Linkovi

Trump objavio lažnu fotografiju Taylor Swift kako podržava njegovu kandidaturu


Taylor Swift (Photo by Scott A Garfitt/Invision/AP)
Taylor Swift (Photo by Scott A Garfitt/Invision/AP)

Bivši predsjednik Donald Trump objavio je na svojoj društvenoj mreži Istina lažnu fotografiju pop zvijezde Taylor Swift kako poziva ljude da glasaju za njega na izborima u novembru.

Također je objavio još nekoliko fotografija obožavateljki pjevačice, za koje stručnjaci smatraju da ih je proizvela vještačka inteligencija.

Na slici se vidi pjevačica, obučena u boje američke zastave, sa potpisom: "Taylor Swift želi da glasate za Donalda Trumpa".

"Prihvatam!", napisao je Trump.

Swift nije javno podržala nijednog kandidata 2024. ali je u prošlosti podržavala demokrate.

Pjevačica je 2020. podržala kandidaturu predsjednika Joea Bidena i potpredsjednicu Kamalu Harris. Također je kritikovala Trumpa u dokumentarnom filmu iz 2020.

Portparoli Swift i Trumpa nisu odmah odgovorili na zahtjev da komentarišu tu objavu.

Trump je također objavio fotografije mladih žena koje nose majice "Fanovi Swift za Trumpa" i satirični članak sa naslovom "Fanovi Swift se okreću Trumpu nakon što je ISIS spriječio koncert Taylor Swift." Iznad naslova teksta velikim slovima piše - satira.

Taylor Swift je otkazala tri koncerta u Beču ovog mjeseca nakon što su vlasti saopštile da su osujetile planirani napad. Lokalni zvaničnici su uhapsili 19-godišnjeg mladića za koga je rečeno da ga je inspirisala Islamska država.

Nekoliko fanova Swift ali i aktivističke grupe kažu da su mnoge od fotografija koje je objavio Trump po svemu sudeći "deepfakeovi", lažne slike koje proizvode softveri sa vještačkom inteligencijom.

Pravnici koji rade u muzičkoj industriji zalažu se za federalne zakone i druge mjere kako bi se izborili sa eksplozijom lažnih AI slika na internetu.

Trumpova objava je "još jedan primjer moći vještačke inteligencije da stvara pogrešne informacije", navela je grupa za zaštitu potrošača Public Citizen.

"Potencijalna šteta za naše društvo koja može da bude rezultat tih dezinformacija, uključujući zloupotrebu izbora, je dalekosežna i veoma opasna", dodala je grupa.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG