Linkovi

Trump ugostio francuskog lidera, razgovori o kraju rata u Ukrajini


Francuski predsjednik Emmanuel Macron govori dok predsjednik Donald Trump sluša tokom sastanka u Ovalnoj kancelariji Bijele kuće u Washingtonu, 24. februara 2025.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron govori dok predsjednik Donald Trump sluša tokom sastanka u Ovalnoj kancelariji Bijele kuće u Washingtonu, 24. februara 2025.

Predsjednik Donald Trump izjavio je u ponedjeljak da se bliži dogovoru s Ukrajinom i Rusijom o okončanju rata u Ukrajini nakon dana sastanaka u Bijeloj kući s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom.

Trump je pozvao Evropu da preuzme veću ulogu u finansiranju, a Pariz je tražio dodatna uvjeravanja Moskve.

Američki predsjednik je potaknuo svoju želju za sporazumom o okončanju rata, koji je u ponedjeljak navršio svoju mračnu treću godišnjicu. On je rekao da će to uključivati sporazum s Ukrajinom za njene kritične minerale - sporazum za koji je nagovijestio da bi ukrajinski predsjednik mogao potpisati već sljedeće sedmice.

"Postoji ogromno nepovjerenje na obje strane", rekao je Trump. „Zato je dobro što sada dolazim. Ali mislim da je od velike koristi za Rusiju da napravi dogovor i da nastavi da vodi Rusiju na veoma pozitivan način. To je ono što morate učiniti. Ali zaista vjerujem da želi da se dogovori. Možda griješim, ali vjerujem da on želi da se dogovori."

Macron je bio oprezniji, ispravljajući Trumpa u Ovalnom kabinetu kada je Trump rekao da je Evropa podržala Ukrajinu kreditom. Macron je tada upozorio da ne treba vjerovati Moskvi.

"Pokušajmo prvo nabaviti nešto što... može se procijeniti, provjeriti i potvrditi", rekao je na engleskom. “I budimo sigurni da ćemo izgraditi dovoljne garancije u kratkom roku. I tu smo spremni da se angažujemo. Što se Francuske tiče, dosta mojih evropskih kolega je spremno da se angažuje. Ali nam je potrebna ova američka podrška, jer je to dio kredibiliteta sigurnosnih garancija. A ovo je naš kolektivni kapacitet odvraćanja. I imam osjećaj da predsjednik ima taj kapacitet."

Analitičari su govorili o tome šta su dvojica lidera postigla na svojim sastancima.

„Izgleda da su se složili da evropski mirovnjaci provode mir između Rusije i Ukrajine“, rekao je Vilijam Pomeranc, viši naučnik na Kenan institutu Wilson centra. „Postoji mnogo drugih sporednih pitanja kojih nisam mogao da shvatim, ali da, postoje pokušaji da se postigne mirovni sporazum i da se koriste mirovne snage za sprovođenje sporazuma između Rusije i Ukrajine.”

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izrazio je nadu i naglasio važnost uloge Washingtona.

"Naši timovi već produktivno rade sa SAD na ekonomskom sporazumu, za koji se nadamo da ćemo ga potpisati u Washingtonu", rekao je on na engleskom. "I predsjedniče Trump, mi bismo zaista željeli da čujemo od vas, jer su svi naši ljudi, sve naše porodice, veoma zabrinuti: 'Hoće li biti podrške iz Amerike? Hoće li Amerika biti lider slobodnog svijeta?' I želim da budem vrlo iskren prema našem životu, vrlo iskren prema našem narodu, iskren prema našim ljudima? Važno je da američka podrška, američka pomoć ostaje."

Ali drugi svjetski lideri izrazili su zabrinutost da je Ukrajina držana podalje od razgovora na visokom nivou u Saudijskoj Arabiji između Washingtona i Moskve. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji se nedavno sastao sa Zelenskim u Ankari, također je rekao da Rusija nije uvijek bila dio procesa.

"Osim Istanbulskog procesa, Rusija je isključena iz do sada utvrđenih tabela i stoga nije postignut željeni rezultat", rekao je Erdogan. "Ako se žele dobiti rezultati iz novog procesa, Ukrajina se svakako mora uključiti u proces, a ovaj rat mora biti okončan međusobnim pregovorima."

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da do sada razgovori nisu bili konkretni.

"Tokom telefonskog razgovora i na sastanku u Rijadu, svakako smo se dotakli pitanja vezanih za ukrajinsku krizu", rekao je on. "Međutim, o tome se suštinski nije razgovaralo. Samo smo se dogovorili da ćemo tome pristupiti. Uz to, naravno, ne odbijamo učešće evropskih zemalja."

Neki analitičari upozoravaju da Trumpova ideja sporazuma nije korisna za Ukrajinu.

„Moramo da vidimo ovo kao potez Donalda Trampa da potkopa legitimitet ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog — i u najgorem slučaju, kao Trumpa koji se zalaže za stav Rusije, koji je bio u prošlosti da izbori moraju biti dio pregovaračkog procesa u Ukrajini, iako je to isključivo ukrajinsko unutrašnje pitanje“, rekla je Liana Fix, članica Savjeta za Evropu.

“Dakle, ne radi se samo o naprijed - nazad između Trumpa i Zelenskog. Ovdje vidimo šire prestrojavanje američke politike prema normalizaciji odnosa s Rusijom, gdje se Ukrajina doživljava kao problem za ovu normalizaciju”, rekla je ona.

U međuvremenu u Evropi, dok je Ukrajina tmurno obilježavala ponedjeljak kao treću godišnjicu rata, najpoznatija ikona Pariza, Ajfelov toranj, žarko je gorjela u žuto-plavim bojama ukrajinske zastave.

Ajfelov toranj osvijetljen bojama ukrajinske zastave povodom obilježavanja treće godišnjice invazije Rusije na Ukrajinu, u Parizu, 24. februara 2025. godine.
Ajfelov toranj osvijetljen bojama ukrajinske zastave povodom obilježavanja treće godišnjice invazije Rusije na Ukrajinu, u Parizu, 24. februara 2025. godine.
XS
SM
MD
LG