kada je čuo da je vatra u blizini. U međuvremenu, rekao je da je žar uletio u auto njegove žene dok je pokušavala da se evakuiše.
"Napustila je auto i ostavila ga da radi", rekao je Adams. Ona i mnogi drugi stanovnici spustili su se prema okeanu dok nije bilo bezbjedno.
Adams je rekao da nikada nije bio svjedok nečemu sličnom tokom 56 godina koliko je tamo živio. Gledao je kako nebo postaje smeđe, a zatim crno kako su kuće počele da gore. Mogao je da čuje glasno pucketanje i praskanje "kao male eksplozije", za koje je rekao da vjeruje da su bile eksplozije transformatora.
"To je ludo, svuda je, u svim ćoškovima Palisadesa. Jedna kuća je sigurna, druga je u plamenu", rekao je Adams.
Glumac James Woods objavio je seriju videa sa snimcima plamena koji gori kroz žbunje i pored palmi na brdu u blizini njegove kuće. Visoki narandžasti plamen kružio je među uređenim dvorištima između kuća.
"Stojim na svom prilazu, spremam se za evakuaciju", rekao je Woods u jednom od kratkih videa na X-u.
Danska poručila da Grenland neće biti dio SAD, a evropski lideri da su granice nepovredive
Grenland može da bude nezavisan, ako to žele njegovi stanovnici, ali je malo vjerovatno da će postati američka država, saopštio je danski šef diplomatije, nakon što je novoizabrani predsjednik Donald Trump odbio da isključi upotrebu sile da bi preuzeo kontrolu nad tim arktičkim ostrvom.
Lider Grenlanda je razgovarao sa danskim kraljem u Kopenhagenu, dan pošto je Trumpova izjava o sudbini strateški važnog ostrva, bogatog mineralima, dominirala u svjetskim medijima.
Trump, koji dužnost predsjednika preuzima 20. januara, rekao je da ne bi isključio vojnu ili ekonomsku akciju da osigura da Grenland postane dio Amerike. Istog dana, njegov sin Donald Trump mlađi, boravio je u privatnoj posjeti ostrvu.
Grenland, autonomna teritorija Danske - članice NATO-a, ima strateški značaj za američku vojsku i njen sistem ranog upozorenja na balističke rakete, s obzirom na to da najkraća ruta od Evrope do Sjeverne Amerike vodi preko ostrva.
Novoizabrani predsjednik sugerisao je da će se zalagati za ratoborniju spoljnu politiku, kojom se zanemaruju tradicionalne diplomatske formalnosti, ocjenjuje Reuters.
Grenland, najveće svjetsko ostrvo, dio je Danske 600 godina, mada njegovi stanovnici - njih 57.000, sada sami upravljaju unutrašnjim pitanjima. Cilj vlade, koju predvodi Mute Egede, je eventualna nezavisnost ostrva.
"Prepoznajemo da Grenland ima svoje ambicije. Ako se ostvare, Grenland će biti nezavisan, ali teško sa ambicijom da postane američka država", rekao je danski ministar spoljnih poslova Lars Lokke Rasmussen.
Rasmussen je novinarima rekao da je legitimno što SAD više brinu zbog bezbjednosti u Arktičkom regionu zbog povećane ruske i kineske aktivnosti.
"Ne mislim da smo u spoljnopolitičkoj krizi. Otvoreni smo za dijalog sa Amerikancima o tome kako možemo još bliže sarađivati da bi osigurali ispunjavanje američkih ambicija", rekao je Rasmussen.
Iako Danska pokušava da umanji ozbiljnost Trumpove prijetnje, ambicija budućeg američkog predsjednika da proširi američku teritoriju uzdrmala je evropske saveznike, manje od dvije nedelje uoči inauguracije u Washingtonu.
Francuski ministar spoljnih poslova Jean-Noel Barrot rekao je da Evropa neće dozvoliti drugim zemljama da napada njene suverene granice, ali je poručio da ne vjeruje da će Amerika to učiniti.
Njemački kancelar Olaf Scholz izrazio je iznenađenje Trumpovim izjavama o pripajanju Grenlanda i poručio da evropski partneri jednoglasno podržavaju nepovredivost granica, kao jedan od temelja međunarodnog prava.
Odlazeći američki državni sekretar Antony Blinken pokušao je da uvjeri evropske saveznike da neće doći do američke vojne intervencije.
"Očigledno je da ideja o Grenlandu nije dobra, ali što je možda još važnije, neće se ostvariti", rekao je Blinken na konferenciji za novinare u Parizu.
Napeti odnosi
Odnosi Grenlanda i Danske su trenutno napeti zbog optužbi o kolonijalnom lošem tretmanu stanovnika ostrva. Egede je rekao da ostrvo nije na prodaju, a u novogodišnjem obraćanju je govorio o nezavisnosti Grenlanda. Danski zvaničnici navode da o sudbini Grenlanda mogu da odlučuju samo njegovi stanovnici.
Danska premijerka Mette Frederiksen rekla je da ne može da zamisli da bi Trumpove amibicije mogle da dovedu do američke vojne intervencije na Grenlandu. Komentarišći Trumpovu prijetnju tarifama, Frederiksen je rekla da ne smatra da je trgovinski rat sa SAD dobar put naprijed.
Trump je pitanje preuzimanja Grenlanda pokretao i tokom prvog mandata. Mnogi Danci su međutim bili zbunjeni njegovim najnovijim izjavama.
"Mislim da su izuzetno apsurdne. Imamo savez, saveznici smo. I izjavama se to ne poštuje", rekao je jedan stanovnik Kopenhagena za Reuters.
Kako se Putin obračunava sa LGBT populacijom?
Represija protiv LGBTQ+ zajednice pojačana je 2024. godine nakon što je u januaru stupila na snagu odluka ruskog Vrhovnog suda da prizna Međunarodni LGBT pokret kao ekstremističku organizaciju.
Prošlu godinu obilježili su prvi krivični postupci po Zakonu o ekstremizmu, prva hapšenja zbog „ekstremističkih simbola” kao što su dugine boje i ogromne kazne za LGBT „propagandu”.
Ruski servis Glasa Amerike razgovarao je sa aktivistima za ljudska prava o represiji nad LGBTQ+ osobama 2024. i šta će se sljedeće desiti sa njima u Rusiji.
12 krivičnih predmeta protiv LGBTQ+ osoba
Sistemska represija protiv LGBTQ+ zajednice u Rusiji nastavljena je u prošloj godini. Od kada je LGBTQ+ zavedena kao ekstremistička organizacija, otvoreno je 12 krivičnih predmeta po tačkama vezanim za ekstremizam, prema projektu OVD-Info, koji je objavio opširan pregled represije u Rusiji 2024. godine.
Mnogi od slučajeva su otvoreni kao rezultat racija u klubovima u mnogim gradovima Rusije, rekao je sekretar za štampu organizacije Dmitrij Anisimov.
„U našem izvještaju govorimo o 12 osoba uključenih u slučajeve u vezi sa pritiskom na LGBTQ+ osobe, a 11 od njih su ljudi koji su radili u takvim klubovima, pružali neke usluge posebno LGBTQ+ osobama, nekako su možda radile u nekim tadašnjim organizacijama koje su također vezano za tu zajednicu. Znači, ne radi se o direktnim aktivistima koji, na primjer, objavljuju neke informacije na društvenim mrežama i, prema riječima nadležnih, bave se 'propagandom netradicionalnih seksualnih odnosa'”, naglasio je predstavnik organizacije.
Tokom 2024. godine policija je izvršila najmanje 24 racije u klubovima, pod izgovorom da navodno sprovode „LGBT propagandu”.
Prilikom takvih provjera posjetioci su morali da legnu na pod, dobijali su batine, provjeravana su im dokumenta i dobijali pozive. Nakon racija, mnoge ustanove su bile prinuđene da se zatvore.
Upad u klub je najlakši način da se pokrene krivično gonjenje, objašnjava advokat za prava LGBT osoba Maks Oleničev.
„Lakše im je da dođu na u ove klubove. Lakše je prikupiti dokaze za koje vjeruju da se radi o navodnom kriminalu i lakše je istražiti takve slučajeve. I prilično je teško identifikovati bilo kakve događaje koje održavaju LGBT inicijative, jer ako se ljudi okupljaju, recimo, za grupu podrške, kako onda možete opisati da je ova aktivnost kriminalna?”, kaže stručnjak.
Prema njegovom mišljenju, i u ovoj godini klubovi i barovi će također biti pod velikom pažnjom nadležnih organa.
Umiješanima u krivične slučajeve ekstremizma prijeti kazna do 10 godina zatvora. Do sada se niko od njih nije obratio sudu, pa je stručnjacima teško predvidjeti kako će se dalje razvijati krivično gonjenje LGBTQ+ osoba.
Prva smrt u istražnom zatvoru
Optužena osoba u krivičnom predmetu „organizovanje aktivnosti ekstremističke organizacije”, generalni direktor turističke agencije „Men Travel” Andrej Kotov preminuo je u moskovskom istražnom zatvoru, za šta se saznalo 29. decembra 2024. godine. On je priveden mjesec dana ranije, pod optužbom da je organizovao putovanja za LGBTQ+ osobe.
Ruski državni mediji pisali su da je uzrok smrti samoubistvo, ali prema projektu Gulagu.net nema dokaza o tome.
Aktivisti organizacije za ljudska prava objavili su da su operativci među zatvorenicima širili informacije da je Kotov organizator putovanja za LGBT parove i namjerno stvarali uslove za pritisak na njega kako bi ga slomili. Kako prenosi Gulagu.net, on je stalno bio ponižavan u istražnom zatvoru i od njega je iznuđivan novac.
Hapšenja i novčane kazne za „ekstremističke simbole”
Mnoge odluke u administrativnim predmetima u vezi sa „ekstremističkim simbolima” su donijete tokom prošle godine.
Rusi su hapšeni na po petnaest dana zatvora i kažnjeni sa do dvije hiljade rubalja (oko 18 eura) za objave na društvenim mrežama sa zastavom duge, čak i ako su postavljene prije mnogo godina ili objavljene u diskusiji sa samo 11 ljudi. Jedan od slučajeva podnijet je protiv osobe iz Zelenograda, koja je uputila žalbu tužilaštvu uz priloženu fotografiju sa zastavom duge.
Stanovnica Nižnjeg Novgoroda Anastasija Eršova uhapšena je u januaru na 5 dana jer je nosila minđuše duginih boja, i to ne šestobojnih, koje se smatraju simbolom LGBTQ+, već običnih.
Kazne za „LGBT propagandu”
Ove godine su aktivno kažnjavali i za takozvanu „LGBT propagandu”, koja je bila zabranjena među Rusima svih uzrasta još 2022. godine.
„Sudovi su došli do zaključka da je sve propaganda: svako pominjanje LGBTQ+, bilo kakva stvarna manifestacija seksualne orijentacije, bez obzira i da li je to kad ih niko ne vidi, ili van kuće”, kaže advokat LGBTQ+ grupe „Выход”.
Jedna moskovska studentkinja u novembru je kažnjena sa pola miliona rubalja (preko 4 i po hiljade eura) na osnovu tačaka Zakona o „LGBT propagandi”. Razlog je bilo pet slika na mreži VKontakte, objavljenih prije pet godina. Protiv djevojke su podnijete i prijave u vezi sa „ekstremističkim” simbolima, o kojima još nisu donijete odluke.
Kakva ih represija očekuje ove godine?
Zbog proizvoljne primene anti-LGBTQ+ zakona, članovi zajednice sve manje govore na društvenim mrežama i plaše se da idu u klubove, kaže Oleničev.
„Ljudi se sve više kriju, ne posjećuju takva mjesta, ali uvijek kažem da je važno održavati društvene veze. Nijedan zakon ne može zabraniti ljudima da zajedno idu u bioskop, prave zabave kod kuće i na neki način komuniciraju jedni s drugima o bilo kojoj temi”, kaže advokat.
Aktivisti za ljudska prava vjeruju da će u narednoj godini biti više krivičnih slučajeva, više racija u klubovima i manje zastupljenosti LGBTQ+ osoba u umjetnosti. Tako su, zbog višemilionskih kazni u slučajevima „LGBT propagande”, filmovi poput „Planina Broubek”, „Zovi me svojim imenom” i „Život Adele” nestali iz ruskih online bioskopa 2024. godine.
Vanredno stanje u Los Angelesu zbog požara, desetinama hiljada ljudi naređeno da se evakuišu
Šumski požar, koji se brzo širi, izbio je u utorak u jednom predgrađu Los Angelesa, gdje su izgorjele građevine i evakuisani građani dok se upozorava na vjetar "koji je opasan po život".
Požar u Pacific Palisadesu, bogatom kraju između Santa Monice i Malibua sa kućama vrijednim više miliona dolara, gori na više od 500 hektara. Jedan od ključnih autoputeva je zatvoren, a pogođeno područje i veći dio Los Angelesa prekriva gusti dim, prenosi AFP.
Oko 30.000 stanovnika je pod naređenjem da se evakuiše, a ugroženo je više od 13.000 građevinskih struktura, saopštila je Kristin Crowley, šefica vatrogasne službe u Los Angelesu.
Rekla je da za sada nema povrijeđenih.
Guverner Kalifornije Gavin Newsom rekao je da su "mnoge strukture već uništene". Nije međutim poznato koliko, prenosi AP. Newsom je proglasio vanredno stanje.
Glumac Steve Guttenberg - zvijezda komedije "Policijska akademija" iz 1984. godine - rekao je za lokalne medije da pokušava da pomogne prijateljima iz pogođenog područja da se evakuišu, ali da su putevi zakrčeni.
Mnogi ljudi su u panici pored puta ostavljali automobile, koje su buldožeri morali da uklanjaju da bi mogle da prođu ekipe hitne pomoći. Priobalni put, kojim se ljudi evakuišu, je zakrčen.
Glumac James Woods je na X-u objavio snimak požara blizu njegove kuće.
On je rekao da je uspio da se evakuiše, ali da ne zna da li mu je kuća izgorjela.
Požar je izbio tokom jutra i brzo se proširio, a pokušavaju da ga ugase desetine vatrogasaca, uključujući i iz vazduha.
U ovo doba godina, u toj oblasti duva vjetar poznat kao Santa Ana za koji meterolozi kažu da bi mogao da preraste u najgoru oluju poslednju deceniju.
U djelovima Los Angelesa i Venture se očekuju naleti vjetra do 160 kilometara na sat, zbog čega se strahuje da će više ljudi morati da se evakuiše.
Očekuje se da će najviše upozorenje na opasnost od požara ostati na snazi do četvrtka veče.
Gradonačelnica Los Anđelesa Karen Bass napisala je na društvenim mrežama da su vatrogasci unaprijed raspoređeni i da se "agresivno" bore protiv požara.
"Stanovnici u tom području se pozivaju da poslušaju upozorenja na evakuaciju i slušaju uputstva zvaničnika za javnu bezbjednost", napisala je Bass.