Linkovi

Telefonski razgovor Trump - Xi Jinping uoči inauguracije


Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump imao je telefonski razgovor s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom u petak, samo nekoliko sati nakon što je Kina objavila svoj plan da pošalje potpredsjednika Han Zhenga da prisustvuje Trumpovoj ceremoniji inauguracije u ponedjeljak.

U objavi na svojoj platformi za društvene mreže "Truth Social", Trump je opisao poziv kao "veoma dobar" za Sjedinjene Države i Kinu i rekao da su razgovarali o pitanjima kao što su balansiranje trgovine, fentanil, TikTok i "mnoga druga pitanja". ”

"Očekujem da ćemo zajedno riješiti mnoge probleme, i to odmah," napisao je Trump u postu. "Predsjednik Xi i ja ćemo učiniti sve što je moguće da svijet učinimo mirnijim i sigurnijim!"

Kineski državni mediji navode da je Xi čestitao Trumpu na pobjedi na izborima tokom razgovora i rekao da i on i novoizabrani predsjednik imaju velike aspiracije za razvoj američko-kineskih odnosa u naredne četiri godine.

“Obojica pridajemo veliku važnost međusobnoj interakciji, obojica se nadamo da će odnosi između SAD-a i Kine dobro započeti u novom mandatu američkog predsjednika i obojica smo voljni pogurati odnose Kine i SAD naprijed kako bismo ostvarili veći napredak s nove početne tačke”, rekao je Xi u saopštenju koje je objavila kineska državna televizija CCTV.

Xi je rekao, iako će biti razlika između Pekinga i Washingtona, ključno je "poštivati međusobne suštinske interese i glavne brige i pronaći odgovarajuće rješenje za problem".

Xi je pozvao Trumpa da "pažljivo" riješi pitanje Tajvana. Peking tvrdi da je demokratski Tajvan dio njegove teritorije i zaprijetio je da će upotrijebiti silu ako bude potrebno za ujedinjenje ostrva s Kinom.

Prema kineskom saopštenju, Xi i Trump su također razmijenili mišljenja o ukrajinskom ratu, sukobu između Izraela i Palestinaca i drugim važnim međunarodnim i regionalnim pitanjima.

Kineski potpredsjednik Han Zheng
Kineski potpredsjednik Han Zheng

Ranije u petak, kinesko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je odluku da kineski potpredsjednik Han Zheng predstavlja Xija na inauguraciji.

Najava dolazi više od mjesec dana nakon što je Trump pozvao predsjednika Xija i druge strane lidere da prisustvuju njegovoj inauguraciji. To je potez bez presedana koji označava prekid tradicije, budući da su strani ambasadori kroz istoriju prisustvovali predsjedničkim inauguracijama.

Analitičari kažu da Peking pokazuje "dobru volju" prema novoj Trumpovoj administraciji slanjem Hana.

"Kina nema uspostavljenu tradiciju slanja predsjednika da prisustvuje ceremonijama inauguracije drugih šefova država", rekao je Zhou Bo, viši saradnik u Centru za međunarodnu sigurnost i strategiju na Univerzitetu Tsinghua u Pekingu.

"Poslati potpredsjednika da prisustvuje Trumpovoj ceremoniji inauguracije najbolja je opcija i pokazuje dobru volju Pekinga prema novoizabranom predsjedniku Trumpu", rekao je on za Glas Amerike.

Dok Peking pokušava pozitivno odgovoriti na Trumpov poziv, drugi stručnjaci kažu da će Hanovo prisustvo ostati uglavnom ceremonijalno.

"Ne očekujem ništa konkretno od Hanovog puta u Washington", rekao je Zhiqun Zhu, stručnjak za kinesku vanjsku politiku na Univerzitetu Bucknell u američkoj državi Pennsylvania.

Uprkos ceremonijalnoj prirodi Hanovog prisustva inauguraciji, Zhu je rekao da bi potez Pekinga i dalje mogao "postaviti dobre temelje" za američko-kineske odnose pod drugom Trumpovom administracijom.

„Nadajmo se da će se izgraditi prijateljska atmosfera koja će se moći održati u narednim nedeljama i mesecima, tako da kada dve strane sjednu da razgovaraju o suštinskim pitanjima, možda bi dogovor mogao biti postignut“, rekao je on za Glas Amerike telefonom.

Trumpov povratak u Bijelu kuću stvorio je neizvjesnost za Kinu, koja se posljednjih godina suočava sa upornim ekonomskim padom.

Tokom svoje predsjedničke kampanje, Trump je obećao da će uvesti carine do 60% na kineske proizvode. Zhou je rekao da je mogućnost visokih carina učinila Peking opreznim u pogledu perspektiva odnosa SAD-a i Kine pod drugom Trumpovom administracijom.

"Ne znamo kako će Tramp igrati, tako da vjerujem da će Kina sačekati da vidi kako će se njegova politika prema Kini odigrati", rekao je za Glas Amerike.

Uprkos prijetnji da će uvesti carine na kineski uvoz, Trump je rekao da bi dvije države mogle imati dobre odnose i da je bio u kontaktu s kineskim liderima preko predstavnika.

„I mislim da ćemo se vjerovatno dobro slagati, predviđam“, rekao je tokom intervjua sa konzervativnim voditeljem tok šoua Hugh Hewitt-om 6. januara, dodajući da ta veza mora da bude „dvosmjerna ulica“.

Osim toga, Trump želi imenovati nekoliko političara poznatih po jastrebskim stavovima prema Kini, uključujući senatora Marca Rubija za državnog sekretara i rep. Mikea Waltza za savjetnika Bijele kuće za nacionalnu sigurnost.

Rubio je, tokom svog saslušanja u Senatu u srijedu, opisao Kinu kao "najmoćnijeg i najopasnijeg bliskog protivnika s kojim se ova nacija ikada suočila".

“Oni imaju elemente koje Sovjetski Savez nikada nije posjedovao. Oni su tehnološki protivnik i konkurent, industrijski konkurent, ekonomski konkurent, geopolitički konkurent, naučni konkurent”, rekao je.

Uprkos Rubiovoj naizgled oštroj retorici o Kini tokom saslušanja, Zhu je rekao da je prerano reći hoće li se taj jezik pretočiti u stvarnu politiku prema Kini u novoj administraciji.

"Neki od Trumpovih imenovanih izgledaju kao jastrebovi prema Kini, ali budući da rade za Trumpa, ne mislim da će nadjačati Trumpovu politiku", rekao je za Glas Amerike.

Zhu je rekao da će Washington i Peking, budući da ostaje nejasno kako će Trump oblikovati svoju politiku prema Kini, "napredovati oprezno".

"Obje strane su imale užasno iskustvo tokom Trumpovog prvog mandata pa izgleda da ovaj put žele početi iznova", rekao je.

XS
SM
MD
LG