Linkovi

Najnovije

Trump u obračunu sa demonstrantima najavio slanje federalnih snaga u više američkih gradova

Portland: Demonstranti između lokalnih i državnih vlasti
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00

Portland: Demonstranti između lokalnih i državnih vlasti

Predsjednik SAD Donald Trump rekao je da planira da pošalje pripadnike federalnih organa za sprovođenje reda u pojedine velike američke gradove, dok se nastavlja obračun federalnih snaga sa učesnicima anti-rasnih protesta u Portlandu, u Oregonu.

"Šaljemo pripadnike organa za sprovođenje reda. Ne možemo da dozvolimo da se to događa u gradovima", rekao je Trump i pomenuo New York, Chicago, Philadelphiju, Detroit, Baltimore i Oakland u Californiji kao moguća mjesta gdje bi bile poslate federalne snage.

Napomenuo je i da su gradonačelnici tih gradova "liberalne demokrate". Gradonačelnica Chicaga Lori Lightfoot​ često kritikuje Trumpa na Twitteru, prenosi agencija Reuters.

Državni i lokalni lideri u Oregonu, kao i članovi Kongresa, traže od Trumpa da povuče pripadnike nove jedinice Sekretarijata za unutrašnju bezbjednost iz Portlanda.

"Tamo su tri dana i uradili su fantastičan posao za veoma kratko vrijeme, bez problema. Grabe puno ljudi i zatvaraju lidere. To su anarhisti", poručio je američki lider.

Federalni agenti su prošle nedjelje počeli da se obračunavaju sa demonstrantima koji gotovo dva mjeseca, od policijskog ubistva Afroamerikanca Georgea Floyda, na ulicama Portlanda protestuju zbog policijske brutalnosti i rasizma. Agenti, u kamuflažnim odjelima i u vozilima bez obilježja, više puta su upotrijebili suzavac i privodili pojedine aktiviste bez objašnjenja.

Federal agents use crowd control munitions to disperse Black Lives Matter protesters at the Mark O. Hatfield United States Courthouse, July 19, 2020, in Portland, Oregon.
Federal agents use crowd control munitions to disperse Black Lives Matter protesters at the Mark O. Hatfield United States Courthouse, July 19, 2020, in Portland, Oregon.

Oko 1.500 demonstranata okupilo se i u nedjelju veče ispred zgrade federalnog suda. Nakon što su počeli da ruše dijelove velike čelične ograde, federalni agenti ispalili su suzavac da bi rastjerali okupljene. Učesnici protesta su zapalili i ulaz u zgradu.

Policija Portlanda saopštila je u ponedjeljak da lokalni policajci nisu učestvovali u rastjerivanju učesnika protesta i da nisu upotrijebili suzavac.

Demokrate u Predstavničkom domu zatražile su sprovođenje istrage da bi se utvrdilo da li su Sekretarijati za pravosuđe i unutrašnju bezbjednost "zloupotrijebili ovlaštenja" tokom odgovora na proteste u Portlandu.

Gradonačenik tog grada rekao da intervencija federalnih snaga predstavlja zloupotrebu ovlaštenja i da je doprinijela eskalaciji nasilja, dok je državni tužilac Oregona podnio tužbu protiv federalnih agencija, navodeći da su hapsile ljude bez osnova.

TThe silhouette of demonstrators is seen against a wall covered in graffiti during a protest against racial inequality in front of the federal courthouse in Portland, Oregon, U.S. July 17, 2020.
TThe silhouette of demonstrators is seen against a wall covered in graffiti during a protest against racial inequality in front of the federal courthouse in Portland, Oregon, U.S. July 17, 2020.

Uprkos žestokim kritikama i tužbama, zvaničnici Sekretarijata za unutrašnju bezbjednost saopštili su u ponedjeljak da ne planiraju da povuku snage iz Portlanda.

"Sekretarijat neće odustati od svoje odgovornosti. Ne doprinosimo eskalaciji, nego štitimo", rekao je vršilac dužnosti sekretara za unutrašnju bezbjednost Chad Wolf​ za kablovsku mrežu Fox News.

Njegov zamjenik Ken Cuccinelli​ rekao je za CNN da su federalni agenti nosili iste uniforme svakog dana i da su okupljeni znali o kome je riječ. Pravdao je i upotrebu vozila bez obilježja, tvrdeći da je riječ o rutinskoj proceduri "koja nije vrijedna razgovora".

See all News Updates of the Day

SAD ponovo šalju "visoko opasne" migrante u Guantanamo Bay

Prvi američki vojni avion koji je prevezao zatočene migrante u zatvor u Guantanamo Bayu, ukrcan je sa neodređene lokacije u SAD-u, 4. februara 2025.
Prvi američki vojni avion koji je prevezao zatočene migrante u zatvor u Guantanamo Bayu, ukrcan je sa neodređene lokacije u SAD-u, 4. februara 2025.

Sjedinjene Američke Države počele su da šalju više migranata za koje zvaničnici smatraju da su kriminalci "visoke opasnosti" u američku pomorsku bazu u Guantanamo Bayu na Kubi, samo nekoliko dana nakon što su ispraznili objekte za migrante u bazi.

Zvaničnik američke odbrane potvrdio je za Glas Amerike da je vojni teretni avion C-130 koji je prevozio migrante napustio Fort Bliss u Teksasu i stigao u Guantanamo Bay u nedjelju.

Drugi zvaničnik odbrane rekao je da je za svih 17 migranata procijenjeno da predstavljaju "visoku prijetnju" i da se nalaze u zatočeničkom objektu baze.

Oba zvaničnika su razgovarala sa Glasom Amerike pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarali o operacijama deportacije.

Ministarstvo domovinske sigurnosti (DHS), koje predvodi napore za deportaciju SAD-a, zajedno sa imigracionom i carinskom službom (ICE), još nije odgovorilo na pitanja o identitetu posljednje runde pritvorenika poslanih u Guantanamo Bay, njihovim zemljama porijekla ili zločinima za koje se terete.

Najnoviji let s migrantima za Guantanamo Bay dolazi u trenutku kada bi američki ministar odbrane Pete Hegseth trebao posjetiti bazu u utorak kako bi razmotrio napore vojske da podrži masovne deportacije koje je naredio američki predsjednik Donald Trump.

Hegseth će, prema saopćenju Pentagona, “primiti brifinge o svim operacijama misije u bazi, uključujući Operativni centar za migrante i zatvor u Guantanamo Bayu”.

„Putovanje sekretara naglašava posvećenost Ministarstva da osigura bezbjednost i operativnu efikasnost pomorske stanice u zalivu Guantanamo“, dodaje se u saopštenju.

ICE je prošlog četvrtka objavio da je prevezao 177 migranata koji su držani u Guantanamu Bayu u Honduras, gdje ih je trebala pokupiti vlada Venecuele.

Američki zvaničnici su ranije rekli da je više od 120 tih pritvorenih opasnih kriminalaca, uključujući članove Tren de Aragua, venecuelanske ulične bande koju su SAD označile kao stranu terorističku organizaciju.

Otprilike 50 drugih osoba koje su deportovane u četvrtak držano je u objektu za migrante u bazi, dizajniranom za držanje nenasilnih pojedinaca.

Ranije ovog mjeseca, komandant Južne komande SAD-a, koja nadgleda operacije u pomorskoj bazi u Guantanamo Bayu, rekao je zakonodavcima da migrantski objekat baze ima kapacitet da primi oko 2.500 nenasilnih zatočenika. U toku su napori da se omogući smještaj za čak 30.000 nenasilnih migranata predviđenih za deportaciju.

Američka unija za građanske slobode, zajedno s nekoliko grupa za prava imigracije, ranije ovog mjeseca podnijela je tužbu protiv DHS-a, navodeći da je zatočenicima koji su držani u zatvoru Guantanamo Bay prije deportacije nepropisno odbijen pristup advokatima.

DHS je odbacio navode tužbe.

SS United States odlazi u penziju: Od najbržeg prelaska okeana do najvećeg vještačkog korala

Brod "SS United States" napušta Filadelfiju, na putu prema Alabami, gdje će biti saniran, a potom će ga potopiti uz obalu Floride, gdje će postati najveći vještački koral na svijetu. (Foto: Reuters/Matthew Hatcher)
Brod "SS United States" napušta Filadelfiju, na putu prema Alabami, gdje će biti saniran, a potom će ga potopiti uz obalu Floride, gdje će postati najveći vještački koral na svijetu. (Foto: Reuters/Matthew Hatcher)

Brod „SS United States“ jedan je od najpoznatijih američkih starih brodova, izgrađen između 1950. i 1951. godine. Sada je iz Filadelfije krenuo na poslednje putovanje prema luci Mobil u Alabami.

Tamo će početi proces sanacije za uklanjanje svih opasnih materijala koji bi mogli ostati na brodu, za uklanjanje olovne boje, za pripremu da postane koral za otprilike godinu dana“, kaže Warren Jones iz Odbora direktora za konzervaciju broda “SS United States”.

Nakon Alabame, brod će biti odvučen do obale Floride. Plan je da ga tamo potope i da postane najveći vještački koral na svijetu.

Brod je dugačak više od 300 metara, a na svom prvom putovanju 1952. je postavio rekord za najveću prosječnu prekookeansku brzinu za takve brodove, koji drži i danas. U oba pravca je prosječno vozio nešto više od 66 kilometara na sat. Atlantski okean je tada prešao za tri dana, deset sati i 40 minuta.

Brod je prevozio četiri američka predsjednika, više od milion putnika, diplomate. Zaista je bio ambasador u svijetu za Sjedinjene Države”, navodi Jones koji je i sam kao osmogodišnjak ovim plovilom putovao iz SAD za Evropu. „To je bilo nezaboravno iskustvo.

Brod je bio ponos američke brodogradnje, a imao je i vojnu namjenu zbog sposobnosti da preveze hiljade vojnika. Kasnije je promijenio brojne vlasnike koji su imali planove za restauraciju, ali ništa od toga nije realizovano, nakon čega je godinama bio usidren u Filadelfiji na rijeci Delaver.

Zvaničnici Okruga Okulusa na Floridi se nadaju da će brod pod vodom pomoći u očuvanju životne sredine i da će postati atrakcija koja će donositi milone dolara zarade. U tom okrugu već postoji više od 500 vještačkih korala.

Američki sudija dozvolio zabranu pristupa Ovalnom uredu, za agenciju AP

Američki predsjednik Donald Trump sjedi pored mape koja prikazuje Američki zaljev, u Ovalnoj kancelariji Bijele kuće u Washingtonu, 13. februara 2025.
Američki predsjednik Donald Trump sjedi pored mape koja prikazuje Američki zaljev, u Ovalnoj kancelariji Bijele kuće u Washingtonu, 13. februara 2025.

Savezni sudija je u ponedjeljak odbio zahtjev AP-a da se odmah vrati puni pristup novinarima novinske agencije nakon što im je Bijela kuća predsjednika Donalda Trumpa zabranila jer su u izvještavanju nastavili spominjati Meksički zaljev.

Američki okružni sudija Trevor McFadden, Trumpovo imenovanje, odbio je zahtjev AP-a za privremenu zabranu vraćanja pristupa Ovalnoj kancelariji, Air Force One-u i događajima održanim u Bijeloj kući.

McFadden je rekao da se ograničenje na "privatnije oblasti" koje koristi predsjednik razlikuje od ranijih slučajeva u kojima su sudovi blokirali vladine službenike da ukinu pristup novinarima.

"Ne mogu reći da je AP pokazao izglede za uspjeh ovdje", rekao je McFadden tokom sudske rasprave.

Sudija je odredio ubrzani raspored za razmatranje dugoročnijeg naloga u predmetu. McFadden je rekao da se čini da je Bijela kuća diskriminirala AP na osnovu izbora izvještavanja.

"To se ovdje osjeća nekako problematično", rekao je.

Nakon presude, Bijela kuća je u saopćenju navela da je "postavljanje pitanja predsjedniku Sjedinjenih Država u Ovalnoj kancelariji i na avionu Air Force One privilegija koja se daje novinarima, a ne zakonsko pravo".

Portparol AP-a rekao je da će novinska agencija "nastaviti da se zalaže za pravo štampe i javnosti da govore slobodno bez odmazde vlade".

AP je u petak tužio tri visoka Trumpova pomoćnika, tvrdeći da odluka o blokiranju njegovih novinara na određenim lokacijama krši zaštitu Prvog amandmana američkog Ustava protiv vladinog skraćivanja govora pokušavajući da diktira jezik koji koriste u izvještavanju o vijestima.

"Ustav sprječava predsjednika Sjedinjenih Država ili bilo kog drugog vladinog zvaničnika da prisiljava novinare ili bilo koga drugog da koristi službeni vladin vokabular za izvještavanje o vijestima", rekao je Charles Tobin, advokat AP-a tokom sudske rasprave.

Advokati Trumpove administracije tvrde da AP nema ustavno pravo na ono što su nazvali "poseban pristup predsjedniku".

"Oni nemaju ustavno pravo da nastave taj pristup zauvijek", rekao je Brian Hudak, advokat Ministarstva pravde koji brani Trumpove zvaničnike.

U tužbi se kao optuženi navode tri zvaničnika Bijele kuće: šefica osoblja Susan Wiles, zamjenik šefa osoblja Taylor Budovič i sekretarica za štampu Bijele kuće Karoline Leavitt. Leavitt je prošle sedmice rekla "osjećamo da smo u pravu." Wiles i Budowich nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Trump je prošlog mjeseca potpisao izvršnu naredbu kojom se nalaže američkom Ministarstvu unutrašnjih poslova da promijeni ime Meksičkog zaljeva u Američki zaljev.

AP je u januaru rekao da će nastaviti da koristi davno uvriježeno ime zaljeva u pričama, a istovremeno je priznao Trumpove napore da ga promijeni.

Bijela kuća je kao odgovor zabranila novinare AP-a. Zabrana sprječava novinare AP-a da vide i čuju Trumpa i druge visoke zvaničnike Bijele kuće dok preduzimaju radnje vrijedne veijsti ili odgovaraju u realnom vremenu na vijesti.

Udruženje dopisnika Bijele kuće navelo je u pravnom izvještaju koji podržava AP da će zabrana "zahladiti i iskriviti vijesti o predsjedniku na štetu javnosti". Reuters je objavio saopštenje u prilog AP-u.

Američki zakonodavci žure da izbjegnu zatvaranje vlade 14. marta

Ako zakonodavci ne budu mogli postići kompromis do 14. marta, doći će do djelimičnog zatvaranja vlade, ostavljajući milione federalnih službenika privremeno bez plate i obustavu nekih nebitnijih državnih usluga.
Ako zakonodavci ne budu mogli postići kompromis do 14. marta, doći će do djelimičnog zatvaranja vlade, ostavljajući milione federalnih službenika privremeno bez plate i obustavu nekih nebitnijih državnih usluga.

Američki zakonodavci su korak bliže finansiranju vlade nakon roka od 14. marta, ali Kongres i dalje ima ozbiljne probleme koje treba riješiti jer se ove sedmice vraćaju na posao u glavnom gradu nacije.

Pitanje je kako i kada donijeti predloženo produženje smanjenja poreza za 2017. i kako isplatiti američki deficit bez rezanja ključnih sigurnosnih programa koji pomažu američkim biračima.

Predsjednik Donald Trump pozvao je poslanike da usvoje "jedan veliki, lijep zakon" koji će biti ključni dio njegove unutrašnje politike.

Unatoč tome što je Trump izrazio preferenciju za verziju budžeta Predstavničkog doma, Senat je u petak usvojio rezoluciju o finansiranju koja predviđa 150 milijardi dolara vojnog finansiranja i 175 milijardi dolara za sigurnost granica. Ovom mjerom se također izbjegavaju kontroverzna smanjenja Medicaid-a u verziji Predsatvničkog doma.

Rukovodstvo Senata predložilo je usvajanje smanjenja poreza u posebnom zakonu kasnije ove godine.

Lider većine u Senatu John Thune razgovara s novinarima na Kapitolu u Washingtonu, 19. februara 2025.
Lider većine u Senatu John Thune razgovara s novinarima na Kapitolu u Washingtonu, 19. februara 2025.

"Republikanci napreduju u zakonodavstvu kako bi finansirali stalne napore za deportaciju stranaca kriminalaca, kao i da obezbijede druge neophodne resurse za osiguranje naše granice, obeshrabrivanje ilegalne imigracije i vraćanje poštovanja vladavine prava", rekao je u ponedjeljak u Senatu vođa većine u Senatu John Thune.

No, lider manjine u Senatu Chuck Schumer okarakterizirao je glasanje kao prvi korak ka produženju smanjenja poreza.

„Šta rade republikanci? Oni troše dragocjeno vrijeme pokušavajući da udovolje željama apsolutno najbogatijih ljudi u Americi, umjesto da rade na izbjegavanju katastrofalnog zaustavljanja usluga koje pomažu desetinama miliona američkih porodica srednje klase”, rekao je Schumer u ponedjeljak.

Senat je krenuo naprijed s glasanjem o svojoj verziji budžeta zbog neizvjesnosti oko potencijalnog uspjeha glasanja o verziji Predstavničkog doma. Dvije verzije će morati da budu pomirene da bi bile potpisane u zakonu.

Lider manjine u Senatu Chuck Schumer razgovara s novinarima na Kapitolu u Washingtonu, 19. februara 2025.
Lider manjine u Senatu Chuck Schumer razgovara s novinarima na Kapitolu u Washingtonu, 19. februara 2025.

Zastupnički dom bi trebao održati proceduralno glasanje u utorak, ali predsjedavajući Predstavničkog doma Mike Johnson ima tanku republikansku većinu i ne može sebi priuštiti da izgubi nijednog člana kako bi usvojio svoju verziju budžeta.

Republikanski predstavnik Tony Gonzales predvodio je grupu od sedam drugih republikanaca u Predstavničkom domu koji su upozorili na potencijalno smanjenje programa zdravstvene zaštite Medicaid, finansiranja pomoći u hrani i drugih programa socijalne zaštite.

"Ukidanje Medicaida imalo bi ozbiljne posljedice, posebno u ruralnim i pretežno latinoameričkim zajednicama gdje se bolnice i starački domovi već bore da svoja vrata drže otvorenim", rekli su zakonodavci u pismu Johnsonu poslanom prošle sedmice.

Republikanski predstavnik Thomas Massie, član konzervativnog Kluba slobode, također je izrazio zabrinutost zbog verzije budžeta za glasanje, zajedno s nekoliko drugih neodlučnih republikanaca u Predstavničkom domu koji još nisu objavili svoje glasove.

Kongresni demokrati također se protive republikanskom prijedlogu smanjenja poreza, tvrdeći da će naštetiti Amerikancima s nižim prihodima i srednjom klasom koji su već zabrinuti zbog troškova života i inflacije.

U pismu “Drage kolege” poslanom u ponedjeljak ujutro, demokratski vođa Hakeem Jeffries napisao je: “Krajnje desničarski ekstremisti su odlučni u namjeri da proguraju 4,5 biliona dolara poreznih olakšica za bogate republikanske donatore i dobro povezane korporacije, eksplodirajući dug i opterećujući svakodnevne Amerikance ukidanjem Medicaida. Moramo biti u punoj snazi da poboljšamo našu priliku da zaustavimo poreznu prevaru GOP-a.”

Trump je prošle sedmice na Truth Social objavio da “Dom i Senat rade SPEKTAKULARAN posao radeći zajedno kao jedan jedinstven i nepobjediv TIM, međutim, za razliku od verzije vrlo važnog zakonodavstva o kojem se trenutno raspravlja, Rezolucija Doma implementira moju PUNU Agendu na prvom mjestu, SVE, a ne samo dijelove!”

Ako zakonodavci ne budu mogli postići kompromis do 14. marta, doći će do djelimičnog zatvaranja vlade, ostavljajući milione federalnih službenika privremeno bez plate i obustavu nekih nebitnijih državnih usluga.

3 godine rata u Harkovu: "Ukrajina ima svijetlu budućnost"

3 godine rata u Harkovu: "Ukrajina ima svijetlu budućnost"
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:37 0:00

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, gotovo svakodnevno, ruske snage granatiraju grad Harkov na sjeveroistoku Ukrajine. Uprkos stalnom bombardiranju, lokalni vlasnici preduzeća nastavljaju sa radom, a volonteri iz cijelog svijeta su tu da pruže podršku.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG