Tom odlukom su oslobođena sredstva iz federalnog budžeta u iznosu od više od 50 milijardi dolara da bi se američkim državama i teritorijama pomoglo u borbi protiv zaraze.
Trump, čija je administracija kritikovana zbog sporog reagovanja na epidemiju, saopštio je da je dao veća ovlašćenja Sekretarijatu za zdravstvo, kako bi se bolnicama i ljekarima pružila maksimalna fleksibilnost, pa i sposobnost da zaobiđu neke postojeće zakone, kako bi što bolje odgovorili na širenje virusa.
Trump je takođe rekao da će biti dostupno oko pet miliona testova na koronavirus, ali da sumnja da će toliko biti potrebno. Pozvao je Amerikance da se testiraju samo ako je to neophodno.
Predsjednik je poručio da vlada radi u partnerstvu sa privatnim sektorom da bi se povećali kapaciteti za testiranje na koronavis a planirano je otvaranje novih centara u kojima građani mogu da se testiraju a da ne izađu iz svojih automobila.
Američki predsjednik rekao je i da nema simptome koronavirusa nakon što je prošlog vikenda bio u bliskom kontaktu sa portparolom brazilskog predsjednika, za kojeg je kasnije utvrđeno da je zaražen novim virusom.
Trump je dodao da će se "vjerovatno testirati", ali nije rekao kada.
U Sjedinjenim Državama je od koronavirusa oboljelo više od 1.700 ljudi u 46 saveznih država i u prijestolnici, dok je više od 40 preminulo.
Zbog širenja epidemije, građani se privikavaju na novu realnost – u ponoć stupaju na snagu ograničenja na putovanja iz Evrope, širom zemlje se zatvaraju škole i univerziteti, zabranjuju se javna okupljanja i prekidaju sportska takmičenja i lige.
Vrata zatvaraju i popularne turističke destinacije – Broadway i Disneyland. Veliki broj Amerikanaca radi od kuće, a pojedini su dobili i otkaze.
Novi virus utiče i na izbore – u Louisiani je najavljeno da će unutarstranački izbori za predsjedničke nominacije, zakazani za početak aprila, biti odloženi do kraja juna.
Ispred prodavnica su redovi, rafovi su prazni, dok građani u velikim količinama kupuju konzerviranu hranu, vodu i toalet papir.
Od koronavirusa je širom svijeta oboljelo gotovo 140 hiljada ljudi, dok je više od pet hiljada preminulo.
Svjetska zdravstvena organizacija nazvala je Evropu epicentrom pandemije, nakon što je broj slučajeva u Kini, prvobitnom epicentru zaraze, drastično smanjen.
U Italiji, koja je poslije Kine najteže pogođena, broj smrtnih slučajeva je u posljednja 24 sata porastao za 250 na 1.266, dok je broj oboljelih trenutno 17.660.
Koronavirus u toj zemlji nastavlja da se širi uprkos drastičnim merama koje je vlada uvela da bi ograničila kretanje ljudi.