Linkovi

VOA na mandarinskom: Od TikToka do tarifa, Trumpovi sljedeći potezi prema Kini


Kontejnerski brodovi su u luci Savannah, Georgia, 29. septembra 2021.
Kontejnerski brodovi su u luci Savannah, Georgia, 29. septembra 2021.

Američki predsjednik Donald Trump obećao je da će povećati carine na kineski uvoz za 10 posto, od 1. februara. On je također bacio pojas za spas TikTok-u tako što je odložio njegovu zakonsku zabranu do početka aprila, sugerirajući da se kompanija odrekne 50 posto udjela kako bi spriječila gašenje.

Postoje dva glavna fokusa politike u vezi s Kinom na početku njegovog mandata, uključujući odlaganje zabrane platforme za kratke video snimke TikTok i planiranje uvođenja carine od 10% na kinesku robu.

Ovu "tvrdu i meku" strategiju vanjski svijet protumačio je kao opuštanje Trumpovog stava prema Kini. Međutim, promatrači su upozorili da je Trumpov potez više nalik njegovoj uobičajenoj strategiji pregovora da postoji prostor za manevar "zadrži ako se pola proda", ali ipak ne može izbjeći sudbinu "zabrane ako se ne proda".

Može li prodati pola TikTok-a?

Čim je Trump preuzeo dužnost, potpisao je izvršnu naredbu, dajući TikToku 75-dnevni tampon period za zabranu i predlažući prodaju 50% dionica američkoj kompaniji. Međutim, ovaj „opušteni“ stav prati i oštra izjava da „ako se proizvod ne proda, biće uvedena 100% kaznena carina“. Ovom kombinacijom mekih i tvrdih taktika, Trump je uspješno spasio TikTok sa ruba gašenja, a činilo se i da je ostavio mjesta za njegovu drugačiju sudbinu.

Za ugovor o TikToku, koji uključuje 170 miliona američkih korisnika i vrijedan je stotine milijardi dolara, pojavili su se kao mogući kupci, osnivač Tesle Ellona Musk, predsjednik Oraclea Larry Ellison i tajkun za nekretnine Frank McCourt .

Istovremeno, kinesko Ministarstvo vanjskih poslova i Ministarstvo trgovine također je ublažili svoj stav posljednjih dana, rekavši da bi o akviziciji "trebalo samostalno odlučiti preduzeće na osnovu tržišnih principa", suprotno njihovom prethodnom "čvrstom protivljenju".

Međutim, Hong Jingfu, direktor Odsjeka za političke nauke na Nacionalnom univerzitetu Cheng Kung u Tainanu, vjeruje da pitanje TikToka uključuje dvostranački konsenzus u Sjedinjenim Državama i da je donesen niz relevantnih zakona, tako da Trumpova administrativna diskrecija ne može nadjačati zakon.

Konačno, TikTok će možda i dalje morati da prihvati izbor "prodaje ili gašenja" sa američkog tržišta, bez manevarskog prostora za "polu-prodaju".

Hong Jingfu je za Glas Amerike rekao: "Ovo pitanje uključuje dvostranačku podršku, a Vrhovni sud ga podržava, tako da ne mislim da Trump ima mnogo manevarskog prostora po ovom pitanju. Na kraju, mislim da će situacija biti glatka. Gotovo je nemoguće, odnosno situacija 'nema zabrane ako se polovina proizvoda proda' malo je vjerovatna."

Hong Jingfu je podsjetio da je još 2020. Trump zahtijevao da se TikTok ukloni iz razloga nacionalne sigurnosti nakon što je prošao kroz pravne procedure kao što je "Zakon o zaštiti američkog naroda od aplikacija koje kontrolišu strani protivnici" koji je potpisao Biden. Ako Kina odbije prodati, TikTok bi se mogao suočiti sa "gašenjem svjetla" početkom aprila.

Iako je Kina nedavno pokazala određeni stupanj popuštanja, Hong Jingfu vjeruje da se KPK možda samo "igra s Trumpom" i da mogućnost konačnog kompromisa nije velika. Uostalom, TikTok se smatra važnim alatom za utjecaj Kine u svijetu i sredstvo za KPK da izvrši svoj utjecaj.

Međutim, na osnovu gubitka stotina milijardi dolara, vrijedno je primijetiti da KPK može imati "donju liniju" da dopusti Musku da preuzme u zamjenu za Trumpovo buduće ublažavanje trgovinskih sankcija ili tehnološkog obuzdavanja Tajvana.

U isto vrijeme, predsjednik Predstavničkog doma SAD-a Mike Johnson također je u ekskluzivnom intervjuu za NBC 19. januara utvrdio da je Trump "sproveo zakon", što znači da TikTok mora "prodati imovinu".

Johnson je za NBC rekao: "Oni (KPK) žele da nastave da promovišu propagandu i nadgledaju Amerikance. Jednoglasna odluka Vrhovnog suda jasno prenosi poruku da se dvostranačka volja Kongresa ne može potkopavati i da nacionalna bezbjednost Sjedinjenih Država mora biti najvažnija."

Međutim, Li Fang, stariji partner u Blue Ocean Capitalu u Pekingu, relativno je optimističan.

U intervjuu za Glas Amerike, on je rekao da je mogućnost "poluprodaje ili zadržanog" spajanja TikToka veoma velika, jer je TikTok pomogao Trampu da dobije podršku mladih ljudi na opštim izborima.

Bez obzira na to da li je dogovor s TikTokom na kraju uspješan ili neuspješan, Jeremy Zook, direktor za azijske rejtinge u Hong Kongu Fitch Ratingsa, rekao je za Glas Amerike da incident još jednom naglašava da je ovo Trumpova uobičajena pregovaračka taktika.

Zucker je rekao: "Posljednji događaji u vezi s TikTokom tipični su za Trumpovu administraciju, a to je da će pretvoriti različite situacije u cjenkanje i strategije za pregovore s Kinom, a TikTok može biti samo šahovska figura u njegovom cjelokupnom planu. Vjerovatno ćemo vidjeti nastavak eskalacije tenzija između SAD-a i Kine na svim frontovima, a ne samo u trgovini."

Zucker je rekao da, iako je Trump usvojio pomirljiv ton prema Kini u sedmici otkako je preuzeo dužnost, napetost između dvije supersile može se ohladiti ili ponovo rasplamsati u zavisnosti od budućeg pregovaračkog procesa između dvije zemlje, te da su uveli kaznene carine zabrane i druge kontrole izvoza tehnologije ili sankcije jedna drugoj.

On je rekao da će kineski neto izvoz ove godine biti smanjen zbog mogućnosti da se američke carine povećaju za 10-35 procentnih poena.

Osim toga, tajvanski naučnik Hong Jingfu i investitor iz Pekinga Li Fang također vjeruju da bi tehnološki rat između Sjedinjenih Država i Kine mogao eskalirati ove godine, bilo da se radi o zabrani izvoza vrhunskih čipova ili blokadi lanaca nabavke, on će postati Konkretno, Hong Jingfu je rekao da će se projekat za umjetnu inteligenciju na Manhattanu (AI) za koji se očekuje da će se pretvoriti iz odbrane u napad na polju umjetne inteligencije i proširivanje jaza između Sjedinjenih Država i Kine.

Trump ponovo uvodi carine

Trump je 21. januara najavio da razmišlja o uvođenju carine od 25% Kanadi i Meksiku od 1. februara, jer je Peking preko Meksika i Kanade isporučivao velike količine fentanila, lijeka koji šteti Amerikancima.

Tajvanski naučnik Hong Jingfu rekao je da je, na osnovu prvih 11 mjeseci prošle godine, prosječna carina na kinesku robu izvezenu u Sjedinjene Države bila 19,2%, ako se u budućnosti poveća za 10 postotnih poena, ovaj nivo će biti znatno ispod nivoa od 60% kojim je Trump prijetio prije izbora.

S tim u vezi, i Hong Jingfu i Zuker iz Fitch Ratingsa vjeruju da je nametanje carine od 10% samo prvi korak koji je napravio Trump, a da bi se tarifa mogla postepeno proširivati u budućnosti.

Trump je naložio američkim saveznim agencijama da do 1. aprila izvrše sveobuhvatnu procjenu trgovinskih pitanja između SAD-a i Kine, uključujući analizu implementacije prve faze trgovinskog sporazuma koji su dvije zemlje potpisale 2020. godine, razloge za dugoročni trgovinski deficit između Sjedinjenih Država i Kine, te odnosa između dvije zemlje i Kine, također identifikuje nepoštene trgovinske prakse od strane svojih trgovinskih partnera i manipulaciju valutama od strane različitih zemalja, te predlaže mjere za popravku kao što su carine.

Trump je također izrazio nadu da će imati priliku posjetiti Kinu u roku od 100 dana od stupanja na dužnost, odnosno prije kraja aprila, kako bi imao punu komunikaciju sa kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.

Hong Jingfu je rekao da s obzirom da se američki trgovinski deficit s Kinom pogoršao na više od 1 bilion dolara, zajedno s drugim nedostacima Kine u kupovini iz SAD-a, pristupu tržištu i zaštiti intelektualne svojine, Trump će neizbježno ponovo uspostaviti tarife.

Zuker iz Fitch Ratingsa se također složio da je povećanje tarifa od 10 procentnih poena samo početna tačka i da bi se moglo proširiti na 35 procentnih poena ove godine.

Odgovor Kine

Kao odgovor na Trumpove tarifne mjere, Zucker je analizirao da bi Kina mogla poduzeti tri glavne protumjere: prvo, povećati fiskalnu politiku kako bi se izborila sa vanjskim šokovima i podstakla slabu domaću ekonomiju, drugo, omogućila da se malo smanje carine putem valute, međutim, depresijacija ne može biti prevelika da bi se izbjegle optužbe za manipulaciju valutom.

Međutim, neki kineski izvoznici Trumpove tarifne prijetnje ne shvaćaju ozbiljno, jer će krajnje troškove snositi američki potrošači, a kineski proizvođači uopće neće biti kažnjeni.

Izvoznik po imenu Lin, koji se nalazi u Yiwuu, Zhejiang, i nije želio da bude imenovan zbog osjetljivosti tog pitanja, rekao je za Glas Amerike da je njegov izvoz malih roba porastao za 30% prošle godine, uz bruto dobit do 20%. %, ali zato što ima previše lokalnih trgovaca i previše su konkurentni, oni smanjuju cijene.

Rekao je da Trumpove carine uopće ne predstavljaju prijetnju jer "američka carina prikuplja novac od američkih (uvoznih) kompanija, a ne od kineskih (izvoznih) kompanija", pa troškove u konačnici snose američki kupci.

Međutim, gospodin Lin je priznao da bi Trumpova oštra politika mogla poremetiti stabilnost kursa RMB u odnosu na američki dolar, što mu otežava citiranje ako je cijena preniska, kada američki kupac izvrši narudžbu mjesec dana kasnije , ako RMB poraste, to može narušiti njegov bruto profit, uzrokujući da izgubi novac.

XS
SM
MD
LG