Uprava za informacione i komunikacione tehnologije, koja reguliše internet, objavila je blokadu u petak rano ujutro, ali nije navela razlog.
List Sabah, koji je blizak vladi, saopštio je da je pristup blokiran kao odgovor na to što je Instagram uklonio postove turskih korisnika koji su izrazili saučešće zbog ubistva političkog lidera Hamasa Ismaila Hanijea.
Potez je uslijedio nekoliko dana pošto je Fahretin Altun, predsjednički direktor komunikacija i pomoćnik predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana, kritikovao platformu u vlasništvu kompanije "Meta" zbog sprječavanja korisnika u Turskoj da objavljuju poruke saučešća Hanijeu.
Za razliku od svojih zapadnih saveznika, Turska ne smatra Hamas terorističkom organizacijom. Snažan kritičar izraelskih vojnih akcija u Gazi, Erdogan je tu grupu opisao kao "borce za slobodu".
Zemlja je u petak obilježila Dan žalosti za Hanijehom, sa zastavama na pola koplja.
Turska ima iskustvo u cenzuri društvenih medija i web stranica. Stotine hiljada domena blokirano je od 2022. godine, navodi Udruženje za slobodu izražavanja, neprofitna organizacija koja organizira advokate i aktiviste za ljudska prava. Platforma za deljenje video sadržaja YouTube bila je blokirana od 2007. do 2010. godine.