Nova politika bi teretnim brodovima u vlasništvu Kine, kao i brodovima pod zastavom trećih zemalja izgrađena u Kini, naplaćivala milion dolara ili više po luci za pristajanje u SAD.
Veliki kontejnerski brodovi često se višestruko zaustavljaju prilikom isporuke robe u SAD i suočili bi se s novim naknadama u svakoj luci.
Ured američkog trgovinskog predstavnika (USTR) objavio je prijedlog u petak, povezujući ga s istragom nekoliko američkih sindikata da je Kina nepravedno narušila međunarodnu industriju brodogradnje.
Istraga, sprovedena u skladu sa članom 301 Zakona o trgovini iz 1974. godine, utvrdila je da je kineska vlada vodila politiku subvencionisanja svoje domaće brodograditeljske industrije s ciljem „ dominacije“ na globalnom tržištu.
Rastući udio na tržištu
Istraga je istakla da je u proteklih 25 godina udio Kine u svjetskoj brodogradnji eksplodirao. Kina je činila oko 5% ukupne tonaže brodova proizvedenih 1999. godine. Do 2023. godine kineski udio na tržištu premašio je 50%.
USTR je utvrdio da kineska politika „opterećuje ili ograničava američku trgovinu potkopavajući poslovne prilike i ulaganja u sektor pomorstva, logistike i brodogradnje SAD-a; ograničavanje konkurencije i izbora; stvaranje rizika ekonomske sigurnosti od ovisnosti i ranjivosti u sektorima koji su ključni za funkcioniranje ekonomije SAD-a; i podrivanje otpornosti lanca snabdijevanja.”
Rezultati istrage, koja je počela za vrijeme administracije predsjednika Joea Bidena, objavljeni su prošlog mjeseca.
Prijedlog je bio otvoren za javno očitovanje do 24. marta, nakon čega će uprava odlučiti hoće li ga implementirati ili ne.
Kineska reakcija
U ponedjeljak je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Lin Jian oštro kritizirao potez SAD-a.
„[Da bi služile svojim političkim agendama kod kuće, SAD su zloupotrijebile istragu iz odjeljka 301, koja je ozbiljno prekršila pravila WTO [Svjetske trgovinske organizacije] i dodatno potkopala multilateralni trgovinski sistem“, rekao je. “Pozivamo američku stranu da poštuje činjenice i multilateralna pravila i odmah zaustavi svoja pogrešna djela.”
Kinesko udruženje nacionalne brodograđevne industrije (CANSI) i Kinesko udruženje brodovlasnika ranije su osudile istragu USTR-a kao "zaključke puni laži i iskrivljavanja činjenica".
U saopćenju objavljenom kada su rezultati istrage objavljeni, CANSI je rekao: “Razvoj kineske brodogradnje striktno slijedi pravila međunarodne trgovine i rezultat je suradnje s globalnim partnerima, kao i tehnoloških inovacija, te oštrih riječi i odličnih performansi kineskih industrijskih igrača.”
Složena nova pravila
Prijedlog USTR-a sadrži niz komplikovanih elemenata zbog kojih nije bilo jasno kako će se primjenjivati bilo koji novi režim lučkih pristojbi.
Svakom brodu u vlasništvu kineskog entiteta naplaćivala bi se naknada od milion dolara za ulazak u američku luku, iako se čini da prijedlog razmatra i drugačiji obračun naknade od 1.000 dolara po toni kapaciteta, što bi moglo biti znatno više za velike brodove koji prevoze hiljade tona tereta.
Brodovi kineske gradnje kojima upravljaju ne-kineski brodovlasnici podlijegali bi naknadi od 1,5 miliona dolara, koja bi se mogla prilagoditi, ovisno o procentu kineskih brodova u floti tog brodovlasnika. Ovo bi važilo čak i ako brodski teret nije proizveden u Kini.
Brodovi u vlasništvu kompanija koje imaju postojeće narudžbe za nove brodove na čekanju kod kineskih brodograditelja mogli bi dobiti dodatnu naknadu od milion dolara po ulasku u američke luke.
Pravilo također predviđa "povrat novca" sličnog iznosa svaki put kada brodarska kompanija pošalje teretni brod izgrađen u SAD u američku luku.
Ekonomska opravdanja maglovita
Mary Lovely, viši naučni saradnik Petersonovog instituta za međunarodnu ekonomiju, rekla je da je teško pronaći ekonomsko opravdanje za prijedlog.
„Ono što je zaista uznemirujuće je to što nije povezano ni sa jednom posebnom politikom koja bi bila od koristi američkim preduzećima ili potrošačima“, rekla je ona.
Međunarodna trgovina će nastaviti teći u Sjedinjene Države, ali kroz složenije rute koje dodaju vrijeme i troškove. Na primjer, Lovely je predvidio da će mnoge brodarske kompanije istražiti mogućnost preusmjeravanja svojih brodova u luke u Meksiku i Kanadi i transporta tereta u SAD.
“Čini mi se da je ovo samo ogroman način da se smanji obim i zaposlenost u američkim lukama i u osnovi prisili trgovinu da koristi transportne rute i načine transporta koji će očito povećati cijene za američke kompanije i potrošače”, rekao je Lovely. “Ne postoji način da se to zaobiđe.”
U razmjeni e-pošte s VOA-om, Joe Kramek, predsjednik i izvršni direktor Svjetskog vijeća za brodarstvo, ponovio je te zabrinutosti.
"USTR-ove drakonske naknade od više od milion dolara po posjeti američkoj luci na brodovima koji nose veliku većinu američke trgovine, ako su proizvedeni u Kini ili kojima upravljaju - ili na bilo kojem brodskom operateru iz bilo koje zemlje koji ima čak i jedan kineski brod u svojoj floti ili po narudžbi - ako se prenese, nanijela bi široku ekonomsku štetu u lancu isporuke u SAD-u, piše Kraek. kompanije.
"Naknade bi rezultirale manjim brojem poziva u luke u SAD, višim cijenama za američke potrošače i ozbiljnim utjecajima na izvoznike, posebno američke farmere", napisao je.
Malo vjerovatno da će naknade koristiti američkim brodograditeljima
Iako je navodno usmjeren na pomoć američkim brodograditeljima, malo je vjerovatno da će zakon imati značajan utjecaj na tu industriju, rekao je Marc Levinson, ekonomista i istoričar iz Washingtona koji je napisao dvije knjige o kontejnerskom transportu.
"Ovo vjerovatno neće učiniti mnogo za američku brodogradnju", rekao je Levinson za Glas Amerike. “U.S. komercijalni brodograditelji su veoma daleko od globalnih razmjera. Ne proizvode ništa što je konkurentno na međunarodnom tržištu za komercijalna prekooceanska plovila.”
"Pobjednici ove politike bi bili Japan, Koreja, Filipini, druge zemlje u kojima je komercijalna brodogradnja danas u većem obimu od Sjedinjenih Država", rekao je Levinson. Gubitnici će, dodao je, uključiti i američke potrošače, jer se lučke naknade prenose u vidu viših cijena za uvezenu robu.
U razmjeni e-pošte s Glasom Amerike, Nacionalna maloprodajna federacija je registrovala svoje protivljenje politici, napisavši: „NRF se snažno protivi lučkim naknadama, koje neće učiniti ništa da prisili Kinu da promijeni svoje ponašanje i praksu. To će samo povećati troškove dostave za trgovce na malo i dodatno poremetiti pomorsko tržište.”